- Tue Feb 18, 2025 8:47 am
#5706
ODLUKA O POSTAVLJANJU FIRMI, REKLAMA I DRUGIH SADRŽAJA NA GRAĐEVINAMA I FASADAMA I UREĐENJU FASADA NA PODRUČJU OPĆINE STARI GRAD SARAJEVO
("Sl. novine Kantona Sarajevo", br. 20/2024 i 6/2025)
I - OPĆE ODREDBE
Član 1
(Predmet Odluke)
Ovom Odlukom uređuju se uslovi, način i procedura izdavanja odobrenja za postavljanje oznaka firmi, reklama, reklamnih panoa, displeja, vitrina, oglasa (transparenata, plakata i slično), jarbola za zastave, zastava, fasadnih tendi, klima uređaja, bankomata, satelitskih i drugih kablovskih uređaja, kao i uređenje fasada izradom murala na fasadama na području Općine Stari Grad Sarajevo (u daljem tekstu: Općina).
Član 2
(Značenje pojedinih izraza)
Izrazi upotrebljeni u ovoj Odluci, imaju sljedeće značenje:
a) Firmom se smatra ime pod kojim preduzeće posluje, naziv organa uprave i drugih državnih organa i organizacija, naziv udruženja, naziv sportskih i kulturnih društava, humanitarnih organizacija, naziv radnji u kojima se obavljaju samostalne ugostiteljske, zanatske i zanatskoj djelatnosti slične djelatnosti i nazivi advokatskih kancelarija, odnosno naziv firme pod kojim je takseni obveznik registrovan kod nadležnog organa, sjedište lica, kao i brojili naziv poslovne jedinice kada se firma ističe na poslovnoj jedinici.
b) Reklamom se smatraju imena, nazivi i njihove skraćene oznake, koje se u smislu tačke a) ovog člana ne smatraju firmom, kao i svaki drugi natpis ili oznaka ili grafički prikaz kojim pravno ili fizičko lice, kojem se izdaje odobrenje u smislu odredbi ove Odluke, ukazuje odnosno reklamira svoje proizvode, robe ili usluge, kao i svoju djelatnost ili djelatnost drugih pravnih ili fizičkih lica po osnovu poslovno-tehničke saradnje.
c) Reklamni pano je definisan kao panel koji služi za komercijalno oglašavanje, izrađen od aluminijuma, plastike, eloksiranih profila ili drugih prigodnih materijala.
d) Displejem se smatra elektronski uređaj koji je sastavljen od ravnih panela (LCD ili PDP), medija plejera i sistema distribucije lajtova, koji predstavljaju mrežu prilagodljivih uređaja kojima se može upravljati elektronski ili upotrebom računara.
e) Reklamna vitrina podrazumijeva reklamni pano sa ili bez integriranog osvjetljenja u koje se plakati i predmeti oglašavaju unutar ostakljenih vitrina. Postavljaju se na slobodnom dijelu prizemlja građevina na način da ne ugrožavaju sigurnost prometa vozila, te ne narušavaju izgled i funkciju objekata i lokacije.
f) Transparenti podrazumjevaju predmete od tkanine, plastificiranog platna i sličnog kvalitetnog platna s ispisanom reklamnom porukom,odnosno informacijom.
g) Jarbol za zastave - vertikalna građevinska struktura većih dimenzija na koju se postavljaju zastave koje mogu biti zastave sa državnim obilježjima ili reklamne zastave, a koje služe za signalizaciju, označavanje simbola identiteta na lokalitetu na kojem je postavljen ili obilježavanju važnih događaja. Sastavni dio jarbola mora biti i mehanizam za podizanje ili spuštanje zastave.
h) Transparent - oglasno vertikalno platno privremenog karaktera koje plasira određene radnje oglašavanja povodom: državnih i vjerskih praznika, manifestacija kulturnog, privrednog, sportskog i drugog karaktera.
i) Plakat - oglasno vertikalno platno ili drugi materijal privremenog karaktera, reklamni natpis i reklamni tekst, manjih dimenzija od transparetna koje služi za promociju ili obavještenje o događajima, proizvodima ili idejama i drugim značajnim okolnostima.
j) Zastava - kvalitetno platno ili tkanina u obliku pravougaonika sa štampanim ili izvezenim dizajnom, na kojem su prikazani sadržaji i obilježja sa elementima državnosti države Bosne i Hercegovine.
k) Reklamna zastava - kvalitetno platno ili tkanina u obliku pravougaonika sa štampanim ili izvezenim dizajnom na kojem su prikazani sadržaji reklamnog karaktera, koji se imaju tretirati kao reklama.
l) Fasadna tenda - montažno-demontažna konstrukcija koja se montira na fasadu objekta kako bi pružila zaštitu od sunca, kiše ili vjetra ili za regulisanje temperature unutar prostora koji prekriva.
m) Klima uređaj - uređaj koji za napajanje koristi električnu energiju, a služi za regulisanje temperature, vlažnosti i cirkulacije zraka u prostoru, koji radi na principu međusobnog izmjenjivanja toplote između unutrašnjosti i spoljnog okruženja, a kako bi se postigla željena temperatura.
n) Bankomat - finansijsko bankovni uređaj koji omogućava korisnicima obavljanje finansijskih transkacija (podizanje gotovine, provjera stanja računa, uplata novca i druge bankarske usluge).
o) Mural - velika slika (slikarsko djelo) ili crtež koji je napravljen na zidu ili velikoj površini, a u cilju uređenja fasada na području Općine Stari Grad Sarajevo.
p) Reklamni mural - velika slika (slikarsko djelo) ili crtež koji je napravljen na zidu ili velikoj površini, a u cilju uređenja fasada na području Općine Stari Grad Sarajevo koji ima reklamni karakter.
II - POSTAVLJANJE REKLAMA, REKLAMNIH PANOA, VITRINA I DISPLEJA
Član 3
(Zahtjev i dokumentacija za izdavanje odobrenja za postavljanje reklama i reklamnih panoa)
(1) Pravna ili fizička lica uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje reklama, reklamnih panoa, prilažu sljedeću dokumentaciju:
- Rješenje izdato od strane nadležnog organa o registraciji firme, odnosno dozvola za rad;
- Odgovarajući pravni akt, koji sadrži pravni osnov korištenja poslovnog prostora ili objekta (zemljišno-knjižni izvadak, ugovor o zakupu, ugovor o kupoprodaji, ugovor o poklonu i slično);
- Kopija katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat ili idejno rješenje koji sadrži naslov, detaljan tehnički opis, situaciju okolnog prostora sa ucrtanim mjestom za reklamu, reklamni pano, po potrebi fotografije;
- Statički proračun sigurnosti ukoliko je riječ o konzolnoj reklami, reklamnom panou;
- Saglasnost za priključenje za električnu energiju ili račune o plaćanju električne energije u posljedna 3 (tri) mjeseca i saglasnost za mjere od zaštite od požara i eksplozije na projekat za reklame koji se napajaju strujom;
- Saglasnost vlasnika objekta;
- Saglasnost etažnih vlasnika ili nosilaca prava raspolaganja, ukoliko se radi o objektu kolektivnog stanovanja;
- Pregled stanova izdat od strane upravitelja zgrade ili kantonalnog stambenog fonda.
(2) Osim dokumentacije navedene u stavu (1) ovog člana, nadležna Služba za urbanizam prostorno planiranje i zaštitu okoliša može tražiti dodatnu dokumentaciju, u svrhu efikasnog vođenja postupka.
(3) Reklame mogu biti svijetleće i nesvijetleće.
Član 4
(Odobrenje za postavljanje reklama, reklamnih panoa)
(1) Na zahtjev pravnog ili fizičkog lica Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša izdaje odobrenje za postavljanje reklama i reklamnih panoa, po osnovu dokumentacije iz člana 3. ove Odluke, na period od godinu dana od dana pravosnažnosti rješenja kojim se daje odobrenje za postavljanje reklama, reklamnih panoa uz mogućnost produženja.
(2) Ukoliko se reklama ili reklamni pano nalaze u obuhvatu nacionalnog spomenika, u postupku izdavanja odobrenja iz stava (1) ovog člana pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
Član 5
(Plan lokacija i javni poziv)
(1) Općinsko vijeće Stari Grad Sarajevo je obavezno na prijedlog općinskog načelnika u roku od 3 (tri) mjeseca od dana stupanja na snagu ove Odluke usvojiti Plan o lokacijama za postavljanje vitrina, city light-ova i displeja.
(2) Za svaku pojedinačnu lokaciju Plana iz stava (1) ovog člana, u postupku izdavanja odobrenja, ukoliko se ista nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika, pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(3) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša je zadužena za izradu Plana iz stava (1) ovog člana.
(4) Po osnovu Plana iz stava (1) ovog člana općinski načelnik raspisuje javni poziv za dodjelu lokacija za postavljanje vitrina, city light-ova i displeja.
(5) Pravo prijave na javni poziv imaju sva pravna lica.
