BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Zakoni i propisi Tuzlanskog Kantona, Bosna i Hercegovina
#5663
KOLEKTIVNI UGOVOR ZA DRŽAVNE SLUŽBENIKE I NAMJEŠTENIKE U ORGANIMA UPRAVE I SUDSKE VLASTI U TUZLANSKOM KANTONU

("Sl. novine Tuzlanskog kantona", br. 7/2017, 7/2018, 15/2018, 16/2018, 5/2020, 15/2022, 11/2023, 16/2023 i 11/2024)



I - OPŠTE ODREDBE

Član 1

(Predmet)

Ovim kolektivnim ugovorom uređuju se prava i obaveze državnih službenika i namještenika (u daljem tekstu: državni službenici i namještenici) iz rada i po osnovu rada na koje se primjenjuju propisi o radnim odnosima, platama i drugim naknadama državnih službenika i namještenika u organima uprave i upravnim organizacijama Tuzlanskog kantona i drugim kantonalnim institucijama i gradskim, odnosno opštinskim službama za upravu (u daljem tekstu: organi državne službe) na području Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton).

Član 2

(Opšti principi)

(1) Propisom i opštim aktima rukovodioca organa državne službe, ne mogu se utvrditi nepovoljnija prava državnih službenika i namještenika od onih koja su utvrđena ovim ugovorom.

(2) Rukovodilac organa državne službe dužan je da, u pripremi i izradi propisa koji reguliraju oblast radno-pravnih odnosa državnih službenika i namještenika, a naročito prilikom izrade novih odnosno izmjene postojećih pravilnika o unutarnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, pribavi mišljenje Sindikata.

(3) Kod donošenja propisa i opštih akata rukovodilac organa državne službe dužan je razmotriti dato pismeno mišljenje Sindikata i prihvatiti prijedloge koji su sukladni ovom Kolektivnom ugovoru i važećim zakonskim propisima..

(4) Ukoliko u roku od 15 dana Sindikat ne dostavi mišljenje smatra se da nema primjedbi.

Član 3

O pitanjima koja nisu uređena ovim ugovorom primjenjivaće se odredbe Opšteg kolektivnog ugovora.

Član 4

Prijem, raspoređivanje i prestanak rada državnih službenika i namještenika u organima državne službe vršiće se u skladu sa zakonom i ovim ugovorom.

Član 4a

(Dnevno i tjedno radno vrijeme)

(1) Dnevno radno vrijeme državnih službenika i namještenika je osam sati.

(2) Iznimno, dnevno radno vrijeme za državne službenika i namještenike čiji je rad organiziran u turnusima je 12 sati.

(3) Tjedno radno vrijeme državnih službenika i namještenika je 40 sati.

(4) Tjedno radno vrijeme raspoređuje se na pet radnih dana, od ponedjeljka do petka za sve državne službenike i namještenike, osim za državne službenike i namještenike čiji je rad, shodno rasporedu organiziran u smjenama ili turnusima radi kontinuiteta u izvršavanju poslova i zadataka.

II - ZAŠTITA DOSTOJANSTVA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA

Član 5

(Zaštita dostojanstva i zabrana od diskriminacije)

Rukovodilac organa državne službe je dužan na području rada i radnih uslova, uključujući uslove za izbor i uslove za napredovanje, profesionalno usmjeravanje, stručno osposobljavanje i usavršavanje te prekvalifikaciju, zaštiti državnog službenika i namještenika od direktne ili indirektne diskriminacije na osnovu rase ili etničke pripadnosti ili boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili drugog porijekla, imovnog stanja, članstva u sindikatu, obrazovanja, društvenog položaja, dobi, zdravstvenog stanja, seksualne orijentacije ili nekog drugog ličnog svojstva.

Član 6

(Obaveze rukovodioca organa državne službe u zaštiti dostojanstva)

(1) Rukovodilac organa državne službe je dužan za vrijeme obavljanja poslova štiti dostojanstvo državnog službenika i namještenika tako da mu osigura uslove rada u kojima neće biti izložen uznemiravanju ili spolnom uznemiravanju od nadređenih, saradnika, i lica sa kojima redovno dolazi u kontakt u obavljanju svojih poslova.

(2) Rukovodilac organa državne službe je dužan državnom službeniku i namješteniku osigurati zaštitu od specifičnog oblika ponašanja jedne ili grupe lica kojim se on sistematski psihički zlostavlja i ponižava, s ciljem ugrožavanja ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta (mobing).

Član 7

(Postupak i mjere zaštite dostojanstva državnih službenika i namještenika)

Postupak i mjere zaštite dostojanstva državnog službenika i namještenika utvrđuju se posebnim pravilnikom kojeg će donijeti rukovodilac organa državne službe u roku od 90 dana od dana početka primjene ovog ugovora. U izradi pravilnika mora se osigurati učešće predstavnika Sindikata potpisnika ovog ugovora.

III - ODMORI I ODSUSTVA

Član 8

(Dnevni i sedmični odmor)

(1) Državni službenik i namještenik ima pravo na odmor između dva uzastopna radna dana (dnevni odmor) u trajanju od najmanje 12 sati neprekidno.

(2) Državni službenik i namještenik ima pravo na sedmični odmor u trajanju od najmanje 24 sata neprekidno, a ako je potrebno da državni službenik i namještenik radi na dan sedmičnog odmora, mora mu se osigurati korišćenje jednog dana u periodu određenom prema dogovoru rukovodioca organa i državnog službenika i namještenika, koji ne može biti duži od dvije sedmice.

Član 9

(Godišnji odmor)

(1) Dužinu i vrijeme korišćenja godišnjeg odmora utvrđuje rukovodilac organa državne službe u skladu sa zakonom, ovim ugovorom i općim aktom organa o radnim odnosima (u daljem tekstu: Pravilnik o radnim odnosima).

(2) U godišnji odmor ne uračunavaju se vrijeme privremene spriječenosti za rad, subote, nedjelje i dani u koje se po zakonu ne radi.

Član 10

(Kriteriji za korišćenje godišnjeg odmora)

(1) Godišnji odmor od 20 radnih dana uvećava se prema sledećim osnovama i mjerilima, s tim da ukupno trajanje godišnjeg odmora ne može biti duže od 36 radnih dana:

a) Po osnovu radnog staža:

- za svake tri godine radnog staža


jedan dan.

b) Po osnovu složenosti poslova:

1) državnim službenicima


četiri dana,

2) namještenicima koji obavljaju poslove više i VKV stručne spreme


tri dana,

3) namještenicima koji obavljaju poslove srednje i KV stručne spreme


dva dana,

4) ostalim namještenicima


jedan dan.

c) Po osnovu uslova rada:

1) rad na poslovima sa otežanim uslovima rada


tri dana,

2) rad u smjenama


dva dana.

d) Po osnovu socijalnih i zdravstvenih uslova rada:

1) roditelju ili staratelju sa djetetom do sedam godina


jedan dan za svako dijete,

2) samohranom roditelju/staratelju sa djetetom do deset godina


dva dana za svako dijete,

3) samohranom roditelju/staratelju sa djetetom sa poteškoćama u razvoju


dva dana za svako dijete,

4) licu sa invaliditetom


dva dana.

e) Po osnovu rezultata rada:

1) za uspješne rezultate rada


jedan dan,

2) za naročito uspješne rezultate rada


dva dana.

f) Po temelju učešća u oružanim snagama:

1) učešće u odbrambeno-oslobodilačkom/domovinskom ratu 12-18 mjeseci - jedan dan

2) učešće u odbrambeno-oslobodilačkom/domovinskom ratu 18-30 mjeseci - dva dana

3) učešće u odbrambeno-oslobodilačkom/domovinskom ratu više od 30 mjeseci - tri dana.

Član 11

(Sticanje prava na godišnji odmor)

Državni službenik i namještenik, koji u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos nema navršenih šest mjeseci neprekidnog rada, ima pravo na dva dana godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec rada.

Član 12

(Rješenje o godišnjem odmoru)

Na osnovu plana korišćenja godišnjeg odmora, rukovodilac organa državne službe donosi rješenje i uručuje ga državnom službeniku i namješteniku najkasnije 15 dana prije početka korišćenja godišnjeg odmora.

