BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Zakoni Bosne i Hercegovine, Brčko distrikta BiH, Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine
#5682
POSLOVNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG SAVJETA BOSNE I HERCEGOVINE

("Sl. glasnik BiH", br. 55/2013, 96/2013, 46/2014, 61/2014, 78/2014, 27/2015, 46/2015, 93/2016, 48/2017, 88/2017, 41/2018, 64/2018, 12/2021, 26/2021, 35/2021, 68/2021, 1/2022, 26/2023, 83/2023, 9/2024, 27/2024 i 72/2024)

Član 1

(Predmet Poslovnika)

Poslovnikom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Poslovnik) uređuju se organizacija i način rada Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Savjet), postupak imenovanja nosilaca pravosudne funkcije, disciplinska odgovornost i disciplinski postupak, nespojivost dužnosti, imunitet, prestanak mandata nosilaca pravosudne funkcije, te druga pitanja iz nadležnosti Savjeta.

Član 2

(Rodna neutralnost izraza)

Izrazi u ovom poslovniku koji su dati u jednom gramatičkom rodu odnose se bez diskriminacije i na muškarce i na žene.

POGLAVLjE I - ORGANIZACIJA I NAČIN RADA SAVJETA

Odjeljak A. Izbor članova Savjeta

Član 3

(Etnička i polna zastupljenost)

(1) U skladu s članom 4. stav (4) Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Zakon), do sprovođenja novog popisa stanovništva, etnički sastav Savjeta je u skladu s popisom iz 1991. godine, što znači da šest Bošnjaka, pet Srba, tri Hrvata i jedan član iz reda ostalih čine sastav Savjeta.

(2) U pravilu, najmanje šest članova Savjeta treba da bude suprotnog pola i to:

a) najmanje dva člana suprotnog pola koja su izabrala tijela nadležna za izbor iz Republike Srpske,

b) najmanje dva člana suprotnog pola koja su izabrala tijela nadležna za izbor iz Federacije BiH,

c) najmanje dva člana suprotnog pola koja su izabrala tijela BiH i Brčko distrikta nadležna za izbor.

Član 4

(Postupak žrijebanja)

(1) Savjet će na obrazložen prijedlog članova Predsjedništva u smislu odredbe člana 4. Zakona donijeti odluku o etničkoj pripadnosti i polu kandidata u svrhu osiguravanja Zakonom i Poslovnikom utvrđene etničke i polne strukture Savjeta.

(2) Odluka Savjeta će biti donesena za svih 15 članova Savjeta bez obzira na istek mandata kako bi se u cijelosti mogla ostvariti zakonska odredba o etničkoj i polnoj pripadnosti.

(3) Odluka se donosi svake četiri godine, a ista će prvi put biti donesena najkasnije šest mjeseci od dana stupanja na snagu ove poslovničke odredbe.

(4) Iz Institucije koja predlaže članove Savjeta maksimalno u dva mandata će se moći delegirati kandidat iste etničke pripadnosti i pola.

(5) Prilikom donošenja odluke o etničkoj pripadnosti kandidata Savjet će voditi, pored svega ostalog, računa i o postojanju i broju nosilaca pravosudne funkcije, te etničkoj pripadnosti u pojedinim institucijama.

(6) Kod donošenja odluke, Savjet će imati u vidu da se najmanje jedna trećina članova, a imajući u vidu polnu i etničku pripadnost, mora rotirati u odnosu na institucije iz kojih dolaze.

Čl. 4a - 4c

(brisano)

(Obavijest o isteku mandata i kriterijumima za kandidaturu)

(1) U obavijesti iz člana 8. Zakona Savjet navodi etničku pripadnost i pol kandidata za izbor člana Savjeta, te rok u kojem izbor treba da se izvrši, koji ne može da bude duži od 45 dana od prijema obavijesti.

(2) Obavijest iz člana 8. stav (1) Zakona dostavlja se šest mjeseci prije isteka mandata pojedinog člana Savjeta.

Član 5

(Obavijest o isteku mandata i kriterijumima za kandidaturu)

(1) U obavijesti iz člana 8. Zakona Savjet navodi etničku pripadnost i pol kandidata za izbor člana Savjeta, te rok u kojem izbor treba da se izvrši, koji ne može da bude duži od 45 dana od prijema obavijesti.

(2) Obavijest iz člana 8. stav (1) Zakona dostavlja se šest mjeseci prije isteka mandata pojedinog člana Savjeta.

Član 6

(Podobnost za kandidovanje)

(1) Samo oni kandidati koji ispunjavaju kriterijume utvrđene u skladu s članom 3. ovog poslovnika smatraju se kandidatima podobnim za izbor.

(2) Ispunjenost kriterijuma u pogledu etničke pripadnosti cijeni se u odnosu na opredijeljenost kandidata u momentu stupanja na pravosudnu dužnost, odnosno drugu dužnost s koje se bira za člana Savjeta.

(3) Dodatne sudije nemaju pravo da se kandiduju za člana Savjeta, ali imaju pravo da glasaju na izborima za člana Savjeta.

Član 6a i 6b

(brisano)

Član 7

(Postupak izbora člana Savjeta)

(1) Sudije odnosno tužioci koji ispunjavaju kriterijume u skladu s članom 6. Poslovnika i žele da se kandiduju za člana Savjeta dužni su da predsjedniku suda odnosno glavnom tužiocu tužilaštva nadležnom za izbor podnesu prijavu najkasnije tri dana prije dana određenog za izbor.

(2) Kada se izbor člana Savjeta vrši u skladu s članom 4. stav (1) tač. g), h), i) i j) Zakona, sve pravosudne institucije, koje zajednički biraju člana Savjeta, prethodno tajnim glasanjem između sebe biraju po jednog kandidata koji se uvrštava u zajedničku izbornu listu.

(3) Izbori iz stava (2) ovog člana se organizuju na isti dan i u isto vrijeme u svim pravosudnim institucijama u kojima se sprovodi izbor kandidata za zajedničku izbornu listu. Izbori se ne mogu održavati posljednjeg radnog dana u sedmici, a postupak glasanja u svim pravosudnim institucijama počinje jedan sat nakon početka radnog vremena i traje narednih pet sati. Rezultati glasanja utvrđuju se u svakom sudu odnosno tužilaštvu u kojem je sprovedeno glasanje.

(4) Sve sudije odnosno tužioci iz pravosudnih institucija koje zajednički biraju člana Savjeta u skladu s članom 4. stav (1) tač. g), h), i) i j) Zakona imaju pravo da glasaju samo za jednog kandidata sa zajedničke izborne liste.

(5) Izbor člana Savjeta vrši se tajnim glasanjem i kandidat se smatra izabranim ukoliko je većina glasova u njegovu korist. U slučaju da je jednak broj glasova u korist dvoje ili više kandidata, smatra se izabranim onaj kandidat koji ima više godina sudijskog odnosno tužilačkog staža u instituciji ispred koje se bira, odnosno više godina sudijske odnosno tužilačke službe, ukoliko se radi o izboru člana Savjeta u skladu s članom 4. stav (1) tač. g), h), i) i j) Zakona.

Član 7a

(brisano)

Član 8

(Dostavljanje obavijesti o izvršenom izboru)

Nadležne institucije za sprovođenje izbora članova Savjeta iz člana 4. stav (1) Zakona dostavljaju Savjetu obavijest o izvršenom izboru u roku iz člana 5. stav (2) ovog poslovnika, odnosno najkasnije u roku od tri dana od dana izbora.

Član 9

(Početak mandata člana Savjeta)

(1) Mandat novoizabranog člana Savjeta, u pravilu, počinje narednog dana od dana isteka mandata člana Savjeta umjesto kojeg je biran.

(2) Ukoliko dodatna provjera iz člana 86d. stav (7) Zakona ne bude okončana do isteka mandata člana Savjeta umjesto kojeg se bira novi član, ili izbor novog člana Savjeta nije završen do dana isteka ili prestanka mandata prethodnog člana Savjeta, preuzimanje dužnosti novoizabranog člana Savjeta se odgađa.

(3) Mandat člana Savjeta u slučaju iz stava (2) ovog člana počinje teći na dan kada Savjet zaprimi obavijest o pozitivnom ishodu dodatne provjere iz člana 86d. stav (7), u skladu s Pravilnikom iz člana 86i. Zakona.

(4) O negativnom ishodu dodatne provjere iz člana 86d. stav (7) Zakona obavještava se Savjet, odmah po okončanju provjere, te se postupa u skladu s članom 8. stav (2) Zakona i članom 5. stav (1) Poslovnika.