(6) Javni poziv obavezno sadrži:
- Naziv organa koji raspisuje poziv;
- Rok za prijavu na javni poziv;
- Lokacije na koje se mogu postavljati vitrine, city light-ovi i displeji shodno Planu iz stava (1) ovog člana;
- Dokumentaciju koja se prilaže uz prijavu na javni poziv;
- Način prijave na javni poziv.
(7) Javni poziv ostaje otvoren 8 (osam) dana.
Član 6
(Dokumentacija uz prijavu na javni poziv)
Pravna lica su obavezna uz prijavu na javni poziv dostaviti sljedeću dokumentaciju:
- Rješenje izdato od strane nadležnog organa o registraciji firme, odnosno dozvola za rad
- Uvjerenje o poreskoj registraciji - identifikacioni broj;
- Izvještaj o urednom finansijskom poslovanju (bilans stanja, bilans uspjeha i narativni izvještaj za prethodnu godinu);
- Dokaz o prethodnoj poslovnoj saradnji koja podrazumjeva postavljanje vitrina i displeja u obuhvatu nacionalnog spomenika (ugovor, rješenje, fakture i sl); https://advokat-prnjavorac.com
- Zemljišno-knjižni izvadak;
- Kopiju katastarskog plana;
- Idejni projekat ili idejno rješenje koji sadrži naslov, detaljan tehnički opis, situaciju okolnog prostora sa ucrtanim mjestom za vitrine, odnosno displej i city light, po potrebi fotografije;
- Statički proračun sigurnosti, ovjeren od strane ovlaštenog lica;
Član 7
(Opći i posebni kriteriji)
(1) Opći kriteriji koje aplikanti moraju ispuniti:
- Da je pravno lice upisano u sudski registar najmanje jednu godinu prije prijave na javni poziv;
- Uredno finansijsko poslovanje;
- Iskustvo rada u obuhvatu nacionalnog spomenika;
- Poslovna saradnja vezana za postavljanje vitrina, city light-ova i displeja na području Općine Stari Grad Sarajevo.
Član 8
(Ocjena dostavljenih ponuda)
Komisija vrši ocjenu dostavljenih ponuda na način da cijeni koja je ponuda u finansijskom smislu najvisočija za oglašenu lokaciju.
Član 9
(Komisija)
(1) Općinski načelnik prije raspisivanja javnog poziva iz člana 5. ove Odluke imenuje Komisiju, koju čini 5 (pet) članova za postupanje po prijavama na javni poziv.
(2) Komisiju čini 5 (pet) članova, i to tri državna službenika i dva vijećnika.
(3) Komisija je obavezna pregledati sve zaprimljene prijave, te odbaciti one koji ne ispunjavaju uslove javnog poziva. Svim aplikantima koji ne ispunjavaju uslove javnog poziva Komisija dostavlja obavijest.
(4) Komisija je obavezna izvršiti evaluaciju prijava koje ispunjavaju uslove javnog poziva.
(5) Komisija nakon evaluacija ponuda iz stava (4) ovog člana sačinjava izvještaj, koji dostavlja općinskom načelniku u kojem je konstatovano ko je ponudio najvisočiju cijenu za dodjelu lokacije.
(6) Općinski načelnik po osnovu izvještaja iz stava (5) donosi akt kojim dodjeljuje pravnim licima lokacije za postavljanje vitrina i displeja.
Član 10
(Izdavanje odobrenja)
(1) Na zahtjev pravnog lica, kojem je dodjeljena lokacija shodno odredbama člana 9. ove Odluke, uz prethodno proveden postupak i dostavljanje dokumentacije iz člana 3. ove Odluke, Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša izdaje odobrenje za postavljanje vitrina, city light-ova i displeja, na period od godinu dana od dana pravosnažnosti odobrenja, uz mogućnost produženja.
(2) Ukoliko se reklamna vitrina, city light ili displej u obuhvatu nacionalnog spomenika, u postupku izdavanja odobrenja iz stava (1) ovog člana pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
Član 11
(Plaćanje naknade)
Pravno lice kojem je dodjeljena lokacija shodno odredbama člana 9. ove Odluke, te po pribavljenom odobrenju shodno odredbama člana 10. ove Odluke, dužno je uz predočavanje predmetnog odobrenja obratiti se nadležnoj Službi za finansije i budžet, koja će ispostaviti fakturu po osnovu koje se uplaćuje utvrđena naknada u roku od 8 (osam) dana od dana dostavljanja odobrenja za postavljanje reklamne vitrine, city light-a ili displeja.
Član 12
(Postavljanje vitrina, city light-ova i dipleja)
Po pravosnažnosti odobrenja iz člana 10. ove Odluke pravno lice može postaviti vitrinu, city light, odnosno displej.
Član 13
(Produženje odobrenja)
(1) Odobrenje za postavljanje reklama i reklamnih panoa, vitrina, city light-ova i displeja se može produžiti, na isti način na koji je izdato odobrenje, za godinu dana ukoliko se nisu promjenile okolnosti pod kojima je isto izdato.
(2) Zahtjev za produženje odobrenja se podnosi najmanje 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
(3) Odobrenje za postavljanje vitrine, city light-a i displeja se može produžiti za maksimalno jednu godinu, nakon čega se ponovno raspisuje javni poziv za predmetnu lokaciju.
III - POSTAVLJANJE FIRMI
Član 14
(Postavljanje oznake firme)
(1) Za postavljanje oznake firme nije potrebno pribavljanje odobrenja shodno odredbama ove Odluke.
(2) Dimenzija istaknute firme ne može biti veća od 50 x 70cm, u protivnom ista će se smatrati reklamom u smislu odredbi ove Odluke, neovisno od toga što na radnim prostorijama ne postoji istaknut još jedan istovjetan naziv.
(3) Oznaka firme iz stava (1) ovog člana, u dimenzijama utvrđenim u stavu (2) ovog člana može biti različitih oblika i nesvjetleća.
(4) Oznaka firme iz stava (1) ovog člana ne može biti konzolna.
(5) Naziv firme se postavlja tako da mora biti vidljiv i uočljiv bez obzira na radno vrijeme objekta na koji se odnosi.
(6) Na objektu čija ulična strana nema slobodnog prostora za fiksiranje firme na fasadi, firma se ističe u izlogu ili na izlogu.
Član 14a
(Urbanističko-tehnički uslovi za postavljanje reklama u okviru graditeljskih cjelina nastalih u osmanskom periodu)
(1) Firme i reklame svojim oblikom, veličinom i sadržajem ne mogu biti u suprotnosti sa spomeničkim značajem Baščaršije i drugih nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine u okviru graditeljske cjeline nastale u osmanskom periodu, odnosno, treba da se uspostavljaju prvenstveno u tradicionalnim oblicima i tijelima.
(2) Firme i reklame ne mogu se postavljati na stubove, ograde, ogradne zidove, krovove, panoe i zračne žičane nosače preko ulica koji su trajnog karaktera.
(3) Od odredaba stava (2) ovog člana izuzimaju reklame i druga obavještenja u vidu transparenata koji su privremenog karaktera shodno odredbama ove Odluke.
(4) Nijedna vrsta firmi i reklama ne može se uspostavljati na spomenicima sakralne arhitekture kao ni na ulične zidove takvih spomenika.
(5) Firme i reklame mogu se uspostavljati samo u visini prizemlja objekata na svim slobodnim stranama zgrade. Reklame je moguće postaviti na strehu, nadstrešnicu ili zid u vidu konzola, jedino u slučajevima gdje za to postoje tehnički uslovi, a koji se odnose na neometanu cirkulaciju ljudi.
(6) Izuzimajući prikladan oblik fenjera i drugih klasičnih čaršijskih amblema ne mogu se na Baščaršiji upotrebljavati trodimenzionalna tijela za firme i reklame.
(7) Izvan širine strehe dućana ne mogu se postavljati reklame ni reklamni sadržaji.
(8) Dimenzija reklame određivat će se na osnovu veličine objekta, kao i prema načinu uklapanja u prostor, međutim, iste ne mogu biti dimenzija većih od 60x80cm.
(9) Na objektima koji se nalaze na području Baščaršije moguće je jedino odobriti jednu horizontalnu reklamu koja će biti postavljena u prostoru između strehe i portala u maksimalnoj širini otvora. U iznimnim slučajevima ukoliko za postavljanje horizontalne reklame ne postoje prostorne mogućnosti moguće je odobriti postavljanje jedne konzolne reklame, maksimalnih dimenzija 60x80cm. Konzolna reklama ne smije svojim oblikom, veličinom i sadržajem odstupati od mjerila i proporcije objekta na čiju se fasadu postavlja reklama.
(10) Firme i reklame ne mogu biti svijetleće.
(11) Natpise nije dozvoljeno postavljati kao svojevrsne kutije kojima se u cjelosti mijenja izgled fasade, odnosno, kojima se prekriva dio arhitektonskih elemenata.
(12) Prilikom dizajniranja natpisa firmi i loga voditi računa da natpis treba prvenstveno očuvati i odgovoriti arhitektonskim karakteristikama objekta na koji se postavlja. Nije dozvoljeno postavljanje natpisa na mjestima koja bi se prekrili elementi fasade (čepenak, ulazni portal i sl.)