Član 13

(Jedan dan godišnjeg odmora)

(1) Državni službenik i namještenik ima pravo koristiti jedan dan godišnjeg odmora u vrijeme koje sam odredi, ali je dužan o tome obavijestiti rukovodioca organa državne službe, najkasnije tri dana prije njegovog korištenja.

(2) Izuzetno, državni službenik i namještenik može obavijestiti rukovodioca organa državne službe najkasnije jedan dan prije ili na dan korištenja jednog dana godišnjeg odmora, uz obrazloženje i u opravdanim slučajevima.

Član 14

(Prekid godišnjeg odmora)

(1) Korišćenje godišnjeg odmora može se privremeno prekinuti na zahtjev rukovodioca organa državne službe u slučaju kada je to neophodno radi izvršenja neodložnih službenih poslova.

(2) U slučaju iz stava (1) ovog člana, državni službenici i namještenici imaju pravo na nadoknadu stvarnih troškova nastalih prekidom korišćenja godišnjeg odmora. Visina tih troškova dokazuje se odgovarajućim dokazima.

Član 15

(Plaćeno odsustvo)

(1) Državni službenik i namještenik ima pravo na odsustvo uz naknadu plate (plaćeno odsustvo) do sedam radnih dana u kalendarskoj godini u sledećim slučajevima:

a) stupanja u brak


5 radnih dana

b) porođaja supruge


7 radnih dana

c) smrti člana uže porodice, odnosno domaćinstva


7 radnih dana

d) smrti roditelja bračnog druga


5 radnih dana

e) smrti brata ili sestre


5 radnih dana

f) smrti roditelja po majci i ocu


2 radna dana

g) teške bolesti člana uže porodice


2 radna dana

h) selidbe


2 radna dana

i) regulisanja prava na penziju


2 radna dana

j) obavljanja nekog posla kod državnog organa ili suda


2 radna dana

k) otklanjanja posljedica elementarnih nepogoda


3 radna dana i u drugim sličnim slučajevima, u skladu sa pravilnikom o radnim odnosima.

(2) Članom uže porodice u smislu stava (1) tačka c) ovog člana smatraju se lica navedena u članu 53. stav (2) Zakona o radu, ako nisu navedena kao posebna kategorija u stavu (1) ovog člana.

(3) Izuzetno, u slučaju smrti člana uže porodice odnosno domaćinstva iz stava (2) ovog člana, državni službenik i namještenik koji je u toku kalendarske godine već iskoristio sedam dana plaćenog odsustva po drugim osnovama, ima pravo na plaćeno odsustvo u skladu sa stavom (1) ovog člana.

(4) Državni službenik i namještenik ima pravo na plaćeno odsustvo sa rada u trajanju od pet radnih dana u jednoj kalendarskoj godini za pripremanje i polaganje stručnog ispita ili drugog ispita koji predstavlja uslov za obavljanje poslova radnog mjesta na koje je državni službenik ili namještenik raspoređen kao i za obrazovanje za potrebe sindikalnog rada.

(5) Državni službenik i namještenik ima pravo na plaćeno odsustvo sa rada u trajanju od dva dana u jednoj kalendarskoj godini radi zadovoljavanja vjerskih odnosno tradicijskih potreba, ako zakonom nije drugačije određeno.

(6) Državni službenik i namještenik ima pravo na dva dana plaćenog odsustva za svako dobrovoljno darivanje krvi od kojih jedan dan koristi na dan dobrovoljnog davanja krvi, a drugi dan na osnovu podnesenog zahtjeva i po dogovoru sa rukovodiocem organa državne službe.

(7) Državni službenik ili namještenik, koji je upućen na školovanje, stručno osposobljavanje ili usavršavanje, ima pravo na plaćeno odsustvo u trajanju koje se utvrdi Pravilnikom o radnim odnosima.

Član 16

(Neplaćeno odsustvo)

(1) Državnom službeniku ili namješteniku se može odobriti neplaćeno odsustvo sa rada do 30 dana u sledećim slučajevima:

a) za pripremanje i polaganje ispita,

b) za sudjelovanje u stručnim seminarima i drugim vidovima edukacije,

c) za sindikalne aktivnosti u trajanju dužem od tri dana u mjesecu,

d) za gradnju i popravku kuće ili stana,

e) za njegu člana porodice,

f) za sudjelovanje na kulturnim i sportskim susretima i drugim sličnim slučajevima.

(2) Državni službenik i namještenik ima pravo na neplaćeno odsustvo sa rada u trajanju od dva dana u jednoj kalendarskoj godini radi zadovoljavanja vjerskih odnosno tradicijskih potreba, ako zakonom nije drugačije određeno.

(3) Odsustvo iz stava (1) ovog člana za pojedine slučajeve bliže će se urediti Pravilnikom o radnim odnosima.

(4) Za vrijeme korišćenja neplaćenog odsustva državnom službeniku i namješteniku miruju prava iz radnog odnosa.

IV - ZAŠTITA ZDRAVLJA I SIGURNOSTI NA RADU

Član 17

(Osiguranje uslova za zdravlje i sigurnost na radu)

(1) Rukovodilac organa državne službe dužan je osigurati nužne uslove za zdravlje i sigurnost državnih službenika i namještenika na radu.

(2) Rukovodilac organa državne službe, na zahtjev Sindikata, preduzeće potrebne mjere za zaštitu državnih službenika i namještenika, uključujući i njihovo osposobljavanje za siguran rad i prevenciju zdravlja.

(3) Rukovodilac organa državne službe, dužan je ugovoriti kolektivno osiguranje državnih službenika i namještenika za slučaj povrede na radu, odnosno prilikom dolaska na posao i odlaska sa posla, za slučaj smrti ili invalidnosti usljed nesreće na radu, kao i uključenje rizika za slučaj prirodne smrti za vrijeme trajanja radnog odnosa, u skladu sa zakonom.

Član 18

(Briga o zdravlju i sigurnosti na radu)

(1) Dužnost je državnog službenika i namještenika brinuti se o vlastitom zdravlju i sigurnosti, kao i zdravlju i sigurnosti drugih sa kojima radi.

(2) Rukovodilac organa državne službe dužan je obezbijediti provođenje obaveznog ljekarskog pregleda svih državnih službenika i namještenika jednom u tri godine, u okviru kojeg se na zahtjev državnog službenika odnosno namještenika, obavlja za žene i ginekološki pregled, PAPA test i pregled dojki, za muškarce pregled prostate, a sve u skladu s ljekarskim standardima, odnosno prema propisu nadležnih zdravstvenih ustanova.

(3) Pravilnikom o radnim odnosima ili posebnim pravilnikom o zaštiti na radu utvrđuju se poslovi sa posebnim uslovima rada i rokovi za vršenje periodičnih zdravstvenih pregleda državnih službenika i namještenika koji su raspoređeni na tim poslovima.

V - PLATE, NAKNADE PLATE, DODACI I DRUGE NAKNADE

Član 19

(Osnovna plata)

(1) Osnovna plata državnog službenika i namještenika utvrđuje se množenjem koeficijenta platnog razreda, odnosno koeficijenata unutar platnog razreda s osnovicom za platu i boda za obračun plate.

(2) Osnovna plata iz stava (1) ovog člana uvećava se za iznos od 0,5% za svaku godinu penzijskog staža, s tim da ukupno povećanje plate po ovom osnovu ne može biti veće od 20%.

(3) Plata se isplaćuje nakon obavljenog rada jednom mjesečno za prethodni mjesec, s tim da je isplatu plate za predhodni mjesec poslodavac dužan isplatiti do kraja tekućeg mjeseca.

(4) Pojedinačne isplate plate nisu javne.

Član 20

(Osnovica za obračun plate i najniža plata)

(1) Visina osnovice i boda za obračun plate utvrđivaće se pregovorima između Vlade Kantona, odnosno gradonačelnika ili opštinskog načelnika s jedne strane i Sindikata s druge strane, prije usvajanja budžeta za narednu godinu.