(5) Odredbe ovog člana odnose se jednako na sve članove Savjeta, u skladu s članom 86k. Zakona.

Odjeljak B. Izbor predsjednika, potpredsjednika i člana Savjeta u punovremenom radnom angažmanu

Član 10

(Izbor predsjednika Savjeta)

(1) Izbor predsjednika Savjeta vrši se, u pravilu, na prvoj narednoj sjednici Savjeta nakon prestanka mandata prethodnog predsjednika Savjeta.

(2) Predsjednik Savjeta ima mandat u trajanju od četiri godine i može biti biran dva puta uzastopno. Mandat predsjednika Savjeta prestaje prije isteka perioda na koji je izabran u slučaju:

a) isteka njegovog mandata kao člana Savjeta,

b) prestanka njegovog mandata u skladu s članom 6. Zakona,

c) premještaja s mjesta predsjednika Savjeta na mjesto člana Savjeta, u skladu s članom 59. stav (1) tačka e) Zakona.

(3) Na sjednici na kojoj se vrši izbor predsjednika Savjeta, Savjet bira jednog od članova Savjeta koji predsjedava sjednicom do izbora predsjednika.

(4) Svaki član Savjeta može da predloži kandidata za poziciju predsjednika, uključujući i sebe.

(5) Svaki kandidat za poziciju predsjednika Savjeta dužan je da se obrati Savjetu izlaganjem, u trajanju od najduže 15 minuta, u kojem će obrazložiti svoju kandidaturu.

(6) Nakon što svi kandidati za poziciju predsjednika Savjeta završe s izlaganjima u skladu sa stavom (5) ovog člana, član Savjeta koji predsjedava sjednicom formira Komisiju za sprovođenje postupka izbora predsjednika Savjeta, koju čine tri člana Savjeta koji nisu predloženi za predsjednika Savjeta.

(7) Komisija iz stava (6) ovog člana utvrđuje listu kandidata, priprema glasačke listiće, broji glasove i konstatuje rezultate glasanja, o čemu sastavlja zapisnik.

(8) Izbor predsjednika vrši se tajnim glasanjem, zaokruživanjem imena ili broja pored imena kandidata na glasačkom listiću. Svaki član Savjeta može da zaokruži samo jednog kandidata. Neispravno popunjen glasački listić smatraće se nevažećim.

(9) Izabranim se smatra onaj kandidat koji je dobio većinu glasova članova Savjeta koji su prisutni i koji glasaju.

(10) Ukoliko nijedan kandidat ne osvoji većinu glasova, održava se drugi krug glasanja.

(11) U drugi krug glasanja idu dva kandidata koja imaju najveći broj glasova u prvom krugu, odnosno dva ili više kandidata koji su osvojili isti najveći broj glasova u prvom krugu.

(12) Ako u prvom krugu glasanja jedan kandidat ima najveći broj glasova, ali ne i potrebnu većinu, a sljedeća dva ili više kandidata s najvećim brojem glasova imaju isti broj glasova, u drugi krug glasanja prolazi kandidat s najvećim brojem glasova, a kandidati s istim najvećim brojem glasova prolaze u međukrug u kojem se bira kandidat za drugi krug glasanja.

(13) Ako u međukrugu nijedan kandidat ne dobije većinu glasova članova Savjeta koji su prisutni i koji glasaju, ponavlja se glasanje, a ukoliko ni nakon ponovljenog glasanja nijedan kandidat ne dobije potrebnu većinu, pristupa se novom postupku predlaganja kandidata za predsjednika Savjeta.

(14) Ukoliko u drugom krugu glasanja nijedan kandidat ne osvoji potrebnu većinu glasova, sprovodi se treći krug glasanja između istih kandidata.

(15) Ako se ni u trećem krugu glasanja ne postigne zakonom propisana većina potrebna za donošenje odluke o izboru predsjednika Savjeta, pristupa se novom postupku predlaganja kandidata za predsjednika Savjeta.

(16) U novom postupku predlaganja mogu da se kandiduju i oni kandidati koji prethodno nisu dobili potrebnu većinu.

Član 11

(Izbor potpredsjednika Savjeta)

(1) Izbor potpredsjednika Savjeta vrši se, u pravilu, na istoj sjednici Savjeta, nakon izbora predsjednika Savjeta.

(2) Mandat potpredsjednika Savjeta traje do isteka ili prestanka mandata predsjednika Savjeta. Mandat potpredsjednika Savjeta prestaje i prije isteka mandata predsjednika Savjeta u slučaju:

a) isteka njegovog mandata kao člana Savjeta,

b) prestanka njegovog mandata u skladu s članom 6. Zakona,

c) premještaja s mjesta potpredsjednika Savjeta na mjesto člana Savjeta, u skladu s članom 59. stav (1) tačka e) Zakona.

(3) Svaki član Savjeta može da predloži jednog kandidata za poziciju potpredsjednika, uključujući i sebe, vodeći računa o odredbi člana 11. stav (4) Zakona.

(4) Svaki kandidat za poziciju potpredsjednika dužan je da se obrati Savjetu izlaganjem, u trajanju od najduže 15 minuta, u kojem će obrazložiti svoju kandidaturu.

(5) Kandidat za poziciju potpredsjednika koji je prethodno izlagao svoju kandidaturu za predsjednika, u skladu s članom 10. stav (5) Poslovnika, nije dužan da ponavlja izlaganje.

(6) Nakon što kandidati za poziciju potpredsjednika Savjeta završe s izlaganjima u skladu sa stavom (4) ovog člana, predsjednik Savjeta formira Komisiju za sprovođenje postupka izbora potpredsjednika Savjeta koju čine tri člana Savjeta koja nisu predložena za potpredsjednika Savjeta.

(7) Komisija iz stava (6) ovog člana utvrđuje jedinstvenu listu kandidata za dvije pozicije potpredsjednika, priprema glasačke listiće na osnovu jedinstvene liste kandidata, broji glasove i konstatuje rezultate glasanja, o čemu sastavlja zapisnik.

(8) Izbor dva potpredsjednika vrši se tajnim glasanjem, zaokruživanjem imena ili broja pored imena dva kandidata različite nacionalnosti na glasačkom listiću. Neispravno popunjen glasački listić smatraće se nevažećim.

(9) Izabranim se smatraju ona dva kandidata koja su dobila većinu glasova članova Savjeta koji su prisutni i koji glasaju.

(10) U slučaju podijeljenog broja glasova ili nepostizanja potrebne većine u postupku izbora potpredsjednika Savjeta, primjenjuju se odredbe člana 10. Poslovnika koje regulišu postupak izbora predsjednika Savjeta.

Član 11a

(Odgađanje stupanja na dužnost)

(1) Ukoliko je na poziciju predsjednika ili potpredsjednika izabran član Savjeta čiji izvještaj za prethodnu godinu iz člana 86. Zakona nije provjeren, u skladu s članom 86c. Zakona, stupanje na dužnost predsjednika ili potpredsjednika se odgađa do okončanja dodatne provjere s pozitivnim ishodom.

(2) U slučaju iz stava (1) ovog člana, dužnost predsjednika Savjeta do sticanja uslova za stupanje na dužnost izabranog predsjednika vršiće jedan od prethodnih potpredsjednika Savjeta, i to onaj koji je ranije izabran u Savjet.

Član 12

(Izbor člana Savjeta u punovremenom radnom angažmanu)

(1) Izbor člana Savjeta koji svoju dužnost u Savjetu obavlja u punovremenom radnom angažmanu vrši se, u pravilu, na prvoj narednoj sjednici Savjeta nakon isteka mandata prethodnog člana Savjeta koji je dužnost u Savjetu obavljao u punovremenom radnom angažmanu.

(2) Član Savjeta koji svoju dužnost u Savjetu obavlja u punovremenom radnom angažmanu bira se na period od četiri godine, odnosno do isteka ili prestanka njegovog mandata kao člana Savjeta u skladu s članom 6. Zakona, u zavisnosti od toga koji od ova dva datuma ranije nastupi.

(3) Svaki član Savjeta može da predloži jednog kandidata, uključujući i sebe, za člana Savjeta koji svoju dužnost u Savjetu obavlja u punovremenom radnom angažmanu.

(4) Svaki kandidat za poziciju člana Savjeta koji svoju dužnost u Savjetu obavlja u punovremenom radnom angažmanu dužan je da se obrati Savjetu izlaganjem, u trajanju od najduže 15 minuta, u kojem će obrazložiti svoju kandidaturu.

(5) Na postupak izbora člana Savjeta koji svoju dužnost u Savjetu obavlja u punovremenom radnom angažmanu primjenjuju se odredbe člana 10. ovog poslovnika koje regulišu postupak izbora predsjednika Savjeta.