(13) Firme i reklame mogu biti postavljene u formi naljepnice ili pločice izvedene od kvalitetnih materijala (staklo, kvalitetna imitacija stakla, drvo, željezo, bronca).
(14) Reklamni natpisi od pojedinačnih slova mogu biti od željeza, bronce ili drveta (maksimalna visina slova do 20cm).
(15) Boja reklamnih sadržaja treba biti u neutralnim tonovima, odnosno, da je usklađena sa bojom portala i karakteristikama ambijenta.
(16) Reklamne naljepnice se mogu postaviti na ostakljene dijelove portala do maksimalne dimenzije 40x60cm.
(17) Reklamni natpis može se postavljati u zoni prizemlja, ispod prvog razdjelnog vijenca na slobodni dio fasade i može biti izveden kao:
- površinski reklamni natpis iznad izloga maksimalne dužine izloga;
- konzolni reklamni natpis maksimalne dimenzije 60x80cm, čiji donji rub mora biti u visini minimalno 2,5m od pločnika, a pozicija zavisi o rasporedu otvora na fasadi, a ne jedan ispod drugog;
- konzolni reklamni natpisi međusobnog razmaka u uličnom nizu moraju biti veći od 2m;
- ukoliko se reklamni natpisi izvode na mjestu predviđenom unutar plohe portala, moguće je isti izvesti nekom od tehnologija štampanja, slikanja na staklu i metalu, od pojedinačnih slova lijepljenjem, te naljepnicama s tim da boje moraju biti usklađene sa bojom portala, odnosno pročelja. Ista mora biti primjerene veličine, da ne prekriva cijelu staklenu površinu.
(18) Reklame se ne mogu postavljati na krovove objekata.
Član 14b
(Urbanističko-tehnički uslovi za postavljanje reklama u okviru graditeljske cjeline iz austro-ugarskog perioda)
(1) Natpise nije dozvoljeno postavljati kao svojevrsne kutije kojima se u cjelosti mijenja izgled fasade namijenjen postavljanju natpisa, odnosno, na način da prekrivaju dio arhitektonskih elemenata poput lukova u prizemlju, fasadne plastike i slično.
(2) Prilikom dizajniranja natpisa firmi i loga voditi računa da natpis treba prvenstveno očuvati i odgovoriti arhitektonskim karakteristikama objekta na koji se postavlja.
(3) Nije dozvoljeno postavljanje natpisa na mjesta dekorativnih elemenata na objektu kao ni natpisom prekriti iste.
(4) Natpis na objektu treba biti postavljen vodeći računa o cjelokupnom izgledu objekta na koji se postavlja, a ne posmatrajući isključivo prizemlje, te vodeći računa i o neposrednim susjednim objektima pa čak i dijelu ulice u određenim slučajevima. Ovo se posebno odnosi na veličinu, logo, boju, materijalizaciju, osvjetljenje i primijenjeni karakter slova (font). Svi navedeni elementi trebaju biti usklađeni sa karakterom i ambijentalnim kontekstom predmetne ulice ili mikrozone, te sa arhitektonskim karakteristikama objekta. Natpis treba biti dizajniran tako da bude dijelom cjelokupnog objekta, a ne samo dijela prizemlja istog.
(5) Osvjetljenje natpisa treba osigurati balans između historijskih i umjetničkih vrijednosti objekta, predmetne mikrozone i samog natpisa.
(6) U izuzetnim slučajevima, na objektu čija ulična strana nema slobodnog prostora za postavljanje reklame na fasadi, ista se može postaviti sa unutrašnje strane izloga, u primjerenim dimenzijama i dizajnu.
(7) Firme i reklame mogu biti postavljene u formi naljepnice ili pločice izvedene od kvalitetnih materijala (staklo, kvalitetna imitacija stakla, drvo, željezo, bronca, plastika i slični materijali). Reklamni natpisi od pojedinačnih slova mogu biti od željeza, bronce ili drveta (maksimalna visina slova je do 30cm). Boja reklamnih sadržaja treba biti u neutralnim tonovima, odnosno, da je usklađena sa bojom portala i karakteristikama ambijenta.
(8) Reklamne naljepnice se mogu postaviti iznad izloga (nadvratnici, nadprozornici), na ostakljene dijelove, prema karakteristikama fasade, a do maksimalne dužine izloga.
(9) Reklamni natpisi mogu se postavljati u zoni prizemlja, ispod prvog razdjelnog vijenca na slobodni dio fasade i može biti izveden kao:
- površinski reklamni natpis iznad izloga maksimalne dužine izloga;
- konzolni reklamni natpis maksimalne dimenzije 60x80cm, čiji donji rub mora biti u visini minimalno 2,5 m od pločnika, a pozicija zavisi o rasporedu otvora na fasadi, a isti ne mogu biti postavljani jedan ispod drugog;
- konzolni reklamni natpisi međusobnog razmaka u uličnom nizu moraju biti veći od 2m;
- ukoliko se reklamni natpisi izvode na mjestu predviđenom unutar plohe portala, moguće je isti izvesti nekom od tehnologija štampanja, slikanja na staklu i metalu, od pojedinačnih slova lijepljenjem, te naljepnicama s tim da boje moraju biti usklađene sa bojom portala, odnosno pročelja. Ista mora biti primjerene veličine, da ne prekriva cijelu staklenu površinu.
(10) Ukoliko na uličnom dijelu građevine postoji više poslovnih prostora, reklamni natpisi trebaju biti iste vrste, materijala, načina izvedbe i iste visine.
(11) U iznimnim slučajevima, vertikalni konzolni elementi se mogu postavljati unutar fasadnog platna na spojevima zgrada, te uglovima zgrada prema ulici, okomito na fasadu (90o), kao oznake ili pojedinačno slovo koje smije biti puno, svijetleće i neprozirno, te horizontalni i vertikalni površinski reklamni natpis od pojedinačnih slova koja mogu biti svijetleća. Osim natpisa se može postaviti jedan površinski i jedan konzolni reklamni natpis tako da budu u istoj liniji na fasadi.
IV - ODOBRENJE ZA POSTAVLJANJE FASADNIH TENDI, JARBOLA ZA ZASTAVE, ZASTAVA, SATELITSKIH I DRUGIH KABLOVSKIH UREĐAJA
Član 15
(Odobrenje za postavljanje fasadnih tendi)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje tendi, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom tende;
- Statički proračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica.
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zašitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, u skladu sa prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje fasadnih tendi na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje fasadne tende nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Prilikom izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana uzet će se u obzir vanjsko oblikovanje građevine na kojoj se postavlja fasadna tenda, te prilagoditi boje iste okolnim objektima i uređenju fasade.
(5) Fasadne tende se postavljaju bez naknade.
(6) Zahtjev za produženje izdavanja odobrenja za postavljanje tendi podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
Član 16
(Odobrenje za postavljanje jarbola za zastave i reklamnih zastava)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje jarbola i reklamnih zastava, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom jarbola ili reklamne zastave;
- Statički proračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica.
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, shodno prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje jarbola i reklamnih zastava na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje jarbola i reklamne zastave nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Prilikom izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana uzet će se u obzir vanjsko oblikovanje građevine na kojoj se postavlja jarbol ili reklamna zastava, te prilagoditi boje iste okolnim objektima i uređenju fasade.
(5) Zahtjev za produženje izdavanja odobrenja za postavljanje jarbola i reklamnih zastava podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
(6) Naknada za isticanje reklamnih zastava utvrđuje se u iznosu i na način kao nesvjetleće reklame, uz umanjenje od 10%.
(7) Postavljanje državne zastave shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima vrši se bez posebnog odobrenja Službe za urbanizam, prostornog uređenja i zaštite okoliša.
Član 17
(Odobrenje za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom satelitskih i drugih kablovskih uređaja;
- Statički propračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica.
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, u skladu sa prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja nije dozvoljeno na uličnim sagledivim fasadama.
(5) Zahtjev za produženje izdavanja odobrenja za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
Član 18
(Odobrenje za postavljanje bankomata)
(1) Pravno lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje bankomata, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom bankomata;
- Statički proračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica;
- Saglasnost za priključenje za električnu energiju ili račune o plaćanju električne energije u posljedna 3 (tri) mjeseca i saglasnost za mjere od zaštite od požara i eksplozije;
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, u skladu sa prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje bankomata na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje bankomata nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Zahtjev za produženje odobrenja za postavljanje bankomata podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja za postavljanje bankomata.
Član 19
(Odobrenje za postavljanje klima uređaja)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje klima uređaja, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom klima uređaja;
- Statički proračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica;
- Saglasnost za priključenje za električnu energiju ili račune o plaćanju električne energije u posljedna 3 (tri) mjeseca i saglasnost za mjere od zaštite od požara i eksplozije;
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, u skladu sa prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje klima uređaja na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje klima uređaja nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Zahtjev za produženje odobrenja za postavljanje klima uređaja podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja za postavljanje klima uređaja.