(2) Ukoliko se ne postigne dogovor o visini osnovice i boda za obračun plate, Vlada Kantona, odnosno gradsko ili opštinsko vijeće, će utvrditi osnovicu i bod, pri čemu visina osnovice i boda ne može biti niža od prethodno dogovorene, odnosno važeće, a visina osnovice ne može biti veća od osnovice utvrđene za federalne organe državne službe.

(3) Ukoliko proizvod osnovice i boda ne prelazi 70% prosječne neto plate u Federaciji BiH, prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku, najniža plata se obračunava u iznosu od 70% prosječne neto plate u Federaciji BiH, prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku, na što se dodaje uvećanje po osnovu minulog rada.

(4) Rukovodilac organa će, na prijedlog neposrednog rukovodioca, donijeti rješenje kojim se osnovna plata državnih službenika i namještenika uvećava za ukupan procenat do 20%, za period u kome, pored poslova svog radnog mjesta, privremeno obavljaju dio poslova drugog radnog mjesta, koje je upražnjeno najmanje mjesec dana zbog odsustva državnog službenika ili namještenika usljed bolovanja, porodiljskog odsustva, suspenzije, profesionalizacije u parlamentima na bilo kojem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini ili imenovanja na mandatnu funkciju, kao i u slučaju kada je radno mjesto državnog službenika ili namještenika upražnjeno zbog odlaska u penziju.

(5) Privremeno obavljanje poslova drugog radnog mjesta iz prethodnog stava ne može biti dodijeljeno u cjelosti jednom izvršiocu. Procenat povećanja plate u skladu sa stavom (4) ovog člana dijeli se na onoliko izvršilaca na koliko je dodijeljeno obavljanje poslova tog radnog mjesta, a ukoliko dio poslova drugog radnog mjesta obavlja jedan izvršilac, procenat uvećanja plate ne može biti veći od 10%.

(6) Rukovodilac organa iz stava (4) ovog člana dužan je donijeti posebno rješenje o privremenom obavljanju poslova drugog radnog mjesta, koje se donosi za svaki mjesec pojedinačno i za svakog izvršioca pojedinačno.

(7) Rješenje iz stava (4) ovog člana obavezno treba da sadrži naziv radnog mjesta koje je privremeno upražnjeno, ime i prezime privremeno odsutnog državnog službenika odnosno namještenika, razloge zbog čega je radno mjesto privremeno upražnjeno.

(8) Državni službenik odnosno namještenik kojem se izdaje rješenje o obavljanju poslova drugog radnog mjesta, obavezno mora ispunjavati uslove propisane pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji za to radno mjesto.

(9) Rješenje o utvrđivanju obaveze državnog službenika odnosno namještenika da obavlja poslove drugog radnog mjesta, ne može se donositi u slučaju odsustva državnih službenika odnosno namještenika zbog godišnjeg odmora, kao ni za radna mjesta za čiju popunu nisu obezbijeđena sredstva budžetom.

Član 21

(Posebni uslovi rada i štetnost po zdravlje)

(1) Državnom službeniku i namješteniku koji radi na poslovima sa posebnim uslovima rada, utvrđenim Pravilnikom o radnim odnosima (buka, vlaga, prašina, teški fizički napori, elektromagnetsko zračenje i ostali uslovi definisani Zakonom o zaštiti na radu) pripada pravo na posebni dodatak na osnovnu platu u visini do 20% u skladu sa posebnim propisima.

(2) Pod posebnim uslovima rada u smislu stava (1) ovog člana ne podrazumijevaju se radna mjesta za koja je posebnim zakonom predviđeno povećanje plate po osnovu posebnih ovlašćenja i odgovornosti.

(3) Pravilnik iz stava (1) ovog člana donosi se uz učešće Sindikata.

Član 22

(Uvećanje osnovne plate)

(1) Osnovna plata uvećava se za:

a) noćni rad - 35% za sate provedene na radu koji se smatraju noćnim radom,

b) prekovremeni rad po nalogu rukovodioca - 50% za sate provedene na radu koji ulaze u prekovremeni rad po nalogu rukovodioca,

c) rad u dane sedmičnog odmora subotom i nedjeljom - 30% za sate provedene na radu koji padaju u subotu ili nedjelju,

d) rad u dane praznika koji su po zakonu neradni - 50% za sate provedene na radu koji ulaze u dane državnih praznika.

(2) Dodaci iz stava (1) ovog člana međusobno se ne isključuju.

Član 23

(brisano)

Član 24

(Naknade)

(1) Državnom službeniku i namješteniku pripada naknada za prevoz na posao i sa posla, ishrana u toku rada (topli obrok), regres za godišnji odmor, naknada za službeno putovanje, naknada za slučaj teške bolesti i invalidnosti, naknada za slučaj smrti i pravo na osiguranje od posljedica nesretnog slučaja, otpremnina za slučaj prekobrojnosti, te druge naknade utvrđene posebnim propisima.

(2) Uslove i kriterije za ostvarivanje naknada iz stava (1) ovog člana utvrđuju Vlada Kantona odnosno nadležni organi Grada Tuzla i opština (u daljem tekstu: Grad/opština) svojim propisima, uz učešće Sindikata, ako zakonom i ovim kolektivnim ugovorom nije drugačije uređeno.

Član 25

(Naknada za prevoz)

(1) Ukoliko nije organizovan prijevoz na posao i sa posla, državnom službeniku i namješteniku pripada karta za prevoz u javnom saobraćaju ukoliko koristi prevoz javnim saobraćajem ili novčana naknada u visini cijene mjesečne karte za najjeftiniji prevoz, ako je mjesto stanovanja državnog službenika i namještenika od mjesta rada udaljeno najmanje dva kilometra. Udaljenost od mjesta rada određuje se na osnovu najkraće putne komunikacije od adrese stanovanja do mjesta rada.

(2) Za korisnike kantonalnog budžeta naknada iz stava (1) ovog člana ne može iznositi više od 350,00 KM.

(3) Vlada Kantona će donijeti pravilnik u kojem će se bliže regulisati način vršenja kontrole u vezi sa ostvarivanjem ovog prava, odgovornost rukovodioca organa i druga pitanja koja su u vezi sa ostvarivanjem naknade iz stava (1) ovog člana.

Član 26

(Naknada za topli obrok)

(1) Ukoliko nije osigurana ishrana u toku rada, državnom službeniku i namješteniku pripada naknada za ishranu (topli obrok) za izrađeni dan u neto iznosu od 1,00% prosječne neto plate isplaćene u FBiH prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku.

(2) Visina toplog obroka utvrđivaće se pregovorima između Vlade Kantona, odnosno gradonačelnika ili opštinskog načelnika s jedne strane i Sindikata s druge strane.

(3) Visina naknade iz stava (1) ovog člana ne može biti niža od iznosa isplaćenog za juni 2016. godine, odnosno veća od 1% prosječne neto plate u FBiH prema posljednjem objavljenom statističkom podatku Federalnog zavoda za statistiku.

Član 27

(Regres)

(1) Državni službenik i namještenik zaposlen u organima državne službe ima pravo na naknadu za korišćenje godišnjeg odmora (regres) u visini 50% prosječne neto plate isplaćene u Federaciji Bosne i Hercegovine, prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku.

(2) Pravo na naknadu iz stava (1) ovog člana imaju zaposleni u organima državne službe, koji u toku tekuće kalendarske godine imaju pravo na godišnji odmor.

Član 28

(Naknada za službeni put)

Državnom službeniku ili namješteniku pripada naknada za službeni put (troškovi prevoza, troškovi prenoćišta i troškovi upotrebe privatnih automobila u službene svrhe) po cijeni prevozne karte i hotelskih računa za hotele do četiri zvjezdice i dnevni troškovi u obliku dnevnice za službeno putovanje na način i u visini utvrđenim posebnim propisima.

Član 29

(Naknada za slučaj smrti i teške bolesti)

(1) U slučaju teške bolesti i invalidnosti državnog službenika odnosno namještenika ili člana njegove uže porodice, isplaćuje se jednokratna novčana pomoć u visini od jedne do dvije prosječne neto plate u FBiH prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku.