Odjeljak C. Organizacija Savjeta

Član 13

(Dužnosti predsjednika Savjeta)

(1) Predsjednik Savjeta ima sljedeće dužnosti:

a) saziva sjednice Savjeta, utvrđuje prijedlog dnevnog reda i predsjedava sjednicama Savjeta;

b) potpisuje odluke Savjeta;

c) predstavlja Savjet;

d) organizuje i nadzire sveukupan rad Savjeta i Sekretarijata Savjeta, te koordinira rad komisija i radnih tijela koje formira Savjet;

e) saziva sastanke Predsjedništva Savjeta, utvrđuje prijedloge dnevnog reda i predsjedava sastancima Predsjedništva;

f) održava i vodi aktivan dijalog s predstavnicima pravosuđa i drugim partnerima Savjeta u pravosuđu i izvan njega;

g) daje saopštenja za javnost o pitanjima iz nadležnosti Savjeta, kada je to potrebno radi blagovremenog informisanja javnosti, o čemu obavještava Savjet;

h) daje ovlašćenje advokatu da zastupa Savjet u postupcima pred sudovima ili drugim tijelima, ukoliko Zakonom nije propisano obavezno zastupanje Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine;

i) odobrava plan godišnjih odmora i potpisuje zahtjeve za odsustvo za potpredsjednike Savjeta i člana Savjeta koji dužnost obavlja u punovremenom radnom angažmanu, direktora Sekretarijata, zamjenika direktora Sekretarijata, glavnog disciplinskog tužioca i šefa Kabineta;

j) vrši druge dužnosti u skladu sa Zakonom, Poslovnikom i drugim aktima Savjeta.

(2) Predsjednik može odlukom da prenese određene dužnosti navedene u stavu (1) ovog člana na potpredsjednika Savjeta ili člana Savjeta koji dužnost obavlja u punovremenom radnom angažmanu.

(3) Za vrijeme odsustva odnosno spriječenosti predsjednika da obavlja dužnost zamjenjuje ga jedan od potpredsjednika Savjeta, u skladu s odlukom predsjednika, odnosno u skladu s odlukom Savjeta u slučaju da je predsjednik spriječen da donese ovakvu odluku.

(4) Savjet može da odredi drugog člana Savjeta da obavlja dužnosti predsjednika Savjeta u periodu tokom kojeg ni predsjednik ni potpredsjednici Savjeta ne mogu da obavljaju svoje dužnosti.

(5) U slučaju da predsjedniku Savjeta prestane mandat prije isteka roka na koji je imenovan, a nisu ispunjeni uslovi da se odmah izvrši izbor novog predsjednika, dužnost predsjednika Savjeta vršiće, do izbora predsjednika Savjeta, jedan od prethodnih potpredsjednika Savjeta, i to onaj koji je ranije izabran u Savjet.

Član 14

(Dužnosti potpredsjednika Savjeta)

(1) Potpredsjednici Savjeta obavljaju svoju dužnost u Savjetu u punovremenom radnom angažmanu.

(2) Osim dužnosti iz člana 13. stav (2) i (3) ovog poslovnika, potpredsjednici Savjeta pomažu predsjedniku Savjeta u obavljanju zadataka potrebnih za efikasan i propisan rad Savjeta, učestvuju u radu Predsjedništva Savjeta i izvršavaju druge zadatke koje im dodijeli Savjet.

Član 15

(Dužnosti člana Savjeta u punovremenom radnom angažmanu)

Član Savjeta koji obavlja dužnost u punovremenom radnom angažmanu u Savjetu pomaže predsjedniku i potpredsjednicima Savjeta u obavljanju zadataka potrebnih za efikasan i propisan rad Savjeta, učestvuje u radu Predsjedništva Savjeta, te obavlja druge zadatke koje mu dodijeli Savjet ili predsjednik Savjeta u skladu s članom 13. stav (2) Poslovnika.

Član 16

(Predsjedništvo Savjeta)

(1) Predsjednik i dva potpredsjednika Savjeta te član Savjeta koji svoju dužnost obavlja u punovremenom radnom angažmanu u Savjetu čine Predsjedništvo Savjeta.

(2) Predsjedništvo Savjeta ima sljedeće nadležnosti:

a) nadzire rad Sekretarijata Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH (u daljem tekstu: Sekretarijat);

b) prati sprovođenje srednjoročnog plana, godišnjeg programa rada i drugih planskih dokumenata Savjeta;

c) razmatra prijedlog budžeta Savjeta;

d) razmatra nacrt godišnjeg izvještaja Savjeta;

e) odlučuje o drugim pitanjima za koja ga ovlasti Savjet.

(3) Predsjedništvo odlučuje konsenzusom, a ukoliko se konsenzus ne postigne, odluku donosi Savjet.

(4) Predsjedništvo može da odluči da određeni član Predsjedništva bude odgovoran za posebne zadatke iz nadležnosti Predsjedništva.

(5) Predsjedništvo svakih šest mjeseci Savjetu podnosi izvještaje o svom radu.

(6) Administrativnu i stručnu podršku Predsjedništvu Savjeta pruža Kabinet Predsjedništva, kojim rukovodi šef Kabineta, a koji za svoj rad odgovara predsjedniku Savjeta. Organizacija i djelokrug poslova i odgovornosti zaposlenih u Kabinetu Predsjedništva propisuju se Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.

(7) Direktor i zamjenik direktora Sekretarijata prisustvuju sastancima Predsjedništva i mogu da iznesu svoje mišljenje o svim pitanjima koja se razmatraju, ali nemaju pravo da glasaju o pitanjima o kojima odlučuje Predsjedništvo.

Odjeljak D. Stalne komisije i radna tijela Savjeta

Čl. 16a i 16b

(brisano)

Član 17

(Stalne komisije Savjeta)

(1) Kako bi svoje obaveze i zadatke izvršavao na efikasan način Savjet, u skladu s članom 12. stav (2) Zakona, osniva sljedeće stalne komisije:

a) Stalnu komisiju za efikasnost i kvalitet tužilaštava koja je nadležna za razmatranje, davanje preporuka, te utvrđivanje nacrta akata u oblasti efikasnosti i kvaliteta tužilaštava;

b) Stalnu komisiju za efikasnost i kvalitet sudova koja je nadležna za razmatranje, davanje preporuka, te utvrđivanje nacrta akata u oblasti efikasnosti i kvaliteta rada sudova;

c) Stalnu komisiju za legislativu koja je nadležna za razmatranje i utvrđivanje prijedloga u vezi sa zakonima i drugim propisima koji mogu da utiču na položaj i rad Savjeta i pravosuđa;

d) Stalnu komisiju za edukaciju i sudsku dokumentaciju koja je nadležna za razmatranje, davanje preporuka, te utvrđivanje nacrta akata u blasti edukacije i sudske dokumentacije;

e) Stalnu komisiju za etiku, integritet i odgovornost sudija i tužilaca koja je nadležna za razmatranje, davanje preporuka, te utvrđivanje nacrta akata u oblasti etike, integriteta i odgovornosti;

f) Stalnu komisiju za sprovođenje testnih procedura, strukturiranog razgovora i unapređenje postupka imenovanja koja se bavi pitanjima u vezi sa sprovođenjem postupka kvalifikovanog i pismenog testiranja kandidata za pozicije nosilaca pravosudnih funkcija, te sprovođenjem strukturiranog razgovora s kandidatima.

(2) Detaljnije nadležnosti stalnih komisija iz stava (1) ovog člana utvrdiće se posebnom odlukom Savjeta.

(3) Savjet posebnom odlukom imenuje članove stalnih komisija, vodeći računa o odredbi člana 4. stav (4) Zakona.

(4) Član stalne komisije ima mandat od dvije godine i može imati najviše dva uzastopna mandata. Mandat člana stalne komisije prestaje ranije:

a) u slučaju da mu istekne ili prestane mandat člana Savjeta u skladu s članom 6. Zakona ili

b) odlukom Savjeta.

(5) Ukoliko članu stalne komisije prestane mandat u skladu sa stavom 4. tačka a) ovog člana, njegovo mjesto u stalnoj komisiji preuzima novi član koji je umjesto njega izabran za člana Savjeta.

(6) Članovi stalne komisije između sebe biraju predsjedavajućeg stalne komisije na mandat od jedne godine, koji može biti produžen. Ukoliko predsjedavajućem stalne komisije istekne mandat u skladu sa stavom 4. ovog člana, članovi stalne komisije između sebe biraju novog predsjedavajućeg.