(5) Postavljanje klima uređaja nije dozvoljeno na uličnim i sagledivim fasadama.
(6) Za postavljanje klima uređaja ne plaća se naknada.
V - POSTAVLJANJE TRANSPARENATA
Član 20
(Odobrenje za postavljanje transparenata)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje transparenta, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Tehnički opis transparenta, koji sadrži oblik, dimenzije, materijalizaciju, boju i sadržaj istog;
- Period na koji se traži izdavanje odobrenja.
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, shodno prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje transparenata na period do 30 (trideset) dana, u svrhu promocije državnih i vjerskih praznika, manifestacija obrazovnog, kulturnog, privrednog, sportskog, političkog, zabavnog ili drugog prikladnog sadržaja.
(3) Odobrenjem iz stava (2) ovog člana utvrđuje se i naknada za postavljanje transparenta.
(4) Postavljanje transparenta može se odobriti iznimno i bez naknade za održavanje manifestacija značajnog kulturnog, vjerskog, sportskog, humanitarnog karaktera u trajanju do 10 dana uz obavezu podnositelja zahtjeva da za to dostavi validnu dokumentaciju kao dokaz da je postavljanje transparenta za održavanje manifestacija značajnog kulturnog, vjerskog, sportskog, humanitarnog karaktera. O svemu navedenom odlučuje općinski načelnik.
VI - NAKNADE
Član 21
(Naknade)
(1) Utvrđuje se naknada za postavljanje reklama na način kako slijedi:
- Naknada za fizička lica za postavljanje svijetleće reklame na poslovni prostor u kojem se odvija djelatnost iznosi 35,00 KM/m² mjesečno bez PDV-a, a za nesvijetleće reklame 20,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno;
- Naknada za pravna lica za postavljanje svijetleće reklame na poslovni prostor u kojem se odvija djelatnost, iznosi 90,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno, a za nesvijetleće reklame iznosi 70,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno;
- Naknada za fizička lica za postavljanje svijetleće reklame iznosi 50,00 KM/m² mjesečno bez PDV-a, a za nesvijetleće reklame 30,00 KM/m² bez PDV-a mesečno (za reklamiranje neovisno od poslovnog prostora u kojem lice obavlja djelatnost);
- Naknada za pravna lica za postavljanje svijetleće reklame, iznosi 120,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno, a za nesvijetleće reklame iznosi 100,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno (za reklamiranje neovisno od poslovnog prostora u kojem lice obavlja djelatnost);
(2) Utvrđuje se naknada za postavljanje reklamnih panoa na način kako slijedi:
- do 12 m² 350,00 KM bez PDV-a mjesečno;
- preko 12 m² 550,00 KM bez PDV-a mjesečno.
(3) Utvrđuje se najniža cijena za postavljanje vitrina i city light-ova na način kako slijedi:
- do 3 m² 100,00 KM/m² mjesečno bez PDV-a;
- preko 3 m² 150,00 KM/m² mjesečno bez PDV-a;
(4) Utvrđuje se najniža cijena za postavljanje i isticanje displeja u iznosu od 300 KM mjesečno bez PDV-a za displeje do 12,00 m², a za displeje preko 12 m² 400 KM bez PDV-a mjesečno.
(5) Utvrđuje se naknada za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja u iznos od 100 KM mjesečno bez PDV-a samo za pravna lica, koja ostvaruju prihode koristeći iste.
(6) Utvrđuje se naknada za postavljanje transparenata u iznosu od 15,00 KM po danu.
(7) Utvrđuje se naknada za postavljanje bankomata u iznosu od 500,00 KM mjesečno bez PDV-a.
(8) Utvrđuje se naknada za iscrtavanje reklamnih murala, na način kako slijedi:
- do 50 m² 150,00 KM/m² bez PDV-a;
- preko 50 m² 200,00 KM/m² bez PDV-a.
Član 22
(Oslobađanje od obaveze plaćanja naknade za isticanje reklame)
Stari tradicionalni zanati registrovani na području Općine Stari Grad Sarajevo, oslobađaju se od obaveze plaćanja naknade utvrđene u članu 20. stav (1) ove Odluke, uz obavezu pribavljanja odobrenja za isticanje reklame shodno odredbama ove Odluke.
VII - UREĐENJE FASADE MURALOM
Član 23
(Odobrenje za iscrtavanje murala)
(1) Iscrtavanje murala u smislu odredbi ove Odluke može biti u vidu murala koji je reklamni i nereklamni.
(2) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za iscrtavanje murala obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Rješenje izdato od strane nadležnog organa o registraciji firme, odnosno dozvola za rad;
- Odgovarajući pravni akt, koji sadrži pravni osnov korištenja poslovnog prostora ili objekta (zemljišno-knjižni izvadak, ugovor o zakupu, ugovor o kupoprodaji, ugovor o poklonu i slično);
- Kopija katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat ili idejno rješenje murala:
- Saglasnost vlasnika objekta;
- Saglasnost etažnih vlasnika ili nosilaca prava raspolaganja, ukoliko se radi o objektu kolektivnog stanovanja.
(3) Na zahtjev pravnog ili fizičkog lica Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša izdaje odobrenje za iscrtavanje murala, po osnovu dokumentacije iz stava (2) ovog člana, na period od godinu dana od dana pravosnažnosti odobrenja za isrctavanje murala, uz mogućnost produženja, pod uvjetom da se istim ne vrijeđa u vjerska, nacionalna i druga ljudska prava i vrijednosti zaštićene Ustavom Bosne i Hercegovine i međunarodnim pravom.
(4) Ukoliko se mural nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika, u postupku izdavanja odobrenja iz stava (3) ovog člana pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(5) Za iscrtavanje nereklamnog murala ne plaća se naknada.
(6) Zahtjev za produženje odobrenja za iscrtavanje murala podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
VII - ODRŽAVANJE I UKLANJANJE SADRŽAJA NA FASADAMA
Član 24
(Održavanje sadržaja na fasadama)
Pravno ili fizičko lice kojem je izdato odobrenje za postavljanje sadržaja na fasadama na području Općine Stari Grad Sarajevo, obavezno je iste održavati u urednom stanju i u skladu sa izdatim odobrenjem.
Član 25
(Uklanjanje sadržaja sa fasada)
(1) Pravno ili fizičko lice kojem je izdato odobrenje za postavljanje sadržaja na fasadama na području Općine Stari Grad Sarajevo, obavezno je iste ukloniti po isteku odobrenja i fasadu vratiti u prvobitno stanje.
(2) Lice kojem je izdato odobrenje za postavljanje transparenta obavezno je isti ukloniti po proteku roka na koji je odobrenje izdato, te lokaciju vratiti u prvobitno stanje.
VIII - NADZOR
Član 26
(Nadzor)
Inspekcijski nadzor nad provođenjem ove Odluke vrši urbanističko-građevinska i komunalna inspekcija svaka u okviru zakonom utvrđenih nadležnosti.
IX - KAZNENE ODREDBE
Član 27
(Novčane kazne)
Novčanom kaznom od 300,00 KM do 1.000,00 KM kaznit će se fizičko lice ili imalac radnje, dok će se pravno lice kazniti novčanom kaznom od 3.000,00 KM do 7.000,00 KM, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 1.000,00 KM do 2.000,00 KM, ukoliko:
- bez pravosnažnog odobrenja ili protivno odobrenju nadležnog organa istakne reklamu, reklamnu vitrinu, city light, displej, transparent, mural, reklamni mural, tendu, zastavu, klima uređaj ili bilo koji drugi sadržaj na fasadama koji je predmetom ove Odluke;
- prilikom reklamiranja ističu proizvode ili usluge čije je reklamiranje zabranjeno;
- ne ukloni sadržaje koji su predmetom ove Odluke po isteku važećeg odobrenja ili ne dovede u prvobitno ili tehnički ispravno stanje prostor na kojem su sadržaji bili istaknuti.
X - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 28
(Započeti postupci)
Svi postupci koji su započeti po odredbama važeće Odluke okončat će se shodno odredbama iste.
Član 29
(Važeća odobrenja)
Pravosnažna odobrenja ostaju na snazi do isteka perioda za koji su izdati, dok se produženje istih može realizirati isključivo ukoliko je u skladu sa odredbama ove Odluke.
Član 30
(Stupanje na snagu)
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenim novinama Kantona Sarajevo.
Član 31
(Prestanak važenja)
Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o postavljanju firmi, reklama i drugih sadržaja na građevinama i fasadama i uređenju fasada na području Općine Stari Grad Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo" broj 1/11, 50/15, 29/18, 29/19).
("Sl. novine Kantona Sarajevo", br. 20/2024 i 6/2025)
I - OPĆE ODREDBE
Član 1
(Predmet Odluke)
Ovom Odlukom uređuju se uslovi, način i procedura izdavanja odobrenja za postavljanje oznaka firmi, reklama, reklamnih panoa, displeja, vitrina, oglasa (transparenata, plakata i slično), jarbola za zastave, zastava, fasadnih tendi, klima uređaja, bankomata, satelitskih i drugih kablovskih uređaja, kao i uređenje fasada izradom murala na fasadama na području Općine Stari Grad Sarajevo (u daljem tekstu: Općina).