(2) U slučaju smrti državnog službenika odnosno namještenika, njegovoj porodici se isplaćuju troškovi sahrane u visini od dvije do četiri prosječne neto plate u FBiH prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku.

(3) U slučaju smrti člana uže porodice, državnom službeniku odnosno namješteniku isplaćuje se jednokratna novčana pomoć u visini od dvije do četiri prosječne neto plate u FBiH prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku.

(4) Ukoliko u organu državne službe istog nivoa vlasti, a koji se finansiraju iz istog budžeta, rade dva ili više članova porodice, troškovi sahrane iz stava (3) ovog člana isplaćuju se u srazmjernom iznosu svim članovima porodice.

(5) Članom uže porodice državnog službenika i namještenika u smislu ovog člana smatraju se: bračni drug, roditelji, očuh, maćeha i usvojitelj i djeca (bračna, vanbračna, usvojena, pastorčad i djeca bez roditelja uzeta na izdržavanje), a unučad bez roditelja, braća i sestre ako sa državnim službenikom odnosno namještenikom žive u zajedničkom domaćinstvu, ili su ih oni dužni izdržavati.

(6) Pod teškom bolešću u smislu ovog ugovora, a koje se dokazuju dijagnozom utvrđenom od ovlašćene zdravstvene ustanove, podrazumijevaju se sljedeće bolesti:

I - akutna tuberkuloza, maligna oboljenja, endemska nefropatija, hirurška intervencija na srcu i mozgu, sve vrste degenerativnih oboljenja centralnog nervnog sistema, infarkt (srčani i moždani), oboljenje mišićnog sistema, paraliza.

II - Zarazne bolesti:

- HIV/AIDS;

- druge zarazne bolesti praćene komplikacijama koje ugrožavaju život i zahtijevaju bolničko liječenje duže od 30 dana.

III - Tumori:

- prema 10. Međunarodnoj klasifikaciji bolesti;

- dobroćudni tumori koji svojom lokalizacijom ili prirodom mogu ugroziti život ili bitno umanjuju funkciju organa ili sistema.

IV - Bolesti krvi, krvotvornog sistema i imunološkog sistema:

- stečena aplazija crvenih krvnih zrnaca;

- sasljedni nedostatak faktora VIII i IX;

- mijelofibroza;

- druge bolesti krvi, krvotvornog imunološkog sistema kada ugrožavaju život oboljelog i/ili zahtijevaju dugotrajno i skupo liječenje.

V - Endoktrina i metaboličke bolesti:

- šećerna bolest sa komplikacijama (sljepilo, bubrežna insuficijencija, gangrena ekstremiteta);

- poliglandularna disfunkcija;

- poremećaj hipofize koji utiče na rast i razvoj;

- fenilketonurija;

- druge bolesti koje ugrožavaju život oboljelog ili dovode do ozbiljnog funkcionalnog oštećenja ili onesposobljenosti oboljelog.

VI - Duševne bolesti:

- bolesti usljed kojih zbog prirode i stanja oboljeli može ugroziti svoj i/ili život drugih osoba, oštetiti materijalna dobra, a koje zahtijevaju stalni medikamentni tretman i kontinuirano praćenje od strane ovlašćenog psihijatra;

- demencija kod Alzheimerove bolesti;

- nespecifične demencije;

- mentalna retardacija;

- autizam.

VII - Neuromišićne bolesti:

- progresivna neuromišićna oboljenja;

- multipla skleroza;

- mijestenija gravis;

- epilepsija nekontrolisana ili rezistentna na trepiju;

- nezarazni encefalitis i encefalomijelitisi;

- druga neuromišićna oboljenja koja ugrožavaju život ili pored intenzivnog liječenja dovode do trajnog funkcionalnog oštećenja i onesposobljenja.

VIII - Bolesti oka i vidnog živca:

- koje svojom prirodom ili svojim posljedicama dovode do gubitka vida na jednom ili oba oka;

- optički neuritis i drugi poremećaji optičkog nerva i optičkih puteva koji ireverzibilno ugrožavaju vid.

IX - Bolesti kardiocirkulatornog sistema:

- reumatska groznica koja obuhvata srce;

- oboljenja zalizaka praćena popuštanjem srčanog mišića;

- hipertenzivna oboljenja srca sa popuštanjem srčanog mišića;

- hipertenzivna oboljenja bubrega sa renalnom insuficijencijom;

- plućna embolija;

- akutni pankarditis;

- subarahnoidalno krvarenje;

- intracerebralno krvaranje;

- aortalna rascjepljenja;

- wagnerova granulomatoza;

- enarteritis obliterans sa uznapredovalim oštećenjem arterijske cirkulacije.

X - Respiratorne bolesti:

- bolesti pluća praćene trajnim oštećenjem respiratorne funkcije (sa vrijednostima FVC, FEV1, I FEV I-FVC ispod 40%);

- apsces pluća i medijastinuma;

- piotorax;

- respiratorni distres sindrom.

XI - Bolesti gastrointestinalnog i hepotobilijarnog trakta:

- teška akutna i hronična stanja gastrointestilnog trakta koja ugrožavaju život, zahtijevaju dugotrajni tretman ili dugotrajno bolničko liječenje radi održavanja funkcije organa, sistema i cijelog organizma ili sprečavanja trajnog gubitka funkcije organa;

- bolesti jetre različite etiologije sa trajno promijenjenim i patološkim nalazima u kliničkom, labaratorijskom i funkcionalnom smislu, a koje zahtijevaju dugotrajno liječenje ili kod kojih je indiciran tretman imunostimulativima.

XII - Kožne bolesti:

- ožiljni pemfigoid;

- sindrom Lyell;

- sindom toksične i bakterijske epidermalne nekrolize;

- sindrom Stevens-Jonson;

- pioderma gangrenosum;

- bolesti koje u fazi pogoršanja ugrožavaju život ili vežu bolesnika za postelju, bitno otežavaju ili onemogućuju svakodnevno funkcionisanje i onemogućavaju svakodnevan rad.

XIII - Sistemske bolesti:

- poliarteritis nodosa;

- sistemski lupus erythematodes;

- difuzna sistemska sklerodermija;

- dermatomiositis sa mocarditisom ili vasculitisom;

- kawasakijev sindrom;

- sarkoidoza;

- druge bolesti poznate i nepoznate etiologije kada u svojoj akutnoj fazi i fazi pogoršanja ugrožavaju život oboljelog ili dovede do trajnog funkcinalnog oštećenja ili onesposobljenosti oboljelog

XIV - Bolesti koštano-mišićnog sistema:

- direktna infekcija zglobova kod infektivnih i parazitarnih oboljenja;

- deropozitivni reumatoidni artritis kada je bolesnik nesposoban za bilo kakve radne aktivnosti ili vezan za postelju i invalidska kolica;

- ankilozirajući spondilitis;

- protruzija intervertebralnog diskusa praćena komplikacijama (težim funkcionalnim oštećenjima nerava, mišića, popuštanje sfinktera) zahtijevaju intenzivan i dugotrajan medicinski tretman;

- kao i bolesti koje uzrokuju ozbiljne funkcionalne smetnje lokomotornog aparata, vežu bolesnika za postelju i trajno ga onemogućavaju u svakodnevnim i radnim aktivnostima.

XV - Bolesti urogenitalnog trakta:

- nefrotski sindrom bilo koje etiologije, gdje i pored primjene svih sredstava i metoda liječenja ne dolazi do poboljšanja i bolest brže ili sporije napreduje;

- upale bubrega praćene bubrežnom insuficijencijom;

- xronična bubrežna insuficijencija koja zahtijeva trajnu dijalizu;

- opstruktivna i refluks uropatija;

- druge bolesti koje dovode do oštećenja funkcije organa u stepenu da ugrožavaju život oboljelog ili ga vežu za postelju.