Član 18

(Održavanje sastanaka stalne komisije, odlučivanje i izvještavanje Savjeta)

(1) Stalna komisija donosi odluke, zaključke, mišljenja ili prijedloge iz svog djelokruga rada na sastancima stalne komisije.

(2) Kvorum za održavanje sastanaka čini većina članova stalne komisije.

(3) Stalna komisija usvaja odluke iz stava (1) ovog člana većinom glasova članova stalne komisije.

(4) Na sastancima stalne komisije vode se kratki i sažeti zapisnici.

(5) Stalna komisija utvrđuje godišnji plan rada odnosno godišnji raspored sastanaka, najkasnije do 31. januara tekuće godine.

(6) Stalne komisije sarađuju i međusobno se konsultuju o pitanjima od zajedničkog značaja, a posebno u oblastima planiranja i programiranja rada Savjeta.

(7) Stalna komisija dostavlja Savjetu svaka tri mjeseca izvještaj o radu koji uključuje podatke o izvršenim aktivnostima kao i podatke o prisustvu članova sastancima stalne komisije.

(8) Predsjedavajući stalne komisije saziva sastanke stalne komisije, utvrđuje prijedlog dnevnog reda, predsjedava sastancima stalne komisije i odgovoran je za:

a) izradu godišnjeg plana rada i rasporeda sastanaka stalne komisije, te usklađivanje rasporeda sastanaka stalne komisije sa šestomjesečnim planom sjednica Savjeta iz člana 27. stav (1) ovog poslovnika;

b) izradu akata iz stava (1) ovog člana;

c) izvještavanje Savjeta o radu stalne komisije u skladu sa stavom (7) ovog člana.

Član 19

(Stručna podrška u radu stalnih komisija)

(1) Savjet može, u skladu s članom 13. Zakona, imenovati i stručnjake koji nisu članovi Savjeta da učestvuju u radu stalnih komisija. Stručnjaci u stalnim komisijama nemaju pravo glasa i u radu stalnih komisija učestvuju u svojstvu savjetnika.

(2) Predstavnici Sekretarijata koji pružaju podršku stalnim komisijama prisustvuju sastancima komisije, te pripremaju i vrše distribuciju potrebnog materijala za svaki sastanak.

(3) Lica iz st. (1) i (2) ovoga člana, kao i direktor i zamjenik direktora Sekretarijata, mogu da učestvuju u raspravi i izraze svoje mišljenje, ali ne mogu da glasaju o odlukama koje usvaja stalna komisija.

(4) Predsjedavajući stalne komisije može da zaduži člana stalne komisije kao i stručnjaka imenovanog u stalnu komisiju da pripremi odgovarajući materijal u vezi s pitanjem koje je na dnevnom redu sastanka stalne komisije.

Član 20

(Radna tijela)

(1) Radi efikasnijeg izvršavanja određenih zadataka iz svoje nadležnosti, Savjet može posebnom odlukom da formira i druga radna tijela.

(2) Odlukom iz stava (1) ovog člana utvrđuje se djelokrug rada radnog tijela i imenuju njegovi članovi.

(3) Odredbe ovog poslovnika kojima se regulišu pitanja u vezi s načinom rada i odlučivanja stalne komisije, primjenjuju se i na način rada i odlučivanja radnog tijela.

Odjeljak E. Sekretarijat Visokog sudskog i tužilačkog savjeta

Član 21

(Dužnosti i organizacija Sekretarijata)

(1) Sekretarijat pruža administrativnu i stručnu podršku Savjetu u skladu sa Zakonom, ovim poslovnikom i drugim aktima Savjeta.

(2) Organizacija Sekretarijata utvrđuje se Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji usvaja Savjet.

(3) Pravilnike kojim se uređuju pitanja iz oblasti radnih odnosa i druga pitanja koja se odnose na organizaciju i način rada Sekretarijata, te druge interne akte neophodne za efikasan i djelotvoran rad usvaja Savjet, na prijedlog Sekretarijata.

(4) Postupak pripreme, usvajanja i izvršenja budžeta Savjeta uređuje se posebnim pravilnikom koji usvaja Savjet.

Član 22

(Direktor i zamjenik direktora Sekretarijata)

(1) Direktor i zamjenik direktora Sekretarijata imaju odgovornosti i zadatke u skladu sa Zakonom, ovim poslovnikom i drugim aktima Savjeta.

(2) Direktor i zamjenik direktora Sekretarijata imaju pravo da prisustvuju svim sjednicama Savjeta, sjednicama Predsjedništva Savjeta, te sjednicama stalnih komisija i radnih tijela Savjeta kao učesnici u raspravi, ali bez prava glasa. Direktor i zamjenik direktora mogu da predlažu tačke za dnevni red sjednica Savjeta.

(3) Direktor Sekretarijata odlučuje o realizaciji odluka i potpisuje dokumente, koji imaju budžetske implikacije.

(4) Direktor Sekretarijata potpisuje dokumente i akte koji se odnose na operativna pitanja i ova ovlašćenja može da prenese na šefove odjela u Sekretarijatu.

(5) Direktor Sekretarijata po potrebi saziva sastanak svih zaposlenih u Savjetu, a najmanje jednom godišnje.

Odjeljak F. Kancelarija disciplinskog tužioca

Član 23

(Dužnosti i organizacija Kancelarije disciplinskog tužioca)

(1) Kancelarija disciplinskog tužioca vrši dužnost tužioca u vezi s navodima koji se tiču povreda dužnosti nosilaca pravosudnih funkcija u skladu sa Zakonom, drugim relevantnim zakonima, ovim poslovnikom i drugim internim aktima Savjeta.

(2) Organizacija i sistematizacija radnih mjesta Kancelarije disciplinskog tužioca uređuje se Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji usvaja Savjet.

Član 23a

(brisano)

Član 24

(Samostalnost i nezavisnost Kancelarije disciplinskog tužioca)

(1) Kancelarija disciplinskog tužioca je samostalna i nezavisna u svom radu na disciplinskim predmetima.

(2) Državne službenike u Kancelariji disciplinskog tužioca imenuje i razrješava komisija u čijem je sastavu član Savjeta kojeg izabere Savjet, glavni disciplinski tužilac i direktor Sekretarijata, u skladu s odredbama Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine. Zaposlenike u Kancelariji disciplinskog tužioca imenuje i razrješava komisija u čijem je sastavu član Savjeta kojeg izabere Savjet, glavni disciplinski tužilac i direktor Sekretarijata, u skladu s odredbama Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine.

(3) Članovi Komisije za izbor državnih službenika u Kancelariji disciplinskog tužioca iz člana 24. stav (2) Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine su član Savjeta kojeg izabere Savjet i državni službenik kojeg ovlasti glavni disciplinski tužilac.

Član 25

(Glavni disciplinski tužilac)

(1) Glavni disciplinski tužilac ima ovlašćenja i zadatke u skladu sa Zakonom, ovim poslovnikom i drugim aktima Savjeta.

(2) Glavni disciplinski tužilac podnosi Savjetu polugodišnji izvještaj o radu Kancelarije disciplinskog tužioca. Izvještaj o radu može, po zahtjevu Savjeta, sadržavati detaljne podatke o odbačenim pritužbama nakon sprovedene istrage, kao što su: ime i prezime nosioca pravosudne funkcije, pozicija u sudu/tužilaštvu u kojem obavlja dužnost, naziv suda/tužilaštva u kojem obavlja dužnost, disciplinski prekršaj naveden u pritužbi i vrijeme trajanja istrage u konkretnom predmetu.

Odjeljak G. Sjednice Savjeta

Član 26

(Održavanje sjednica Savjeta)

(1) Redovne sjednice Savjeta se, u pravilu, održavaju svake treće sedmice u mjesecu i mogu da traju duže od jednog radnog dana.

(2) Redovne sjednice Savjeta održavaju se u sjedištu Savjeta, a Savjet može da odluči da se najviše tri sjednice u toku godine održe u drugim mjestima u Bosni i Hercegovini.

(3) Kalendarski raspored održavanja redovnih sjednica Savjet usvaja u decembru tekuće za narednu godinu. Prilikom usvajanja šestomjesečnog plana sjednica Savjeta iz člana 27. stav (1) ovog poslovnika, Savjet će, po potrebi, a u skladu s planiranim aktivnostima, revidirati kalendarski raspored sjednica.

(4) Predsjednik Savjeta može da sazove vanrednu sjednicu Savjeta u slučaju kada ocijeni da je neko pitanje potrebno hitno razmotriti ili na obrazložen zahtjev najmanje tri člana Savjeta.