Član 2
(Značenje pojedinih izraza)
Izrazi upotrebljeni u ovoj Odluci, imaju sljedeće značenje:
a) Firmom se smatra ime pod kojim preduzeće posluje, naziv organa uprave i drugih državnih organa i organizacija, naziv udruženja, naziv sportskih i kulturnih društava, humanitarnih organizacija, naziv radnji u kojima se obavljaju samostalne ugostiteljske, zanatske i zanatskoj djelatnosti slične djelatnosti i nazivi advokatskih kancelarija, odnosno naziv firme pod kojim je takseni obveznik registrovan kod nadležnog organa, sjedište lica, kao i brojili naziv poslovne jedinice kada se firma ističe na poslovnoj jedinici.
b) Reklamom se smatraju imena, nazivi i njihove skraćene oznake, koje se u smislu tačke a) ovog člana ne smatraju firmom, kao i svaki drugi natpis ili oznaka ili grafički prikaz kojim pravno ili fizičko lice, kojem se izdaje odobrenje u smislu odredbi ove Odluke, ukazuje odnosno reklamira svoje proizvode, robe ili usluge, kao i svoju djelatnost ili djelatnost drugih pravnih ili fizičkih lica po osnovu poslovno-tehničke saradnje.
c) Reklamni pano je definisan kao panel koji služi za komercijalno oglašavanje, izrađen od aluminijuma, plastike, eloksiranih profila ili drugih prigodnih materijala.
d) Displejem se smatra elektronski uređaj koji je sastavljen od ravnih panela (LCD ili PDP), medija plejera i sistema distribucije lajtova, koji predstavljaju mrežu prilagodljivih uređaja kojima se može upravljati elektronski ili upotrebom računara.
e) Reklamna vitrina podrazumijeva reklamni pano sa ili bez integriranog osvjetljenja u koje se plakati i predmeti oglašavaju unutar ostakljenih vitrina. Postavljaju se na slobodnom dijelu prizemlja građevina na način da ne ugrožavaju sigurnost prometa vozila, te ne narušavaju izgled i funkciju objekata i lokacije.
f) Transparenti podrazumjevaju predmete od tkanine, plastificiranog platna i sličnog kvalitetnog platna s ispisanom reklamnom porukom,odnosno informacijom.
g) Jarbol za zastave - vertikalna građevinska struktura većih dimenzija na koju se postavljaju zastave koje mogu biti zastave sa državnim obilježjima ili reklamne zastave, a koje služe za signalizaciju, označavanje simbola identiteta na lokalitetu na kojem je postavljen ili obilježavanju važnih događaja. Sastavni dio jarbola mora biti i mehanizam za podizanje ili spuštanje zastave.
h) Transparent - oglasno vertikalno platno privremenog karaktera koje plasira određene radnje oglašavanja povodom: državnih i vjerskih praznika, manifestacija kulturnog, privrednog, sportskog i drugog karaktera.
i) Plakat - oglasno vertikalno platno ili drugi materijal privremenog karaktera, reklamni natpis i reklamni tekst, manjih dimenzija od transparetna koje služi za promociju ili obavještenje o događajima, proizvodima ili idejama i drugim značajnim okolnostima.
j) Zastava - kvalitetno platno ili tkanina u obliku pravougaonika sa štampanim ili izvezenim dizajnom, na kojem su prikazani sadržaji i obilježja sa elementima državnosti države Bosne i Hercegovine.
k) Reklamna zastava - kvalitetno platno ili tkanina u obliku pravougaonika sa štampanim ili izvezenim dizajnom na kojem su prikazani sadržaji reklamnog karaktera, koji se imaju tretirati kao reklama.
l) Fasadna tenda - montažno-demontažna konstrukcija koja se montira na fasadu objekta kako bi pružila zaštitu od sunca, kiše ili vjetra ili za regulisanje temperature unutar prostora koji prekriva.
m) Klima uređaj - uređaj koji za napajanje koristi električnu energiju, a služi za regulisanje temperature, vlažnosti i cirkulacije zraka u prostoru, koji radi na principu međusobnog izmjenjivanja toplote između unutrašnjosti i spoljnog okruženja, a kako bi se postigla željena temperatura.
n) Bankomat - finansijsko bankovni uređaj koji omogućava korisnicima obavljanje finansijskih transkacija (podizanje gotovine, provjera stanja računa, uplata novca i druge bankarske usluge).
o) Mural - velika slika (slikarsko djelo) ili crtež koji je napravljen na zidu ili velikoj površini, a u cilju uređenja fasada na području Općine Stari Grad Sarajevo.
p) Reklamni mural - velika slika (slikarsko djelo) ili crtež koji je napravljen na zidu ili velikoj površini, a u cilju uređenja fasada na području Općine Stari Grad Sarajevo koji ima reklamni karakter.
II - POSTAVLJANJE REKLAMA, REKLAMNIH PANOA, VITRINA I DISPLEJA
Član 3
(Zahtjev i dokumentacija za izdavanje odobrenja za postavljanje reklama i reklamnih panoa)
(1) Pravna ili fizička lica uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje reklama, reklamnih panoa, prilažu sljedeću dokumentaciju:
- Rješenje izdato od strane nadležnog organa o registraciji firme, odnosno dozvola za rad;
- Odgovarajući pravni akt, koji sadrži pravni osnov korištenja poslovnog prostora ili objekta (zemljišno-knjižni izvadak, ugovor o zakupu, ugovor o kupoprodaji, ugovor o poklonu i slično);
- Kopija katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat ili idejno rješenje koji sadrži naslov, detaljan tehnički opis, situaciju okolnog prostora sa ucrtanim mjestom za reklamu, reklamni pano, po potrebi fotografije;
- Statički proračun sigurnosti ukoliko je riječ o konzolnoj reklami, reklamnom panou;
- Saglasnost za priključenje za električnu energiju ili račune o plaćanju električne energije u posljedna 3 (tri) mjeseca i saglasnost za mjere od zaštite od požara i eksplozije na projekat za reklame koji se napajaju strujom;
- Saglasnost vlasnika objekta;
- Saglasnost etažnih vlasnika ili nosilaca prava raspolaganja, ukoliko se radi o objektu kolektivnog stanovanja;
- Pregled stanova izdat od strane upravitelja zgrade ili kantonalnog stambenog fonda.
(2) Osim dokumentacije navedene u stavu (1) ovog člana, nadležna Služba za urbanizam prostorno planiranje i zaštitu okoliša može tražiti dodatnu dokumentaciju, u svrhu efikasnog vođenja postupka.
(3) Reklame mogu biti svijetleće i nesvijetleće.
Član 4
(Odobrenje za postavljanje reklama, reklamnih panoa)
(1) Na zahtjev pravnog ili fizičkog lica Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša izdaje odobrenje za postavljanje reklama i reklamnih panoa, po osnovu dokumentacije iz člana 3. ove Odluke, na period od godinu dana od dana pravosnažnosti rješenja kojim se daje odobrenje za postavljanje reklama, reklamnih panoa uz mogućnost produženja.
(2) Ukoliko se reklama ili reklamni pano nalaze u obuhvatu nacionalnog spomenika, u postupku izdavanja odobrenja iz stava (1) ovog člana pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
Član 5
(Plan lokacija i javni poziv)
(1) Općinsko vijeće Stari Grad Sarajevo je obavezno na prijedlog općinskog načelnika u roku od 3 (tri) mjeseca od dana stupanja na snagu ove Odluke usvojiti Plan o lokacijama za postavljanje vitrina, city light-ova i displeja.
(2) Za svaku pojedinačnu lokaciju Plana iz stava (1) ovog člana, u postupku izdavanja odobrenja, ukoliko se ista nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika, pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(3) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša je zadužena za izradu Plana iz stava (1) ovog člana.
(4) Po osnovu Plana iz stava (1) ovog člana općinski načelnik raspisuje javni poziv za dodjelu lokacija za postavljanje vitrina, city light-ova i displeja.
(5) Pravo prijave na javni poziv imaju sva pravna lica.
(6) Javni poziv obavezno sadrži:
- Naziv organa koji raspisuje poziv;
- Rok za prijavu na javni poziv;
- Lokacije na koje se mogu postavljati vitrine, city light-ovi i displeji shodno Planu iz stava (1) ovog člana;
- Dokumentaciju koja se prilaže uz prijavu na javni poziv;
- Način prijave na javni poziv.
(7) Javni poziv ostaje otvoren 8 (osam) dana.