XVI - Kongenitalne malformacije, deformacije i hromozonske abnormalnosti kao:

- kongenitalni hidrocefalus;

- tuberkuloza skleroza;

- kongenitalne malformacije srca čijom se korekcijom može postići zadovoljavajuća funkcija;

- kongenitalne malformacije polnih organa čijom korekcijom se postiže normalna ili zadovoljavajuća funkcija polnih organa;

- kongenitalne malformacije urinarnog sistema;

- nedostatak ili defekt udova;

- druge kongenitalne malformacije organa čijom korekcijom se postiže normalna ili zadovoljavajuća funkcija polnih organa.

XVII - potrebe za korišćenjem specifičnih tretmana, procedura ili usluga:

- transplatacija organa;

- transplatacija koštane srži;

- vantjelesna oplodnja;

- stanja nakon operativnih zahvata na srcu, mozgu, plućima, trbušnoj šupljini, lokomotornom sistemu koja zahtijeva duže bolničko liječenje, rehabilitaciju i intenzivan medikamentozni tretman.

XVIII - Povrede:

- teške tjelesne povrede koje ozbiljno oštećuju zdravlje i uzrok su ozbiljnih oštećenja organa, čula i organskih sistema;

- prelom lubanje i kostiju lica;

- penetrantne rane očne šupljine sa stranim tijelom ili bez njega;

- intrakranijalna povreda;

- prelom vratne kičme;

- ozljeda živaca i kičmene moždine u predjelu vrata;

- ozljeda krvnih žila u predjelu vrata;

- prelom torokalne kičme;

- zgnječenje ("crush" ozljeda) vrata;

- ozljeda živaca i kičmene moždine u području prsnog koša;

- ozljeda torokalnih krvnih žila;

- ozljeda srca;

- otvorene rane trbušne šupljine, donjeg dijela leđa i zdjelice;

- prelom lumbalne kičme i zdjelice;

- ozljeda živaca i lumbalnog dijela kičmene moždine u području trbušne šupljine, donjeg dijela leđa i zdjelice;

- ozljeda krvnih žila u području trbušne šupljine, donjeg dijela leđa i zdjelice;

- ozljeda organa trbušne šupljine;

- traumatska amputacija ramena i nadlaktice;

- ozljeda živaca u području ramena, nadlaktice i podlaktice;

- traumatska amputacija podlaktice;

- traumatska amputacija ručnog zgloba i šake;

- traumatska amputacija kuka i bedra;

- prelom bedrene kosti;

- traumatska amputacija potkoljenice;

- traumatska amputacija gležnja i stopala;

- prelom koji zahvata više dijelova tijela;

- prijelomi koji zahtijevaju operativni zahvat;

- zgnječenja ("crush" ozljede) više dijelova tijela;

- traumatske amputacije koje zahvataju više dijelova tijela;

- opekotine:

a) srednje teško opečeni - površine opekotine do 40% ili duboke opekotine nefukcionalnih dijelova tijela do 10% površine;

b) teško opečeni - površina opekotine prelazi preko 40% površine tijela ili duboke preko 10%;

c) duboke opekotine funkcionalnih dijelova tijela bez obzira na njihovu površinu;

d) smrtonosne opekotine - one koje zahvataju površinu tijela veću od 50%.

(7) Naknade iz ovog člana se isplaćuju jednokratno.

Član 30

(Otpremnina pri odlasku u penziju)

Državni službenik i namještenik ima pravo na otpremninu pri odlasku u penziju u visini od tri do šest prosječnih neto plata u FBiH prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku ili u visini tri do šest posljednjih obračunatih ili isplaćenih plata državnog službenika ili namještenika, ako je to za njega povoljnije.

Član 31

(Otpremnina kod prekobrojnosti)

Državni službenik i namještenik zaposlen na neodređeno vrijeme, a kojem je radni odnos u organu državne službe prestao usljed prekobrojnosti ima pravo na otpremninu u iznosu, i to:

a) za radni staž do 10 godina naknada iznosi tri neto plate državnog službenika odnosno namještenika ili tri prosječne neto plate isplaćene po zaposleniku u FBiH po posljednjem objavljenom statističkom podatku, ako je to za njega povoljnije,

b) za radni staž od 11 do 20 godina naknada iznosi šest neto plata državnog službenika odnosno namještenika ili šest prosječnih neto plata isplaćenih po zaposleniku u FBiH po posljednjem objavljenom statističkom podatku, ako je to za njega povoljnije,

c) za radni staž od 21 do 30 godina iznosi devet neto plata državnog službenika odnosno namještenika ili devet prosječnih neto plata isplaćenih po zaposleniku u FBiH po posljednjem objavljenom statističkom podatku, ako je to za njega povoljnije.

d) za radni staž preko 30 godina naknada iznosi 12 neto plata državnog službenika odnosno namještenika ili 12 prosječnih neto plata isplaćenih po zaposleniku u FBiH po posljednjem objavljenom statističkom podatku, ako je to za njega povoljnije.

Član 31a

(Naknada povodom vjerskih praznika)

(1) Državnom službeniku i namješteniku zaposlenom u kantonalnim organima državne službe može se isplatiti naknada povodom vjerskih praznika u iznosu najviše do 30% prosječne mjesečne neto plate isplaćene u Federaciji Bosne i Hercegovine prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku.

(2) Visinu i način isplate naknade iz stava (1) ovog člana, kao i druge neophodne uslove, utvrdiće Vlada Kantona posebnom odlukom, a shodno prilivu sredstava u Budžetu Kantona.

(3) Pravo na naknadu iz stava (1) ovog člana ima državni službenik i namještenik koji je u radnom odnosu na dan donošenja odluke iz stava (2) ovog člana.

(4) Naknada iz stava (1) ovog člana može se isplatiti i državnom službeniku i namješteniku zaposlenom u gradskim, odnosno opštinskim organima državne službe.

(5) Odluku o uslovima, visini i načinu isplate naknade iz stava (4) ovog člana donosi gradonačelnik, odnosno opštinski načelnik, shodno raspoloživim finansijskim sredstvima i prilivu sredstava u budžet.

Član 32

(Naknada za pripravnost)

(1) Pripravnost je poseban oblik rada kada državni službenik i namještenik ne mora biti prisutan na radnom mjestu, ali mora biti dostupan radi obavljanja poslova izvan redovnog radnog vremena.

(2) Državnom službeniku i namješteniku pripada naknada za pripravnost koja se obavlja radnim danom izvan redovnog radnog vremena, te u dane sedmičnog odmora, državne praznike i druge dana za koje je zakonom određeno da se ne radi, srazmjerno broju sati provedenim u pripravnosti.

(3) Pripravnost radnim danom traje 16 sati, a subotom, nedjeljom, državnim praznikom i danima za koje je zakonom određeno da se ne radi 24 sata.

(4) Rukovodilac organa državne službe donosi plan pripravnosti.

(5) Naknada iz stava (1) ovog člana državnom službeniku i namješteniku utvrđuje se u odnosu na njihovu mjesečnu osnovnu platu i iznosi 7% satnice redovnog rada za svaki sat proveden u pripravnosti.

(6) Radna mjesta državnih službenika i namještenika za koja se može utvrditi pripravnost određuju se posebnim propisom koji donosi Vlada Kantona na prijedlog Ministarstva pravosuđa i uprave za kantonalne organe državne službe, odnosno gradonačelnik ili opštinski načelnik za gradske odnosno opštinske organe državne službe.

(7) Propisi iz stava (6) ovog člana, donijeće se u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovog aneksa.

Član 32a

(Naknada za stipendiju)

(1) Dijete državnog službenika i namještenika koji je izgubio život izvršavajući poslove i zadatke radnog mjesta ili u vezi s poslovima i zadacima radnog mjesta, ima pravo na naknadu na ime stipendije za vrijeme redovnog školovanja, a najduže do navršenih 26 godina života.

(2) Visina naknade iz stava (1) ovog člana iznosi 25% prosječne neto plate isplaćene u Federaciji Bosne i Hercegovine, prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku.

VI - ZAŠTITA PRAVA

Član 33

(Dostavljanje rješenja)

Rješenja i drugi pojedinačni akti koji se odnose na ostvarivanje prava, obaveza i odgovornosti državnog službenika i namještenika, obavezno se dostavljaju u pismenom obliku sa obrazloženjem i poukom o pravnom lijeku, državnom službeniku i namješteniku na koga se odnose, u rokovima određenim zakonom i drugim propisima i općim aktima.