(5) U vanrednim situacijama, kada članovi Savjeta nisu u mogućnosti da fizički pristupe sjednicama, Savjet može da donese odluku o održavanju redovnih ili vanrednih elektronskih sjednica putem odgovarajućeg audio-video konferencijskog sistema koji omogućava učešće članova VSTS-a u raspravi i odlučivanju na daljinu.

Član 27

(Planiranje i sazivanje sjednica Savjeta)

(1) Predsjednik Savjeta saziva sjednice Savjeta u skladu sa šestomjesečnim planom sjednica Savjeta koji se usvaja na zadnjoj sjednici prethodnog za naredni šestomjesečni period, a u skladu s planskim dokumentima Savjeta iz čl. 32b. i 32c. ovog poslovnika.

(2) Šestomjesečni plan sjednica Savjeta iz stava (1) ovog člana sadrži orijentacioni plan aktivnosti Savjeta u narednom šestomjesečnom periodu uz naznaku nosilaca predviđenih aktivnosti. Šestomjesečni plan sjednica Savjeta se unosi u posebnu elektronsku bazu podataka koja služi za usklađivanje planova rada i rasporeda održavanja sastanaka stalnih komisija, radnih tijela i podsavjeta za izbor s rasporedom održavanja sjednica Savjeta, a u cilju blagovremene pripreme i izrade materijala za sjednice Savjeta.

(3) Predsjednici stalnih komisija i radnih tijela Savjeta, kao i predsjednici podsavjeta za izbor kandidata, dužni su da u elektronsku bazu podataka redovno unose i usklađuju termine održavanja sastanaka ovih tijela sa šestomjesečnim planom sjednica Savjeta.

(4) Predsjednik Savjeta, uz podršku zamjenika direktora Sekretarijata, rješava neusklađenost termina i, po potrebi, Savjetu predlaže revidiranje šestomjesečnog plana sjednica Savjeta.

(5) Prilikom usvajanja šestomjesečnog plana sjednica Savjeta za naredni period, Savjet razmatra informaciju o realizovanju aktivnosti obuhvaćenih prethodnim šestomjesečnim planom, koju priprema zamjenik direktora Sekretarijata.

Odjeljak G. Kancelarija disciplinskog tužioca

Član 28

(Utvrđivanje prijedloga dnevnog reda i dostava materijala)

(1) U skladu sa šestomjesečnim planom sjednica, predsjednik Savjeta priprema inicijalni prijedlog dnevnog reda sjednica Savjeta i dostavlja ga članovima Savjeta, glavnom disciplinskom tužiocu, direktoru i zamjeniku direktora Sekretarijata elektronskim putem najmanje osam dana prije održavanja sjednice Savjeta.

(2) Svaki član Savjeta, glavni disciplinski tužilac, direktor i zamjenik direktora Sekretarijata mogu da predlože predsjedniku Savjeta da se određeno pitanje uvrsti u prijedlog dnevnog reda sjednice ili da se neka od predloženih tačaka skine s dnevnog reda, odnosno da se rasprava odgodi za neku od narednih sjednica. Prijedlog za dopunu odnosno izmjenu dnevnog reda mora da bude detaljno obrazložen.

(3) Prijedlog za dopunu ili izmjenu inicijalnog prijedloga dnevnog reda sjednice dostavlja se predsjedniku Savjeta najmanje šest dana prije održavanja sjednice. Ukoliko se predlaže dopuna dnevnog reda, zajedno s prijedlogom se obavezno dostavljaju i materijali potrebni za raspravu.

(4) Predsjednik Savjeta po potrebi vrši konsultacije s predlagačima izmjena i dopuna inicijalnog prijedloga dnevnog reda i utvrđuje konačni prijedlog dnevnog reda sjednice, uzimajući u obzir sve prijedloge dostavljene u roku iz stava (3) ovog člana.

(5) Konačni prijedlog dnevnog reda nadležni odjel Sekretarijata dostavlja, u pravilu, elektronskim putem članovima Savjeta najmanje četiri dana prije redovne sjednice, zajedno s materijalima za sjednicu i zapisnikom s prethodne sjednice Savjeta. Zamjenik direktora Sekretarijata vodi računa i koordinira blagovremenu dostavu kompletnih materijala za sjednicu.

(6) Izuzetno od stava (5) ovog člana, rang lista kandidata i prijedlog za imenovanje ili ponavljanje konkursa dostavljaju se članovima Savjeta najkasnije dva dana prije početka sjednice, kako je predviđeno članom 60. stav (1) Poslovnika. Materijal za sjednicu Savjeta može se izuzetno dostaviti neposredno prije održavanja sjednice ili na samoj sjednici Savjeta ako se radi o pitanju o kojem treba hitno da se odluči.

(7) Nadležni odjel Sekretarijata pohranjuje materijale za sjednicu Savjeta u posebnu elektronsku bazu podataka. Materijali koji se pripremaju za sjednice Savjeta imaju interni karakter i nisu dostupni javnosti.

Član 29

(Otvaranje sjednice Savjeta i usvajanje dnevnog reda)

(1) Predsjednik Savjeta ili u slučaju njegovog odsustva jedan od potpredsjednika Savjeta otvara sjednicu Savjeta konstatujući vrijeme početka sjednice i utvrđuje da li sjednici prisustvuje potreban broj članova Savjeta za odlučivanje (kvorum), nakon čega se pristupa usvajanju dnevnog reda sjednice Savjeta.

(2) Dnevni red sjednice Savjeta usvaja se na osnovu konačnog prijedloga dnevnog reda iz člana 28. stav (4) ovog poslovnika uz obrazloženje eventualnih izmjena i dopuna inicijalnog prijedloga dnevnog reda.

(3) Izuzetno, ukoliko se radi o pitanju o kojem Savjet treba da donese hitnu odluku, prijedlog dnevnog reda može da se dopuni na samoj sjednici. O dopuni dnevnog reda s pitanjem koje zahtijeva hitno odlučivanje glasa se odvojeno.

(4) Prilikom usvajanja dnevnog reda, Savjet odlučuje o tome koje tačke dnevnog reda nisu otvorene za javnost, te, ukoliko je to moguće, pomjera ove tačke za kraj sjednice Savjeta.

(5) Savjet odluku iz stava (4) ovog člana donosi ukoliko je to potrebno radi zaštite podataka koji su zakonom, drugim propisom ili aktom označeni kao tajna, radi zaštite privatnosti i ličnih podataka, te kada raspravlja o pitanjima koja mogu da naštete ugledu ili integritetu pravosuđa, odnosno nosilaca pravosudnih funkcija.

Član 30

(Rasprava na sjednici Savjeta)

(1) Diskusija i odlučivanje na sjednici Savjeta odvijaju se po tačkama usvojenog dnevnog reda. U izuzetnim slučajevima, predsjednik Savjeta može i nakon usvajanja dnevnog reda predložiti pomjeranje određene tačke ili dopunu dnevnog reda sjednice ukoliko ocijeni da za to postoji opravdana potreba ili ukoliko određeno pitanje zahtijeva hitnu odluku Savjeta.

(2) Nakon usvajanja dnevnog reda, Savjet usvaja zapisnik s prethodne sjednice Savjeta.

(3) O svakoj tački dnevnog reda predsjednik otvara raspravu, te daje riječ uvažavajući redoslijed javljanja. Na početku rasprave članovi Savjeta, direktor ili zamjenik direktora Sekretarijata, glavni disciplinski tužilac, odnosno lice koje je odgovorno za pripremu tačke dnevnog reda, u kratkom uvodnom izlaganju prezentuju pripremljeni materijal.

(4) U toku diskusije članovi Savjeta i ostali učesnici na sjednici postupaju s međusobnim uvažavanjem te se uključuju u raspravu nakon što im predsjednik da riječ.

(5) Učesnici u raspravi dužni su da u svom izlaganju budu jasni i sažeti te su dužni da raspravu vežu za predmet odnosno tačku dnevnog reda.

(6) Član Savjeta može da dobije riječ najviše dva puta u toku diskusije o jednoj tački dnevnog reda. Član Savjeta koji se u okviru jedne tačke prvi put javlja za riječ ima prednost u odnosu na članove Savjeta koji su već učestvovali u diskusiji.

(7) Učešće u raspravi vremenski je ograničeno i u pravilu ne može da traje duže od pet minuta po javljanju. Ovo vremensko ograničenje se odnosi i na uvodno izlaganje iz stava (5) ovog člana.

(8) Predsjednik Savjeta može da dozvoli odstupanja od pravila utvrđenih st. (6) i (7) ovog člana u mjeri u kojoj ocijeni da je to potrebno za sveobuhvatno razmatranje pojedinih pitanja.