Član 6
(Dokumentacija uz prijavu na javni poziv)
Pravna lica su obavezna uz prijavu na javni poziv dostaviti sljedeću dokumentaciju:
- Rješenje izdato od strane nadležnog organa o registraciji firme, odnosno dozvola za rad
- Uvjerenje o poreskoj registraciji - identifikacioni broj;
- Izvještaj o urednom finansijskom poslovanju (bilans stanja, bilans uspjeha i narativni izvještaj za prethodnu godinu);
- Dokaz o prethodnoj poslovnoj saradnji koja podrazumjeva postavljanje vitrina i displeja u obuhvatu nacionalnog spomenika (ugovor, rješenje, fakture i sl); https://advokat-prnjavorac.com
- Zemljišno-knjižni izvadak;
- Kopiju katastarskog plana;
- Idejni projekat ili idejno rješenje koji sadrži naslov, detaljan tehnički opis, situaciju okolnog prostora sa ucrtanim mjestom za vitrine, odnosno displej i city light, po potrebi fotografije;
- Statički proračun sigurnosti, ovjeren od strane ovlaštenog lica;
Član 7
(Opći i posebni kriteriji)
(1) Opći kriteriji koje aplikanti moraju ispuniti:
- Da je pravno lice upisano u sudski registar najmanje jednu godinu prije prijave na javni poziv;
- Uredno finansijsko poslovanje;
- Iskustvo rada u obuhvatu nacionalnog spomenika;
- Poslovna saradnja vezana za postavljanje vitrina, city light-ova i displeja na području Općine Stari Grad Sarajevo.
Član 8
(Ocjena dostavljenih ponuda)
Komisija vrši ocjenu dostavljenih ponuda na način da cijeni koja je ponuda u finansijskom smislu najvisočija za oglašenu lokaciju.
Član 9
(Komisija)
(1) Općinski načelnik prije raspisivanja javnog poziva iz člana 5. ove Odluke imenuje Komisiju, koju čini 5 (pet) članova za postupanje po prijavama na javni poziv.
(2) Komisiju čini 5 (pet) članova, i to tri državna službenika i dva vijećnika.
(3) Komisija je obavezna pregledati sve zaprimljene prijave, te odbaciti one koji ne ispunjavaju uslove javnog poziva. Svim aplikantima koji ne ispunjavaju uslove javnog poziva Komisija dostavlja obavijest.
(4) Komisija je obavezna izvršiti evaluaciju prijava koje ispunjavaju uslove javnog poziva.
(5) Komisija nakon evaluacija ponuda iz stava (4) ovog člana sačinjava izvještaj, koji dostavlja općinskom načelniku u kojem je konstatovano ko je ponudio najvisočiju cijenu za dodjelu lokacije.
(6) Općinski načelnik po osnovu izvještaja iz stava (5) donosi akt kojim dodjeljuje pravnim licima lokacije za postavljanje vitrina i displeja.
Član 10
(Izdavanje odobrenja)
(1) Na zahtjev pravnog lica, kojem je dodjeljena lokacija shodno odredbama člana 9. ove Odluke, uz prethodno proveden postupak i dostavljanje dokumentacije iz člana 3. ove Odluke, Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša izdaje odobrenje za postavljanje vitrina, city light-ova i displeja, na period od godinu dana od dana pravosnažnosti odobrenja, uz mogućnost produženja.
(2) Ukoliko se reklamna vitrina, city light ili displej u obuhvatu nacionalnog spomenika, u postupku izdavanja odobrenja iz stava (1) ovog člana pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
Član 11
(Plaćanje naknade)
Pravno lice kojem je dodjeljena lokacija shodno odredbama člana 9. ove Odluke, te po pribavljenom odobrenju shodno odredbama člana 10. ove Odluke, dužno je uz predočavanje predmetnog odobrenja obratiti se nadležnoj Službi za finansije i budžet, koja će ispostaviti fakturu po osnovu koje se uplaćuje utvrđena naknada u roku od 8 (osam) dana od dana dostavljanja odobrenja za postavljanje reklamne vitrine, city light-a ili displeja.
Član 12
(Postavljanje vitrina, city light-ova i dipleja)
Po pravosnažnosti odobrenja iz člana 10. ove Odluke pravno lice može postaviti vitrinu, city light, odnosno displej.
Član 13
(Produženje odobrenja)
(1) Odobrenje za postavljanje reklama i reklamnih panoa, vitrina, city light-ova i displeja se može produžiti, na isti način na koji je izdato odobrenje, za godinu dana ukoliko se nisu promjenile okolnosti pod kojima je isto izdato.
(2) Zahtjev za produženje odobrenja se podnosi najmanje 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
(3) Odobrenje za postavljanje vitrine, city light-a i displeja se može produžiti za maksimalno jednu godinu, nakon čega se ponovno raspisuje javni poziv za predmetnu lokaciju.
III - POSTAVLJANJE FIRMI
Član 14
(Postavljanje oznake firme)
(1) Za postavljanje oznake firme nije potrebno pribavljanje odobrenja shodno odredbama ove Odluke.
(2) Dimenzija istaknute firme ne može biti veća od 50 x 70cm, u protivnom ista će se smatrati reklamom u smislu odredbi ove Odluke, neovisno od toga što na radnim prostorijama ne postoji istaknut još jedan istovjetan naziv.
(3) Oznaka firme iz stava (1) ovog člana, u dimenzijama utvrđenim u stavu (2) ovog člana može biti različitih oblika i nesvjetleća.
(4) Oznaka firme iz stava (1) ovog člana ne može biti konzolna.
(5) Naziv firme se postavlja tako da mora biti vidljiv i uočljiv bez obzira na radno vrijeme objekta na koji se odnosi.
(6) Na objektu čija ulična strana nema slobodnog prostora za fiksiranje firme na fasadi, firma se ističe u izlogu ili na izlogu.
Član 14a
(Urbanističko-tehnički uslovi za postavljanje reklama u okviru graditeljskih cjelina nastalih u osmanskom periodu)
(1) Firme i reklame svojim oblikom, veličinom i sadržajem ne mogu biti u suprotnosti sa spomeničkim značajem Baščaršije i drugih nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine u okviru graditeljske cjeline nastale u osmanskom periodu, odnosno, treba da se uspostavljaju prvenstveno u tradicionalnim oblicima i tijelima.
(2) Firme i reklame ne mogu se postavljati na stubove, ograde, ogradne zidove, krovove, panoe i zračne žičane nosače preko ulica koji su trajnog karaktera.
(3) Od odredaba stava (2) ovog člana izuzimaju reklame i druga obavještenja u vidu transparenata koji su privremenog karaktera shodno odredbama ove Odluke.
(4) Nijedna vrsta firmi i reklama ne može se uspostavljati na spomenicima sakralne arhitekture kao ni na ulične zidove takvih spomenika.
(5) Firme i reklame mogu se uspostavljati samo u visini prizemlja objekata na svim slobodnim stranama zgrade. Reklame je moguće postaviti na strehu, nadstrešnicu ili zid u vidu konzola, jedino u slučajevima gdje za to postoje tehnički uslovi, a koji se odnose na neometanu cirkulaciju ljudi.
(6) Izuzimajući prikladan oblik fenjera i drugih klasičnih čaršijskih amblema ne mogu se na Baščaršiji upotrebljavati trodimenzionalna tijela za firme i reklame.
(7) Izvan širine strehe dućana ne mogu se postavljati reklame ni reklamni sadržaji.
(8) Dimenzija reklame određivat će se na osnovu veličine objekta, kao i prema načinu uklapanja u prostor, međutim, iste ne mogu biti dimenzija većih od 60x80cm.
(9) Na objektima koji se nalaze na području Baščaršije moguće je jedino odobriti jednu horizontalnu reklamu koja će biti postavljena u prostoru između strehe i portala u maksimalnoj širini otvora. U iznimnim slučajevima ukoliko za postavljanje horizontalne reklame ne postoje prostorne mogućnosti moguće je odobriti postavljanje jedne konzolne reklame, maksimalnih dimenzija 60x80cm. Konzolna reklama ne smije svojim oblikom, veličinom i sadržajem odstupati od mjerila i proporcije objekta na čiju se fasadu postavlja reklama.
(10) Firme i reklame ne mogu biti svijetleće.
(11) Natpise nije dozvoljeno postavljati kao svojevrsne kutije kojima se u cjelosti mijenja izgled fasade, odnosno, kojima se prekriva dio arhitektonskih elemenata.
(12) Prilikom dizajniranja natpisa firmi i loga voditi računa da natpis treba prvenstveno očuvati i odgovoriti arhitektonskim karakteristikama objekta na koji se postavlja. Nije dozvoljeno postavljanje natpisa na mjestima koja bi se prekrili elementi fasade (čepenak, ulazni portal i sl.)
(13) Firme i reklame mogu biti postavljene u formi naljepnice ili pločice izvedene od kvalitetnih materijala (staklo, kvalitetna imitacija stakla, drvo, željezo, bronca).
(14) Reklamni natpisi od pojedinačnih slova mogu biti od željeza, bronce ili drveta (maksimalna visina slova do 20cm).
(15) Boja reklamnih sadržaja treba biti u neutralnim tonovima, odnosno, da je usklađena sa bojom portala i karakteristikama ambijenta.