Član 34

(Prekobrojnost)

(1) Državni službenici i namještenici organa državne službe za čijim je radom prestala potreba zbog smanjenja obima posla, reorganizacije ili ukidanja organa državne službe ostvaruju pravo na interni premještaj ili preuzimanje u drugi organ državne službe u skladu sa zakonom.

(2) Interni premještaj ili preuzimanje državnih službenika i namještenika za čijim je radom prestala potreba vrši se prema redoslijedu koji se utvrdi listom prioriteta za rješavanje njihovog radno-pravnog statusa (u daljem tekstu: lista prioriteta) koja se sačinjava u skladu sa kriterijima iz člana 35. ovog ugovora.

(3) Rukovodioci organa državne službe su dužni prije donošenja rješenja o prekobrojnosti sačiniti listu prioriteta, uz prethodno učešće i saglasnost Sindikata.

(4) Na listu se uvrštavaju svi državni službenici, odnosno namještenici istog stepena i vrste stručne spreme za čijim je radom prestala potreba.

Član 35

(Kriteriji za iskazivanje prestanka potrebe za državnim službenicima i namještenicima u organu državne službe)

(1) Prilikom sačinjavanja liste iz člana 34. stav

(2) rukovodioci organa državne službe su dužni uzeti u obzir kriterije kao što su ocjena rada državnog službenika i namještenika u posljednje tri godine, staž osiguranja te socijalne i zdravstvene prilike.

(2) Bodovanje na osnovu kriterija iz stava (1) ovog člana vrši se na sledeći način:

a) državnim službenicima i namještenicima koji su u poslednje tri godine ocijenjeni uzastopno ocjenom "naročito uspješan" pripada 20 bodova,

b) državnim službenicima i namještenicima koji su u poslednje tri godine uzastopno ocijenjeni sa najmanje ocjenom "uspješan" pripada 15 bodova,

c) državnim službenicima i namještenicima za svaku godinu staža osiguranja pripada po jedan bod,

d) državnim službenicima i namještenicima sa tri ili više nezaposlenih članova porodice koji su na školovanju ili studiranju, ili na drugi način ih je isti dužan izdržavati pripada 15 bodova,

e) državnim službenicima i namještenicima sa dva nezaposlena člana porodice koji su na školovanju ili studiranju, ili na drugi način ih je isti dužan izdržavati pripada 10 bodova, f) državnim službenicima i namještenicima sa jednim nezaposlenim članom porodice koji je na školovanju ili studiranju, ili na drugi način ga je isti dužan izdržavati pripada 5 bodova,

g) članovima porodice šehida i poginulih boraca pripada 15 bodova,

h) vojnim invalidima i invalidima rada pripada 10 bodova,

i) državnim službenicima i namještenicima sa invaliditetom i težim oboljenjima utvrđenim općim aktom pripada 5 bodova.

(3) Način bodovanja na osnovu kriterija iz ovog člana bliže se uređuje Pravilnikom o radnim odnosima.

Član 36

(Prednost kod zapošljavanja)

Državni službenik i namještenik za čijim je radom prestala potreba u organu državne službe zbog prekobrojnosti, ima u roku od godine dana od dana prestanka radnog odnosa prednost prilikom ponovnog zaposlenja, ukoliko se u organima državne službe istog nivoa vlasti oglasi upražnjeno radno mjesto za koje državni službenik i namještenik ispunjava uslove.

Član 37

(Zabrana prestanka radnog odnosa)

Državnom službeniku i namješteniku ne može prestati radni odnos bez njegove krivice ukoliko mu nedostaje najviše pet godina do ostvarenja uslova za penziju.

Član 38

(Promijenjena radna sposobnost)

(1) U slučaju promijenjene radne sposobnosti zbog profesionalne bolesti, povrede na radu i invaliditeta, državnom službeniku i namješteniku se osigurava lakši posao bez smanjenja plate koju je ostvarivao prije nastupanja navedenih okolnosti.

(2) Državnom službeniku i namješteniku, koji radi skraćeno vrijeme zbog razloga navedenih u stavu

(1) ovog člana, isplaćuje se puna plata koju bi ostvario za puno radno vrijeme na radnom mjestu na koje je raspoređen.

VII - RJEŠAVANJE KOLEKTIVNIH RADNIH SPOROVA

Član 39

(Rješavanje kolektivnih radnih sporova)

Kolektivne radne sporove o primjeni, izmjeni i dopuni, odnosno otkazivanju ovog ugovora ili sličnog spora, koji se nisu mogli riješiti pregovaranjem potpisnika ovog ugovora mogu se rješavati pred Arbitražnim vijećem.

Član 40

(Arbitražno vijeće)

(1) Arbitražno vijeće se sastoji od tri člana.

(2) Svaka strana bira po jednog člana, a treći član se bira dogovorno iz reda istaknutih naučnih i stručnih radnika iz oblasti koja je predmet spora.

Član 41

(Postupak arbitraže)

(1) Postupak arbitraže pokreće se na pismeni prijedlog jednog od potpisnika ovog ugovora, a mora se dovršiti u roku od 10 dana od dana početka arbitraže.

(2) U postupku arbitraže ispituju se navodi i prijedlozi ugovornih strana, a po potrebi prikupljaju i drugi dokazi, te saslušavaju stranke.

Član 42

(Rad Arbitražnog vijeća)

(1) Arbitražno vijeće u odlučivanju, odnosno postupku, primjenjuje pravila parničnog postupka.

(2) Troškove postupka arbitraže čine naknade za rad članova Arbitražnog vijeća, čiju visinu dogovoraju potpisnici ovog ugovora.

(3) Troškovi postupka arbitraže isplaćuju se solidarno iz sredstava Sindikata i sredstava budžeta.

(4) Odluka Arbitražnog vijeća je konačna i obavezujuća.

(5) Protiv odluke Arbitražnog vijeća žalba nije dopuštena.

VIII - ŠTRAJK

Član 43

(Organizovanje štrajka)

(1) U svrhu zaštite i ostvarenja ekonomskih i socijalnih interesa svojih članova, Sindikat ima pravo pozvati svoje članstvo i zaposlene na štrajk.

(2) Štrajk se organizuje i provodi u skladu sa Zakonom o štrajku i sindikalnim pravilima o štrajku i ovim ugovorom.

(3) Štrajk ne može započeti prije okončanja postupka mirenja predviđenog zakonom odnosno prije provođenja drugog postupka mirnog rješenja spora o kojem su se strane sporazumjele.

Član 44

(Najava štrajka)

(1) Štrajk se mora najaviti rukovodiocu organa državne službe, odnosno Vladi Kantona ako se štrajk organizuje za više organa državne službe, u roku utvrđenom zakonom.

(2) U pisanoj najavi štrajka moraju se navesti razlozi za štrajk, te mjesto i vrijeme početka štrajka.

(3) Odluku o štrajku donosi nadležni organ Sindikata s najmanje natpolovičnom većinom svojih članova.

Član 45

(Pravila štrajka)

(1) Na dan najave štrajka, Sindikat mora objaviti pravila o štrajku.

(2) Sindikat je dužan da, pravilima o štrajku ili posebnom odlukom štrajkačkog odbora, u skladu sa zakonom, utvrdi poslove za koje se mora osigurati izvršavanje osnovne funkcije iz djelokruga organa državne službe.

(3) Aktima iz stava (2) ovog člana moraju se tačno definisati poslovi u organu državne službe koji se moraju obavljati u toku trajanja štrajka. Za vrijeme štrajka ne smiju se prekinuti poslovi zbog kojih bi stranke mogle izgubiti prava.

(4) Pravila o štrajku i drugi akti koji se odnose na tok vođenja štrajka u organu državne službe moraju se dostaviti organima iz člana 44. stav (1) ovog ugovora najkasnije na dan najave štrajka.

Član 46

(Štrajkački odbor)

(1) Štrajkom rukovodi štrajkački odbor sastavljen od predstavnika Sindikata, koji se dužan očitovati drugoj strani, kako bi se nastavili pregovori na mirnom rješenju spora.