(9) Po okončanju diskusije za pojedinu tačku dnevnog reda predsjednik Savjeta će zaključiti raspravu i precizno formulisati zaključke odnosno odluku o kojoj se glasa.

Član 31

(Odluke Savjeta)

(1) Savjet usvaja odluke na sjednici Savjeta u skladu s članom 14. Zakona.

(2) Izuzetno, u hitnim slučajevima, Savjet može da donese odluku i bez održavanja sjednice, glasanjem putem elektronske pošte ili, izuzetno, telefonskim putem.

(3) Odluku o sprovođenju elektronskog odnosno telefonskog glasanja donosi predsjednik Savjeta, a sprovodi ga nadležni odjel Sekretarijata pod nadzorom direktora, odnosno zamjenika direktora Sekretarijata.

(4) Odluka o sprovođenju elektronskog odnosno telefonskog glasanja i relevantni materijali se dostavljaju članovima Savjeta elektronskim putem, najkasnije 24 sata prije održavanja elektronskog odnosno telefonskog glasanja.

(5) O sprovođenju elektronskog odnosno telefonskog glasanja sačinjava se poseban zapisnik koji potpisuje direktor odnosno zamjenik direktora Sekretarijata, koji je rukovodio sprovođenjem glasanja.

(6) Zapisnik o elektronskom odnosno telefonskom glasanju zajedno s rezultatima glasanja dostavlja se članovima Savjeta elektronskim putem i usvaja na narednoj redovnoj sjednici Savjeta.

(7) Predsjednik Savjeta potpisuje odluke i akte koje usvaja Savjet, u pravilu, u roku od pet radnih dana nakon njihovog usvajanja.

(8) Odluke i akti koje usvaja Savjet pohranjuju se u elektronsku bazu podataka uz materijale o kojima se raspravljalo na sjednici Savjeta. Printana kopija usvojenih odluka i akata se čuva u skladu s propisima o kancelarijskom poslovanju u institucijama BiH.

Član 32

(Zapisnici i tonski zapisi sa sjednica Savjeta)

(1) Zapisnike na sjednicama Savjeta vodi nadležni odjel Sekretarijata.

(2) Zapisnik sadrži:

a) datum, mjesto i vrijeme održavanja sjednice;

b) imena i prezimena prisutnih i odsutnih članova Savjeta, te drugih lica koja su prisutna na sjednici Savjeta;

c) zaključak o usvajanju zapisnika s prethodne sjednice;

d) predloženi i usvojeni dnevni red;

e) imena i prezimena učesnika u raspravi po pojedinim tačkama dnevnog reda i sažetak njihove diskusije;

f) rezultat glasanja po pojedinim prijedlozima;

g) zaključke odnosno odluke usvojene po pojedinim tačkama dnevnog reda;

h) izdvojeno mišljenje pojedinog člana Savjeta, ukoliko on zahtijeva da se njegovo izdvojeno mišljenje unese u zapisnik;

i) naznaku vremena kada je sjednica zaključena ili prekinuta;

j) potpis predsjednika, odnosno potpredsjednika Savjeta, koji je rukovodio sjednicom Savjeta i potpis zapisničara.

(3) Sjednice Savjeta se snimaju, a tonski zapisi se čuvaju u Sekretarijatu i nisu dostupni javnosti. Savjet može donijeti odluku da zainteresovanim licima, na njihov zahtjev, ustupi dio tonskog zapisa za koji postoji izražen interes javnosti.

(4) Način postupanja sa zapisnicima i tonskim zapisima u elektronskom obliku sa sjednica Savjeta reguliše se posebnim pravilnikom.

Član 32a

(Informacija o odlukama i zaključcima)

(1) Zamjenik direktora Sekretarijata, uz stručnu podršku nadležnog odjela Sekretarijata, izrađuje Informaciju o odlukama i zaključcima usvojenim na sjednici Savjeta, koja sadrži podatke o datumu održavanja sjednice, tačkama dnevnog reda i usvojenim odlukama i zaključcima.

(2) Informaciju o odlukama i zaključcima odobrava predsjednik odnosno potpredsjednik Savjeta, koji je rukovodio sjednicom.

(3) Informacija o odlukama i zaključcima se dostavlja članovima Savjeta, direktoru Sekretarijata, glavnom disciplinskom tužiocu, rukovodiocima Kabineta, odjela Sekretarijata i projekata Savjeta, u pravilu, do kraja narednog radnog dana nakon održavanja sjednice. Informacija predstavlja interni dokument.

Odjeljak H. Planiranje rada Savjeta

Član 32b

(Srednjoročni plan i godišnji program rada Savjeta)

(1) Savjet usvaja srednjoročni plan rada i godišnji program rada Savjeta.

(2) Savjet usvaja poseban pravilnik kojim se, u skladu s Odlukom o postupku srednjoročnog planiranja, praćenja i izvještavanja u institucijama BiH ("Službeni glasnik BiH", br. 62/14) i Odlukom o godišnjem planiranju rada i načinu praćenja i izvještavanja o radu u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 94/14), reguliše postupak srednjoročnog planiranja i godišnjeg programiranja rada, te praćenje i izvještavanje o realizaciji ovih planskih dokumenata.

Član 32c

(Ostali planski dokumenti)

U cilju identifikovanja prioriteta i specifičnih ciljeva i aktivnosti Savjet izrađuje i druge planske dokumente radi ispunjavanja misije i vizije Savjeta i obaveza koje proizlaze iz relevantnih dokumenata strateškog okvira za oblast sektora pravde.

Odjeljak I. Javnost rada

Član 32d

(Javnost rada i pristup informacijama)

(1) Savjet objektivno i blagovremeno obavještava javnost o svom radu.

(2) Pristup javnosti raspoloživim informacijama Savjet obezbjeđuje u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini. Savjet usvaja pravilnik kojim se reguliše način postupanja po zahtjevima za pristup raspoloživim informacijama, kao i izuzeci od slobodnog pristupa informacijama.

Član 32e

(Javnost sjednica Savjeta)

(1) Na veb-stranici Savjeta objavljuju se informacija o održavanju sjednice Savjeta i konačni prijedlog dnevnog reda iz člana 28. stav (4) ovog poslovnika, najkasnije tri dana prije održavanja sjednice.

(2) Sjednice Savjeta su u pravilu otvorene za javnost, osim kada Savjet:

a) odlučuje o žalbama na odluke Drugostepene disciplinske komisije;

b) donese odluku kojom tačku dnevnog reda ili dio diskusije proglašava zatvorenim za javnost u skladu s članom 29. st. (4) i (5) ovog poslovnika.

(3) U dijelu sjednice u kojem se sprovodi postupak glasanja javnost je isključena.

(4) Pristup sjednicama ostvaruje se u sjedištu Savjeta u posebnoj prostoriji putem videolinka, uz obaveznu najavu dolaska najkasnije 48 sati prije održavanja sjednice Savjeta.

(5) Prostorije iz stava (4) ovog člana u kojima se prate javne sjednice Savjeta mogu da se snimaju nadzornim kamerama.

(6) Najmanje jedno lice iz Sekretarijata biće prisutno u prostoriji koja je namijenjena za praćenje sjednica Savjeta.

(7) Video i audio snimanje uz korišćenje odgovarajuće tehničke opreme akreditovanim predstavnicima medija dopušteno je isključivo u prostoriji predviđenoj za praćenje sjednica putem videolinka.

Član 32f

(Objavljivanje zapisnika)

Zapisnici sa sjednica Savjeta su javni i objavljuju se na veb stranici Savjeta. Dio zapisnika koji se odnosi na tačke dnevnog reda koje su, u skladu sa ovim Poslovnikom, zatvorene za javnost se ne objavljuje, osim zaključka koji je usvojen. U dijelu zapisnika o glasanju članova Savjeta, objavljuje se samo podatak o broju glasova "za" i "protiv", bez navođenja imena članova Savjeta.

Član 32g

(Saopštenje o odlukama i zaključcima)

(1) Na veb-stranici Savjeta objavljuje se saopštenje za javnost o usvojenim odlukama i zaključcima Savjeta najkasnije u roku od pet radnih dana od održavanja sjednice.

(2) Saopštenje sadrži podatke iz člana 32a. stav (1) Poslovnika. Iz saopštenja se izostavljaju one informacije koje su izuzete od objavljivanja, poput informacija o kojima se nije javno raspravljalo ili informacija koje su zaštićene kao lični ili tajni podatak.

(3) Na veb-stranici se može objaviti posebna informacija ili saopštenje o određenoj odluci Savjeta, neposredno nakon njenog usvajanja, ukoliko za tu odluku postoji izražen interes javnosti i medija.