(16) Reklamne naljepnice se mogu postaviti na ostakljene dijelove portala do maksimalne dimenzije 40x60cm.
(17) Reklamni natpis može se postavljati u zoni prizemlja, ispod prvog razdjelnog vijenca na slobodni dio fasade i može biti izveden kao:
- površinski reklamni natpis iznad izloga maksimalne dužine izloga;
- konzolni reklamni natpis maksimalne dimenzije 60x80cm, čiji donji rub mora biti u visini minimalno 2,5m od pločnika, a pozicija zavisi o rasporedu otvora na fasadi, a ne jedan ispod drugog;
- konzolni reklamni natpisi međusobnog razmaka u uličnom nizu moraju biti veći od 2m;
- ukoliko se reklamni natpisi izvode na mjestu predviđenom unutar plohe portala, moguće je isti izvesti nekom od tehnologija štampanja, slikanja na staklu i metalu, od pojedinačnih slova lijepljenjem, te naljepnicama s tim da boje moraju biti usklađene sa bojom portala, odnosno pročelja. Ista mora biti primjerene veličine, da ne prekriva cijelu staklenu površinu.
(18) Reklame se ne mogu postavljati na krovove objekata.
Član 14b
(Urbanističko-tehnički uslovi za postavljanje reklama u okviru graditeljske cjeline iz austro-ugarskog perioda)
(1) Natpise nije dozvoljeno postavljati kao svojevrsne kutije kojima se u cjelosti mijenja izgled fasade namijenjen postavljanju natpisa, odnosno, na način da prekrivaju dio arhitektonskih elemenata poput lukova u prizemlju, fasadne plastike i slično.
(2) Prilikom dizajniranja natpisa firmi i loga voditi računa da natpis treba prvenstveno očuvati i odgovoriti arhitektonskim karakteristikama objekta na koji se postavlja.
(3) Nije dozvoljeno postavljanje natpisa na mjesta dekorativnih elemenata na objektu kao ni natpisom prekriti iste.
(4) Natpis na objektu treba biti postavljen vodeći računa o cjelokupnom izgledu objekta na koji se postavlja, a ne posmatrajući isključivo prizemlje, te vodeći računa i o neposrednim susjednim objektima pa čak i dijelu ulice u određenim slučajevima. Ovo se posebno odnosi na veličinu, logo, boju, materijalizaciju, osvjetljenje i primijenjeni karakter slova (font). Svi navedeni elementi trebaju biti usklađeni sa karakterom i ambijentalnim kontekstom predmetne ulice ili mikrozone, te sa arhitektonskim karakteristikama objekta. Natpis treba biti dizajniran tako da bude dijelom cjelokupnog objekta, a ne samo dijela prizemlja istog.
(5) Osvjetljenje natpisa treba osigurati balans između historijskih i umjetničkih vrijednosti objekta, predmetne mikrozone i samog natpisa.
(6) U izuzetnim slučajevima, na objektu čija ulična strana nema slobodnog prostora za postavljanje reklame na fasadi, ista se može postaviti sa unutrašnje strane izloga, u primjerenim dimenzijama i dizajnu.
(7) Firme i reklame mogu biti postavljene u formi naljepnice ili pločice izvedene od kvalitetnih materijala (staklo, kvalitetna imitacija stakla, drvo, željezo, bronca, plastika i slični materijali). Reklamni natpisi od pojedinačnih slova mogu biti od željeza, bronce ili drveta (maksimalna visina slova je do 30cm). Boja reklamnih sadržaja treba biti u neutralnim tonovima, odnosno, da je usklađena sa bojom portala i karakteristikama ambijenta.
(8) Reklamne naljepnice se mogu postaviti iznad izloga (nadvratnici, nadprozornici), na ostakljene dijelove, prema karakteristikama fasade, a do maksimalne dužine izloga.
(9) Reklamni natpisi mogu se postavljati u zoni prizemlja, ispod prvog razdjelnog vijenca na slobodni dio fasade i može biti izveden kao:
- površinski reklamni natpis iznad izloga maksimalne dužine izloga;
- konzolni reklamni natpis maksimalne dimenzije 60x80cm, čiji donji rub mora biti u visini minimalno 2,5 m od pločnika, a pozicija zavisi o rasporedu otvora na fasadi, a isti ne mogu biti postavljani jedan ispod drugog;
- konzolni reklamni natpisi međusobnog razmaka u uličnom nizu moraju biti veći od 2m;
- ukoliko se reklamni natpisi izvode na mjestu predviđenom unutar plohe portala, moguće je isti izvesti nekom od tehnologija štampanja, slikanja na staklu i metalu, od pojedinačnih slova lijepljenjem, te naljepnicama s tim da boje moraju biti usklađene sa bojom portala, odnosno pročelja. Ista mora biti primjerene veličine, da ne prekriva cijelu staklenu površinu.
(10) Ukoliko na uličnom dijelu građevine postoji više poslovnih prostora, reklamni natpisi trebaju biti iste vrste, materijala, načina izvedbe i iste visine.
(11) U iznimnim slučajevima, vertikalni konzolni elementi se mogu postavljati unutar fasadnog platna na spojevima zgrada, te uglovima zgrada prema ulici, okomito na fasadu (90o), kao oznake ili pojedinačno slovo koje smije biti puno, svijetleće i neprozirno, te horizontalni i vertikalni površinski reklamni natpis od pojedinačnih slova koja mogu biti svijetleća. Osim natpisa se može postaviti jedan površinski i jedan konzolni reklamni natpis tako da budu u istoj liniji na fasadi.
IV - ODOBRENJE ZA POSTAVLJANJE FASADNIH TENDI, JARBOLA ZA ZASTAVE, ZASTAVA, SATELITSKIH I DRUGIH KABLOVSKIH UREĐAJA
Član 15
(Odobrenje za postavljanje fasadnih tendi)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje tendi, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom tende;
- Statički proračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica.
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zašitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, u skladu sa prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje fasadnih tendi na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje fasadne tende nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Prilikom izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana uzet će se u obzir vanjsko oblikovanje građevine na kojoj se postavlja fasadna tenda, te prilagoditi boje iste okolnim objektima i uređenju fasade.
(5) Fasadne tende se postavljaju bez naknade.
(6) Zahtjev za produženje izdavanja odobrenja za postavljanje tendi podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
Član 16
(Odobrenje za postavljanje jarbola za zastave i reklamnih zastava)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje jarbola i reklamnih zastava, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom jarbola ili reklamne zastave;
- Statički proračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica.
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, shodno prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje jarbola i reklamnih zastava na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje jarbola i reklamne zastave nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Prilikom izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana uzet će se u obzir vanjsko oblikovanje građevine na kojoj se postavlja jarbol ili reklamna zastava, te prilagoditi boje iste okolnim objektima i uređenju fasade.
(5) Zahtjev za produženje izdavanja odobrenja za postavljanje jarbola i reklamnih zastava podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
(6) Naknada za isticanje reklamnih zastava utvrđuje se u iznosu i na način kao nesvjetleće reklame, uz umanjenje od 10%.
(7) Postavljanje državne zastave shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima vrši se bez posebnog odobrenja Službe za urbanizam, prostornog uređenja i zaštite okoliša.
Član 17
(Odobrenje za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom satelitskih i drugih kablovskih uređaja;
- Statički propračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica.
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, u skladu sa prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja nije dozvoljeno na uličnim sagledivim fasadama.
(5) Zahtjev za produženje izdavanja odobrenja za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
Član 18
(Odobrenje za postavljanje bankomata)
(1) Pravno lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje bankomata, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom bankomata;
- Statički proračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica;
- Saglasnost za priključenje za električnu energiju ili račune o plaćanju električne energije u posljedna 3 (tri) mjeseca i saglasnost za mjere od zaštite od požara i eksplozije;
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, u skladu sa prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje bankomata na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje bankomata nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Zahtjev za produženje odobrenja za postavljanje bankomata podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja za postavljanje bankomata.
Član 19
(Odobrenje za postavljanje klima uređaja)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje klima uređaja, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Odgovarajući pravni akt koji sadrži osnov za korištenje građevine ili fasade;
- Kopiju katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat, koji sadrži tehnički opis i prikaz okolnog prostora sa ucrtanim mjestom klima uređaja;
- Statički proračun sigurnosti ovjeren od strane ovlaštenog lica;
- Saglasnost za priključenje za električnu energiju ili račune o plaćanju električne energije u posljedna 3 (tri) mjeseca i saglasnost za mjere od zaštite od požara i eksplozije;
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, u skladu sa prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje klima uređaja na period od jedne godine, uz mogućnost produženja istog.
(3) U postupku izdavanja odobrenja iz stava (2) ovog člana, ukoliko se građevina na koju se traži postavljanje klima uređaja nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(4) Zahtjev za produženje odobrenja za postavljanje klima uređaja podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja za postavljanje klima uređaja.
(5) Postavljanje klima uređaja nije dozvoljeno na uličnim i sagledivim fasadama.
(6) Za postavljanje klima uređaja ne plaća se naknada.