(2) Za vrijeme trajanja štrajka, članovi štrajkačkog odobra ne mogu biti raspoređeni na rad.

Član 47

(Učešće u štrajku)

(1) Učesniku štrajka za dane provedene u štrajku ne pripada plata i dodaci na platu niti naknade vezane za prisustvo na poslu.

(2) Organizovanje štrajka i učešće u štrajku, na način propisan zakonom, pravilima o štrajku i odredbama ovog ugovora, ne predstavlja povredu službene dužnosti.

(3) Niko se ne smije prisiliti da učestvuje u štrajku mimo njegove volje, niti se smije staviti u nepovoljniji položaj zbog organizovanja ili/i učešća u štrajku.

IX - USLOVI ZA RAD SINDIKATA

Član 48

Potpisnici ovog ugovora se obavezuju da će djelovati u skladu sa ustavom, zakonom, konvencijama Međunarodne organizacije rada i ovim ugovorom.

Član 49

(Osiguranje funkcije Sindikata)

(1) Rukovodlac organa državne službe obavezuje se da neće svojim djelovanjem i aktivnostima ni na koji način onemogućiti sindikalni rad, sindikalno organizovanje i pravo zaposlenih da se učlane u Sindikat.

(2) U cilju ostvarivanja funkcije Sindikata u organima državne službe, rukovodilac tih organa dužan je osigurati da se putem platne liste, a po dostavljenoj pismenoj izjavi - pristupnici državnog službenika ili namještenika, člana Samostalnog sindikata iz koje se vidi njegov dobrovoljan pristanak za takav način plaćanja članarine sa tačno određenim procentom plate za sindikalnu članarinu, vrši mjesečno prikupljanje tih finansijskih sredstava i njihov prenos na račun Sindikata.

Član 50

(Sindikalni povjerenik)

Dužnost je Sindikata da obavijesti rukovodioca organa državne službe o izboru ili imenovanju državnog službenika ili namještenika iz tog organa na funkciju sindikalnog povjerenika ili drugu funkciju u organima sindikata.

Član 51

(Plaćeno odsustvo članova organa Sindikata)

(1) Rukovodilac organa državne službe, dužan je omogućiti plaćeno odsustvo sa rada sindikalnom povjereniku i drugom sindiklanom predstavniku zbog obavljanja sindikalnih aktivnosti i zbog prisustva sindikalnim sastancima, kongresima, konferencijama, seminarima, sindikalnim školama, sindikalnim sportskim susretima i drugim oblicima osposobljavanja u zemlji ili inostranstvu u trajanju od tri dana mjesečno.

(2) Odsustvo predstavnika Sindikata iz stava (1) ovog člana odobriće se na osnovu zvaničnog pismenog poziva organa Sindikata, čiji je član.

Član 52

(Sporazum između rukovodioca organa državne službe i sindikalnog povjerenika)

Sporazumom između rukovodioca organa državne službe i sindikalnog povjerenika mogu se bliže urediti uslovi vezani uz obavljanje sindikalnih zadataka.

Član 53

(Zaštita sindikalnog povjerenika)

(1) Sindikalni povjerenik, zbog obavljanja sindikalne aktivnosti, ne može biti pozvan na odgovornost niti doveden u nepovoljniji položaj u odnosu na druge državne službenike ili namještenike.

(2) Za vrijeme obavljanja sindikalne aktivnosti u organu uprave, bez saglasnosti Sindikata, sindikalnom povjereniku zbog obavljanja sindikalne aktivnosti, ne može se:

a) otkazati radni odnos,

b) ili na drugi način ga staviti u nepovoljniji položaj u odnosu na radno mjesto prije nego što je imenovan na funkciju sindikalnog povjerenika.

Član 54

(Obavezno učešće i mišljenje Sindikata)

(1) Pri donošenju odluka za rješavanje radno-pravnog statusa državnog službenika i namještenika, rukovodilac organa državne službe ili drugo ovlašteno lice, mora obezbijediti učešće Sindikata ili sindikalnog povjerenika u sledećim slučajevima:

a) kada se donosi odluka o popuni radnih mjesta, ako u organu državne službe ima neraspoređenih državnih službenika ili namještenika,

b) donošenja odluke o mjerama zaštite na radu,

c) donošenja odluke o uvođenju novih tehnologija, te promjene u organizaciji i načinu rada koji za posljedicu imaju prestanak radnog odnosa jednog ili više zaposlenika.

(2) Rukovodilac organa državne službe dužan je razmotriti sve prijedloge, inicijative, mišljenja i zahtjeve Sindikata, koji se odnose na ostvarenje prava, obaveza i odgovornosti službenika iz rada i po osnovi rada i o svom stavu obavijestiti Sindikat u roku od 15 dana od dana primitka takvog akta.

Član 55

(Saradnja sa Sindikatom)

Rukovodilac organa državne službe i predstavnik Sindikata dužni su, na zahtjev jedne od strana, primiti na razgovor drugu stranu i razmotriti sva pitanja sindikalne aktivnosti, materijalne i druge problematike državnih službenika ili namještenika, kao i planirane obaveze organa uprave u tom pogledu.

Član 56

(Osiguranje uslova za rad Sindikata)

Rukovodilac organa državne službe je dužan, na zahtjev Sindikata, bez naknade, osigurati za rad Sindikata, najmanje sledeće uslove:

a) odgovarajući prostor za održavanje sindikalnih sastanaka, ako za to postoje uslovi,

b) pravo na korišćenje telefona, telefaxa i drugih raspoloživih tehničkih pomagala.

Član 57

(Prava i obaveze Sindikata)

U provođenju mjera zaštite na radu, te zaštite prava državnih službenika i namještenika Sindikat ima pravo i obavezu u pogledu:

a) sudjelovanja u planiranju mjera za unapređenje uslova rada,

b) informisanosti o promjenama bitnim za sigurnost i zdravlje zaposlenih,

c) osposobljavanja i obrazovanja za obavljanje poslova vezanih za zaštitu na radu,

d) pozivanja inspektora zaštite na radu kad za to postoje razlozi,

e) traženja od zaposlenih da poštuju mjere zaštite na radu.

Član 58

(Istek mandata sindikalnog povjerenika)

(1) Sindikalni povjerenik ili drugo lice koje profesionalno obavlja dužnost u Sindikatu, ima se pravo nakon isteka mandata, ako ponovo ne bude imenovan na profesionalnu funkciju u Sindikatu, vratiti u organ državne službe, na svoje ili drugo radno mjesto za koje ispunjava uslove stručne spreme.

(2) Prava i obaveze iz stava (1) ovog člana uređuju se pismenim sporazumom zaključenim između Sindikata i rukovodioca organa državne službe.

X - TUMAČENJE I PRAĆENJE PRIMJENE KOLETIVNOG UGOVORA

Član 59

(Komisija za tumačenje i praćenje kolektivnog ugovora)

(1) Za tumačenje i praćenje primjene ovog ugovora, ugovorne strane imenuju zajedničku Komisiju u roku od 30 dana od dana potpisivanja ugovora.

(2) Komisiju čine po tri predstavnika potpisnika ovog ugovora.

(3) Članove Komisije imenuju potpisnici ovog ugovora.

(4) Komisija donosi poslovnik o svom radu.

(5) Sve odluke Komisija donosi konsenzusom.

(6) Ugovorne strane su se dužne pridržavati tumačenja i odluka Komisije.

(7) U slučaju nemogućnosti postizanja konsenzusa u tumačenju pojedinih odredaba ovog ugovora, sporna pitanja dostaviće se na rješavanje Arbitražnom vijeću iz člana 40. ovog ugovora.

(8) Tumačenje odredaba ovog ugovora ima snagu kolektivnog ugovora i objaviće se u "Službenim novinama Tuzlanskog kantona" i službenim glasnicima Grada Tuzla i opština.