(4) Informaciju ili saopštenje iz ovog člana priprema Kabinet, a odobrava predsjednik Savjeta.

Član 32h

(Godišnji izvještaj Savjeta)

(1) Savjet odlučuje o strukturi godišnjeg izvještaja Savjeta iz člana 20. stav (3) Zakona.

(2) U skladu s utvrđenom strukturom, Sekretarijat priprema nacrt godišnjeg izvještaja Savjeta, koji dostavlja Predsjedništvu najkasnije do 15. marta tekuće za prethodnu godinu.

(3) Savjet, na prijedlog Predsjedništva, razmatra i usvaja godišnji izvještaj, u pravilu, do 15. aprila tekuće za prethodnu godinu.

(4) Godišnji izvještaj se dostavlja institucijama iz člana 20. stav (3) Zakona i objavljuje na veb-stranici Savjeta.

Odjeljak J. Prava, dužnosti i odgovornost članova Savjeta

Član 32i

(Prava člana Savjeta)

(1) Član Savjeta ima sljedeća prava:

a) pravo da predlaže tačke za dnevni red sjednice Savjeta, kao i za radna tijela u čijem radu učestvuje;

b) pravo da izlaže, odnosno učestvuje u diskusiji na sjednicama Savjeta i sastancima drugih tijela Savjeta;

c) pravo da glasa i da se uzdrži od glasanja o pitanjima iz nadležnosti Savjeta, izuzev ograničenja iz člana 14. stav (4) Zakona;

d) pravo da predlaže donošenje odluka ili zaključaka na Savjetu i njegovim tijelima;

e) pravo da bude ravnomjerno uključen u aktivnosti Savjeta i njegovih tijela;

f) pravo da kandiduje sebe ili drugog člana Savjeta za rukovodeću poziciju u Savjetu;

g) pravo da dobije informacije potrebne za raspravu i odlučivanje o pitanjima iz nadležnosti Savjeta;

h) druga prava utvrđena Zakonom, Poslovnikom ili drugim aktom Savjeta.

(2) Član Savjeta ostvaruje pravo na odsustva i naknade u skladu s članom 9. Zakona. Pravo na naknadu putnih troškova nastalih u okviru obavljanja dužnosti člana Savjeta izvan njegovog mjesta rada odnosno izvan sjedišta poslodavca ostvaruje se u iznosu i na način utvrđen pozitivnim propisima za putne troškove sudija, tužilaca i određenih kategorija stručnog osoblja u sudskim i pravosudnim institucijama na nivou Bosne i Hercegovine.

(3) Savjet Pravilnikom o orijentacionim mjerilima utvrđuje procentualno smanjenje sudijske odnosno tužilačke norme članovima Savjeta koji dolaze iz pravosudne zajednice.

Član 32j

(Dužnosti člana Savjeta)

(1) Član Savjeta u obavljanju svojih dužnosti postupa nezavisno, nepristrasno, djelotvorno i odgovorno, te se pridržava Zakona, Poslovnika i drugih podzakonskih akata, kao i odluka Savjeta.

(2) Član Savjeta ima sljedeće dužnosti:

a) poštovati i sprovoditi odluke Savjeta;

b) redovno prisustvovati sjednicama Savjeta i učestvovati u njegovom radu, te redovno prisustvovati sjednicama podsavjeta, komisija za obavljanje razgovora, disciplinskih komisija, stalnih komisija i drugih radnih tijela i učestvovati u njihovom radu;

c) pridržavati se satnice zakazanih sjednica, sastanaka i drugih aktivnosti u Savjetu;

d) blagovremeno obavijestiti predsjednika Savjeta, odnosno predsjedavajućeg radnog tijela ili organa Savjeta i nadležni odjel Sekretarijata o nemogućnosti prisustvovanja sjednici ili drugim zakazanim aktivnostima u Savjetu uz navođenje razloga spriječenosti;

e) izvršavati zadatke za koje je zadužen odgovorno, stručno, blagovremeno i efikasno;

f) rukovoditi radnim tijelom kojim predsjedava i redovno sazivati sastanke;

g) postupati u skladu s odredbama Poslovnika o sprečavanju sukoba interesa, kao i odredbama Poslovnika koje regulišu izuzeće;

h) sarađivati i održavati profesionalan odnos s drugim članovima Savjeta, zaposlenim u Savjetu i drugim licima uključenim u aktivnosti Savjeta;

i) poštovati pravila o načinu vođenja rasprave i profesionalnoj komunikaciji;

j) pridržavati se pravila ponašanja u Savjetu, odnosno Kućnog reda Kompleksa pravosudnih institucija BiH;

k) pridržavati se obaveza koje proizlaze iz internih akata koji regulišu pojedine oblasti poslovanja Savjeta (poput prijema poklona, reprezentacije, upotrebe službenih telefona i slično);

l) pružiti sve informacije i izvještaje relevantne za obavljanje dužnosti u Savjetu na način propisan Zakonom, Poslovnikom ili drugim aktom Savjeta;

m) ponašati se u skladu s dignitetom funkcije člana Savjeta, te štititi ugled Savjeta i pravosuđa u cjelini.

(3) Prisustvo člana Savjeta sjednicama Savjeta, sastancima radnih tijela i komisija Savjeta se redovno evidentira. Najmanje dva puta godišnje Savjet razmatra informacije iz evidencije o prisustvu članova Savjeta sjednicama i sastancima kao i učešću u drugim aktivnostima Savjeta.

(4) Predsjednik Savjeta, na osnovu evidencija iz stava (3) ovog člana, informiše Savjet o kontinuiranom odsustvu člana Savjeta koje predstavlja osnov za razrješenje od dužnosti u skladu s članom 6a. stav (1) tačka c) Zakona, te dostavlja prijedlog za pokretanje postupka razrješenja.

(5) Redovno prisustvovanje sjednicama Savjeta i sastancima stalnih komisija i radnih tijela, te učestvovanje u drugim aktivnostima Savjeta predstavlja prioritetnu radnu obavezu člana Savjeta. Obavljanje drugih radnih obaveza ne može biti uvaženo kao razlog iz stava (1) tačka d) ovog člana kojim se opravdava spriječenost za obavljanje dužnosti u Savjetu.

Član 32k

(Postupanje po prijedlogu za pokretanje postupka razrješenja člana Savjeta)

(1) Kada primi prijedlog za pokretanje postupka razrješenja člana Savjeta, Savjet će, na prvoj narednoj sjednici, ispitati da li je taj prijedlog podnesen od ovlašćenog lica i da li ukazuje na razloge za razrješenje iz člana 6a. stav (1) Zakona.

(2) Ukoliko utvrdi da je prijedlog dopušten u smislu stava (1) ovog člana, Savjet će posebnom odlukom formirati komisiju iz člana 6a. Zakona za utvrđivanje činjenica u vezi s razlozima za razrješenje. U odluci o formiranju komisije Savjet će imenovati predsjednika komisije (u daljem tekstu: Komisija).

(3) Članovi Komisije koji nisu članovi Savjeta biraju se s liste sudija i tužilaca iz člana 76. stav (3) Poslovnika.

Član 32l

(Postupanje Komisije)

(1) Komisija ima zadatak da prikupi i razmotri informacije koje su relevantne za utvrđivanje činjenica u vezi s razlozima za razrješenje na koje se odnosi prijedlog iz člana 6a. stav (2) Zakona, te da pripremi izvještaj i predloži Savjetu donošenje odluke.

(2) U prikupljanju informacija relevantnih za utvrđivanje činjenica u vezi s razlozima za izuzeće Komisija ima ovlašćenja iz člana 66. Zakona.

(3) Komisija je dužna da pruži mogućnost članu Savjeta protiv kojeg je pokrenut postupak da se, pismeno ili usmeno na zapisnik, izjasni o činjenicama u vezi s razlozima za razrješenje koji mu se stavljaju na teret, te da dostavi potrebne informacije i dokaze.

(4) Postupak pred Komisijom nije javan.

(5) Komisija, većinom glasova, usvaja izvještaj o sprovedenom postupku s detaljno obrazloženim prijedlogom Savjetu za donošenje odluke (u daljem tekstu: Izvještaj).

(6) Izvještaj se, s prikupljenom dokumentacijom i izjašnjenjem člana Savjeta, ukoliko je dato, dostavlja Savjetu najkasnije 30 dana od dana formiranja Komisije. Ukoliko je član Komisije izdvojio svoje mišljenje, uz Izvještaj će se dostaviti i to mišljenje.