V - POSTAVLJANJE TRANSPARENATA
Član 20
(Odobrenje za postavljanje transparenata)
(1) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za postavljanje transparenta, obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Tehnički opis transparenta, koji sadrži oblik, dimenzije, materijalizaciju, boju i sadržaj istog;
- Period na koji se traži izdavanje odobrenja.
(2) Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša shodno dokumentaciji iz stava (1) ovog člana, shodno prostornim mogućnostima, izdaje odobrenje za postavljanje transparenata na period do 30 (trideset) dana, u svrhu promocije državnih i vjerskih praznika, manifestacija obrazovnog, kulturnog, privrednog, sportskog, političkog, zabavnog ili drugog prikladnog sadržaja.
(3) Odobrenjem iz stava (2) ovog člana utvrđuje se i naknada za postavljanje transparenta.
(4) Postavljanje transparenta može se odobriti iznimno i bez naknade za održavanje manifestacija značajnog kulturnog, vjerskog, sportskog, humanitarnog karaktera u trajanju do 10 dana uz obavezu podnositelja zahtjeva da za to dostavi validnu dokumentaciju kao dokaz da je postavljanje transparenta za održavanje manifestacija značajnog kulturnog, vjerskog, sportskog, humanitarnog karaktera. O svemu navedenom odlučuje općinski načelnik.
VI - NAKNADE
Član 21
(Naknade)
(1) Utvrđuje se naknada za postavljanje reklama na način kako slijedi:
- Naknada za fizička lica za postavljanje svijetleće reklame na poslovni prostor u kojem se odvija djelatnost iznosi 35,00 KM/m² mjesečno bez PDV-a, a za nesvijetleće reklame 20,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno;
- Naknada za pravna lica za postavljanje svijetleće reklame na poslovni prostor u kojem se odvija djelatnost, iznosi 90,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno, a za nesvijetleće reklame iznosi 70,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno;
- Naknada za fizička lica za postavljanje svijetleće reklame iznosi 50,00 KM/m² mjesečno bez PDV-a, a za nesvijetleće reklame 30,00 KM/m² bez PDV-a mesečno (za reklamiranje neovisno od poslovnog prostora u kojem lice obavlja djelatnost);
- Naknada za pravna lica za postavljanje svijetleće reklame, iznosi 120,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno, a za nesvijetleće reklame iznosi 100,00 KM/m² bez PDV-a mjesečno (za reklamiranje neovisno od poslovnog prostora u kojem lice obavlja djelatnost);
(2) Utvrđuje se naknada za postavljanje reklamnih panoa na način kako slijedi:
- do 12 m² 350,00 KM bez PDV-a mjesečno;
- preko 12 m² 550,00 KM bez PDV-a mjesečno.
(3) Utvrđuje se najniža cijena za postavljanje vitrina i city light-ova na način kako slijedi:
- do 3 m² 100,00 KM/m² mjesečno bez PDV-a;
- preko 3 m² 150,00 KM/m² mjesečno bez PDV-a;
(4) Utvrđuje se najniža cijena za postavljanje i isticanje displeja u iznosu od 300 KM mjesečno bez PDV-a za displeje do 12,00 m², a za displeje preko 12 m² 400 KM bez PDV-a mjesečno.
(5) Utvrđuje se naknada za postavljanje satelitskih i drugih kablovskih uređaja u iznos od 100 KM mjesečno bez PDV-a samo za pravna lica, koja ostvaruju prihode koristeći iste.
(6) Utvrđuje se naknada za postavljanje transparenata u iznosu od 15,00 KM po danu.
(7) Utvrđuje se naknada za postavljanje bankomata u iznosu od 500,00 KM mjesečno bez PDV-a.
(8) Utvrđuje se naknada za iscrtavanje reklamnih murala, na način kako slijedi:
- do 50 m² 150,00 KM/m² bez PDV-a;
- preko 50 m² 200,00 KM/m² bez PDV-a.
Član 22
(Oslobađanje od obaveze plaćanja naknade za isticanje reklame)
Stari tradicionalni zanati registrovani na području Općine Stari Grad Sarajevo, oslobađaju se od obaveze plaćanja naknade utvrđene u članu 20. stav (1) ove Odluke, uz obavezu pribavljanja odobrenja za isticanje reklame shodno odredbama ove Odluke.
VII - UREĐENJE FASADE MURALOM
Član 23
(Odobrenje za iscrtavanje murala)
(1) Iscrtavanje murala u smislu odredbi ove Odluke može biti u vidu murala koji je reklamni i nereklamni.
(2) Pravno ili fizičko lice uz zahtjev za izdavanje odobrenja za iscrtavanje murala obavezno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
- Rješenje izdato od strane nadležnog organa o registraciji firme, odnosno dozvola za rad;
- Odgovarajući pravni akt, koji sadrži pravni osnov korištenja poslovnog prostora ili objekta (zemljišno-knjižni izvadak, ugovor o zakupu, ugovor o kupoprodaji, ugovor o poklonu i slično);
- Kopija katastarskog plana i zemljišno-knjižni izvadak;
- Idejni projekat ili idejno rješenje murala:
- Saglasnost vlasnika objekta;
- Saglasnost etažnih vlasnika ili nosilaca prava raspolaganja, ukoliko se radi o objektu kolektivnog stanovanja.
(3) Na zahtjev pravnog ili fizičkog lica Služba za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša izdaje odobrenje za iscrtavanje murala, po osnovu dokumentacije iz stava (2) ovog člana, na period od godinu dana od dana pravosnažnosti odobrenja za isrctavanje murala, uz mogućnost produženja, pod uvjetom da se istim ne vrijeđa u vjerska, nacionalna i druga ljudska prava i vrijednosti zaštićene Ustavom Bosne i Hercegovine i međunarodnim pravom.
(4) Ukoliko se mural nalazi u obuhvatu nacionalnog spomenika, u postupku izdavanja odobrenja iz stava (3) ovog člana pribavit će se mišljenje nadležne službe zaštite shodno relevantnim zakonskim i podzakonskim aktima.
(5) Za iscrtavanje nereklamnog murala ne plaća se naknada.
(6) Zahtjev za produženje odobrenja za iscrtavanje murala podnosi se najkasnije 8 (osam) dana prije isteka odobrenja.
VII - ODRŽAVANJE I UKLANJANJE SADRŽAJA NA FASADAMA
Član 24
(Održavanje sadržaja na fasadama)
Pravno ili fizičko lice kojem je izdato odobrenje za postavljanje sadržaja na fasadama na području Općine Stari Grad Sarajevo, obavezno je iste održavati u urednom stanju i u skladu sa izdatim odobrenjem.
Član 25
(Uklanjanje sadržaja sa fasada)
(1) Pravno ili fizičko lice kojem je izdato odobrenje za postavljanje sadržaja na fasadama na području Općine Stari Grad Sarajevo, obavezno je iste ukloniti po isteku odobrenja i fasadu vratiti u prvobitno stanje.
(2) Lice kojem je izdato odobrenje za postavljanje transparenta obavezno je isti ukloniti po proteku roka na koji je odobrenje izdato, te lokaciju vratiti u prvobitno stanje.
VIII - NADZOR
Član 26
(Nadzor)
Inspekcijski nadzor nad provođenjem ove Odluke vrši urbanističko-građevinska i komunalna inspekcija svaka u okviru zakonom utvrđenih nadležnosti.
IX - KAZNENE ODREDBE
Član 27
(Novčane kazne)
Novčanom kaznom od 300,00 KM do 1.000,00 KM kaznit će se fizičko lice ili imalac radnje, dok će se pravno lice kazniti novčanom kaznom od 3.000,00 KM do 7.000,00 KM, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 1.000,00 KM do 2.000,00 KM, ukoliko:
- bez pravosnažnog odobrenja ili protivno odobrenju nadležnog organa istakne reklamu, reklamnu vitrinu, city light, displej, transparent, mural, reklamni mural, tendu, zastavu, klima uređaj ili bilo koji drugi sadržaj na fasadama koji je predmetom ove Odluke;
- prilikom reklamiranja ističu proizvode ili usluge čije je reklamiranje zabranjeno;
- ne ukloni sadržaje koji su predmetom ove Odluke po isteku važećeg odobrenja ili ne dovede u prvobitno ili tehnički ispravno stanje prostor na kojem su sadržaji bili istaknuti.
X - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 28
(Započeti postupci)
Svi postupci koji su započeti po odredbama važeće Odluke okončat će se shodno odredbama iste.
Član 29
(Važeća odobrenja)
Pravosnažna odobrenja ostaju na snazi do isteka perioda za koji su izdati, dok se produženje istih može realizirati isključivo ukoliko je u skladu sa odredbama ove Odluke.
Član 30
(Stupanje na snagu)
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenim novinama Kantona Sarajevo.
Član 31
(Prestanak važenja)
Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o postavljanju firmi, reklama i drugih sadržaja na građevinama i fasadama i uređenju fasada na području Općine Stari Grad Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo" broj 1/11, 50/15, 29/18, 29/19).