XI - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 60

(Primjena kolektivnog ugovora na druge organe i službe)

Odredbe ovog ugovora primjenjuju se na državne službenike i namještenike u organima državne službe, sudske vlasti, Tužilaštvu, pravobranilaštvima Kantona, grada i općina kao i na zaposlenike u javnim ustanovama, zavodima, agencijama i službama Kantona, grada i općina čije su sindikalne organizacije članice reprezentativnog Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudske vlasti i javnih ustanova u FBiH.

Član 61

(Trajanje kolektivnog ugovora)

(1) Ovaj kolektivni ugovor zaključuje se na period od jedne godine.

(2) Ovaj kolektivni ugovor može se produžiti sporazumom ugovornih strana koje su ga zaključile najkasnije 30 dana prije isteka važenja ovog ugovora.

(3) Ukoliko se ovaj kolektivni ugovor ne produži do njegovog isteka primjenjivaće se najduže 90 dana nakon isteka roka na koji je zaključen.

Član 62

(Važenje Kolektivnog ugovora)

(1) Ovaj ugovor smatra se zaključenim kad ga potpišu ovlašćeni predstavnici ugovornih strana.

(2) Prije potpisivanja ovog ugovora Vlada Kantona će zatražiti saglasnost nadležnih gradskih i opštinskih organa na tekst istog.

(3) Ovaj ugovor se primjenjuje na grad/opštine koji su dali prethodnu pismenu saglasnost na tekst istog.

(4) Ovaj ugovor će se primjenjivati od dana davanja saglasnosti i na grad/opštine koji pismenu saglasnost na tekst istog daju i nakon njegovog potpisivanja.

(5) Ovaj ugovor obavezuje ugovorne strane, strane koje mu naknadno pristupe, kao i grad/opštine na području Kantona koje daju pismenu saglasnost na ovaj ugovor.

Član 63

(Izmjene, dopune i produženje primjene kolektivnog ugovora)

(1) Pismenu inicijativu za izmjene i dopune, odnosno produženje primjene ovog ugovora, mogu dati Vlada Kantona i/ili najmanje 1/3 grad/opština koje su dale pismenu saglasnost na ovaj ugovor i Sindikat.

(2) Strana kojoj je podnesena inicijativa iz stava (1) ovog člana mora se pismeno očitovati o istom u roku od 45 dana od dana prijema inicijative.

Član 64

(Postupak raskida i otkaz kolektivnog ugovora)

(1) Ovaj ugovor strane mogu sporazumno raskinuti i prije isteka roka na koji je zaključen.

(2) Sporazumom iz prethodnog stava ovog člana regulišu se pitanja:

a) otkaznog roka,

b) važenja i primjene Kolektivnog ugovora,

c) rokova za otpočinjanje i trajanje pregovora za potpisivanje novog Kolektivnog ugovora,

d) druga pitanja kojima se konkretnije reguliše otkazivanje i pregovaranje za zaključivanje novog Kolektivnog ugovora.

(3) Svaka strana potpisnica ima pravo da otkaže ovaj kolektivni ugovor ukoliko druga strana:

a) u roku od 45 dana ne prihvati prijedlog za pregovore o izmjenama i dopunama ovog ugovora,

b) ne odgovori u roku od 45 dana na pisani zahtjev druge strane za otpočinjanje pregovora,

(4) Otkazni rok u slučaju iz stava (3) ovog člana je tri mjeseca od dana dostavljanja pisanog otkaza ugovora drugoj strani.

(5) Nakon isteka otkaznog roka, Kolektivni ugovor će se primjenjivati još šest mjeseci, ali najdalje do isteka roka za koji je potpisan.

Član 65

(Usklađivanje podzakonskih akata)

Nadležni organi odnosno rukovodioci organa državne službe dužni su uskladiti svoje akte koji se odnose na radne odnose, plate i druge naknade sa odredbama ovog ugovora u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog ugovora.

Član 66

Državni službenici, namještenici i zaposlenici javnih ustanova, zavoda, agencija i službi iz člana 60. ovog ugovora ostvaruju pravo po istom i mogu pred nadležnim sudovima zahtijevati njihovu zaštitu.

Član 67

Vlada Kantona i jedinice lokalne samouprave, odgovaraju odvojeno svaka za svoje finansijske obaveze utvrđene propisima o platama i naknadama i ovim kolektivnim ugovorom.

Član 68

(Stupanje na snagu)

Ovaj ugovor stupa na snagu narednog dana od dana potpisivanja, a objaviće se u "Službenim novinama Tuzlanskog kantona" i službenim glasnicima grada i opština.



Samostalni članovi Aneksa
Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima uprave i sudske vlasti u Tuzlanskom kantonu

("Službene novine Tuzlanskog kantona", broj 7/2018)

Članak 2

Ovaj aneks Kolektivnog ugovora stupa na snagu danom potpisivanja, a primjenjivat će se od 01.01.2018. godine.

Članak 3

Ovaj aneks Kolektivnog ugovora će biti objavljen u "Službenim novinama Tuzlanskog kantona".



Samostalni članovi Aneksa II
Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima uprave i sudske vlasti u Tuzlanskom kantonu

("Službene novine Tuzlanskog kantona", broj 7/2018)

Član 2

Ovaj aneks Kolektivnog ugovora stupa na snagu danom potpisivanja.

Član 3

Ovaj aneks Kolektivnog ugovora će biti objavljen u "Službenim novinama Tuzlanskog kantona" i službenim glasilima općina koje su dale saglasnost na Aneks.



Samostalni članovi Aneksa III
Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima uprave i sudske vlasti u Tuzlanskom kantonu

("Sl. novine Tuzlanskog kantona", br. 16/2018)

Član 2

Najniža plaća utvrđena odredbom člana 1. ovog aneksa počet će se isplaćivati nakon usvajanja Budžeta Tuzlanskog kantona za 2019. godinu sa primjenom od 01.01.2019. godine ili putem eventualne korekcije plaća za period od 01.01.2019. godine do donošenja Budžeta Tuzlanskog kantona za 2019. godinu.

Član 3

Ovaj aneks Kolektivnog ugovora stupa na snagu danom potpisivanja od strane ovlaštenih predstavnika ugovornih strana, i objavit će se u "Službenim novinama Tuzlanskog kantona".



Samostalni član Aneksa VI
Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima uprave i sudske vlasti u Tuzlanskom kantonu

("Sl. novine Tuzlanskog kantona", br. 11/2023)

Član 2

Ovaj aneks Kolektivnog ugovora stupa na snagu danom potpisivanja od strane ovlašćenih predstavnika ugovornih strana, važi za kalendarsku i fiskalnu 2023. godinu i primjenjivaće se najdalje do 31.08.2023. godine, te će se objaviti u "Službenim novinama Tuzlanskog kantona".



Samostalni članovi Aneksa VIII
Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima uprave i sudske vlasti u Tuzlanskom kantonu

("Sl. novine Tuzlanskog kantona", br. 11/2024)

Član 9

(1) Po stupanju na snagu ovog aneksa Kolektivnog ugovora, Vlada Kantona i Sindikat zaključiće aneks Sporazuma o utvrđivanju osnovice za obračun plate, najniže plate, iznosa naknade za ishranu u toku rada (topli obrok) i iznosa naknade za korišćenje godišnjeg odmora (regresa) za sve državne službenike i namještenike u organima državne službe i sudske vlasti Tuzlanskog kantona za 2024. godinu, broj: 02/1-30-3653- 5/24 od 30.04.2024. godine, kojim će utvrditi povećanje visine boda u iznosu od 10% za sve državne službenike i namještenike zaposlene u kantonalnim organima državne službe.

(2) U roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovog aneksa Kolektivnog ugovora, rukovodioci kantonalnih organa državne službe dužni su staviti van snage rješenja koja su donesena na osnovu člana 23. Kolektivnog ugovora, čija primjena prestaje stupanjem na snagu ovog aneksa Kolektivnog ugovora.

Član 10

Ovaj aneks Kolektivnog ugovora stupa na snagu danom potpisivanja od strane ovlašćenih predstavnika ugovornih strana i objaviće se u "Službenim novinama Tuzlanskog kantona".

POSLOVNIK O RADU KOMISIJE ZA HARTIJE OD VRIJEDNOS[…]