(7) Ukoliko Komisija nije u mogućnosti da dostavi Izvještaj u roku iz stava (6) ovog člana, o tome će dostaviti informaciju Savjetu, uz obrazloženje razloga koji su do toga doveli.

(8) U slučaju iz stava (7) ovog člana, Savjet će odrediti rok u kojem je Komisija dužna da dostavi Izvještaj.

(9) Izvještaj se, s prikupljenom dokumentacijom, istovremeno dostavlja i članu Savjeta protiv kojeg je pokrenut postupak razrješenja.

Član 32m

(Postupanje Savjeta po Izvještaju Komisije)

(1) Savjet je dužan da razmotri Izvještaj te donese odluku na prvoj narednoj sjednici nakon dostavljanja Izvještaja. U skladu s članom 32e. stav (2) Poslovnika, sjednica na kojoj se razmatra Izvještaj je otvorena za javnost.

(2) Izvještaj na sjednici Savjeta izlaže predsjednik Komisije.

(3) Članu Savjeta protiv kojeg je pokrenut postupak razrješenja mora se pružiti mogućnost da se, pismeno ili usmeno na sjednici Savjeta, izjasni o navodima iz Izvještaja, odnosno o činjenicama u vezi s razlozima za razrješenje koji mu se stavljaju na teret, te da dostavi potrebne informacije i dokaze.

(4) Nakon sprovedene rasprave, Savjet prvo glasa o prijedlogu Komisije. Pri donošenju odluke Savjet nije vezan prijedlogom Komisije.

(5) Rješenje o razrješenju člana Savjeta donosi se u skladu s članom 6a. st. (7) i (8) Zakona.

(6) U rješenju o razrješenju koje je Savjet donio suprotno prijedlogu Komisije, posebno će se obrazložiti razlozi zbog kojih Savjet nije postupio u skladu s prijedlogom Komisije.

(7) Odluka Savjeta kojom se odbija prijedlog Komisije da se član Savjeta razriješi dužnosti, objavljuje se na internet stranici Savjeta i sadrži detaljno obrazloženje.

(8) Odluka kojom se, na prijedlog Komisije, utvrđuje da nema osnova za razrješenje člana Savjeta, objavljuje se na internet stranici Savjeta i sadrži detaljno obrazloženje.

Član 32n

(Isključenje člana Savjeta protiv kojeg je pokrenut postupak razrješenja)

Član Savjeta protiv kojeg je podnesen zahtjev za pokretanje postupka razrješenja ili je pokrenut postupak razrješenja ne može da prisustvuje, te da učestvuje u diskusiji i odlučivanju o bilo kojem pitanju koje se odnosi na taj postupak.

Član 32o

(Privremeno udaljenje od vršenja dužnosti člana Savjeta)

(1) Akt o privremenom udaljenju člana Savjeta iz člana 7. stav (2) Zakona donosi se najkasnije u roku od tri dana od dana saznanja za okolnosti iz člana 7. stav (1) Zakona i objavljuje na internet stranici Savjeta.

(2) Privremeno udaljenje iz stava (1) ovog člana traje dok se član Savjeta nalazi u pritvoru, odnosno do prestanka privremenog udaljenja s funkcije na osnovu koje je imenovan ili biran za člana Savjeta.

(3) Prijedlog za privremeno udaljenje člana Savjeta, u skladu s članom 7. stav (3) Zakona, može da podnese svaki član Savjeta, Kancelarija disciplinskog tužioca i Komisija.

(4) Odluka o privremenom udaljenju člana Savjeta se donosi u roku od 15 dana od dana podnošenja prijedloga iz stava (3) ovog člana za privremeno udaljenje člana Savjeta i stupa na snagu danom donošenja.

(5) Odlukom iz stava (4) ovog člana utvrđuje se period trajanja privremenog udaljenja, a razlozi za donošenje ovakve odluke moraju da budu detaljno obrazloženi.

(6) Savjet može, po vlastitoj ocjeni, da izmijeni odluku o privremenom udaljenju člana Savjeta, ukoliko u toku trajanja privremenog udaljenja dođe do promjene okolnosti na osnovu kojih je ova odluka donesena.

(7) Odluke iz st. (4) i (5) ovog člana objavljuju se na internet stranici Savjeta.

Odjeljak K. Sprečavanje sukoba interesa i izuzeće

Član 32p

(Potpisivanje izjave o nepostojanju sukoba interesa)

U skladu s članom 10. stav (2) Zakona, po preuzimanju dužnosti u Savjetu, član Savjeta potpisuje sljedeću izjavu:

"Dolje potpisani (ime i prezime člana), kao član Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine, pod punom odgovornošću izjavljujem da ne obavljam funkciju ili bilo kakvu dužnost u političkoj partiji, kao ni u fondacijama ili udruženjima povezanim s političkim partijama, te da sam svjestan zakonske obaveze da se suzdržavam od učestvovanja u aktivnostima političkih partija dok budem obavljao funkciju člana Savjeta. Takođe izjavljujem da ne obavljam druge plaćene ili neplaćene aktivnosti koje me dovode u sukob interesa s funkcijom člana Savjeta, te da sam svjestan obaveze da svaki privatni interes koji utiče ili može da utiče na zakonito, nepristrasno i transparentno obavljanje funkcije člana Savjeta moram objelodaniti i preduzeti neophodne mjere za njegovo sprečavanje."

Član 32r

(Privatni interes)

Pod "privatnim interesom" člana Savjeta u smislu člana 10a. Zakona podrazumijeva se bilo koja materijalna i nematerijalna korist za člana Savjeta, srodnika člana Savjeta, bračnog ili vanbračnog druga i njegovog srodnika, bez obzira na to da li su brak ili vanbračna zajednica prestali ili ne, te interesno povezano fizičko ili pravno lice.

Član 32s

(Sukob interesa)

(1) Pored situacija iz člana 10a. stav (1) Zakona, sukob interesa člana Savjeta uvijek postoji u sljedećim situacijama:

a) u postupku predlaganja i donošenja odluka iz nadležnosti Savjeta u vezi s bračnim ili vanbračnim drugom člana Savjeta, bez obzira na to da li su brak ili vanbračna zajednica prestali ili ne, te u vezi sa srodnikom člana Savjeta, te srodnikom bračnog ili vanbračnog druga člana Savjeta;

b) u postupku predlaganja i donošenja odluka iz nadležnosti Savjeta u vezi s interesno povezanim licem;

c) u postupku predlaganja i donošenja odluka iz nadležnosti Savjeta u vezi sa sudijom odnosno tužiocem iz istog suda ili tužilaštva u kojem član Savjeta obavlja sudijsku odnosno tužilačku funkciju;

d) u disciplinskom postupku protiv sudije ili tužioca iz istog suda ili tužilaštva u kojem član Savjeta obavlja sudijsku odnosno tužilačku funkciju;

e) ako se na upražnjenu poziciju u pravosuđu prijavi kandidat koji radi u istoj instituciji u kojoj i član Savjeta obavlja svoju profesionalnu funkciju, odnosno kandidat koji je član iste regionalne advokatske komore, odnosno istog zbora advokata kao i član Savjeta.

(2) Pod srodnicima člana Savjeta podrazumijevaju se njegovi krvni srodnici u pravoj liniji do bilo kojeg stepena, usvojilac i usvojena djeca, te krvni srodnik u pobočnoj liniji do četvrtog stepena.

(3) Pod srodnicima bračnog odnosno vanbračnog druga člana Savjeta podrazumijevaju se njihovi srodnici do drugog stepena, bez obzira na to da li su brak odnosno vanbračna zajednica prestali ili ne.

(4) Pod interesno povezanim licem, u smislu ovog člana, podrazumijeva se svako lice koje je s članom Savjeta u prijateljskoj, poslovnoj ili bilo kakvoj drugoj vezi koja bi mogla da utiče na zakonitost, nepristrasnost i transparentnost rada člana Savjeta.

(5) Pod upražnjenom pozicijom u pravosuđu u smislu ovog člana podrazumijevaju se pozicije iz člana 17. tačke 1) do 3) Zakona, kao i pozicije glavnog disciplinskog tužioca i zamjenika disciplinskog tužioca u Kancelariji disciplinskog tužioca, te direktora i zamjenika direktora Sekretarijata.

(6) Član Savjeta je lično odgovoran za identifikaciju sukoba interesa i dužan je da preduzme neophodne korake za njegovo sprečavanje, što podrazumijeva odricanje od privatnog interesa, objavljivanje privatnog interesa, te izuzeće odnosno traženje izuzeća u skladu s odredbama Poslovnika.

Član 32t

(Razlozi za izuzeće člana Savjeta)

(1) Član Savjeta ne može da učestvuje u aktivnostima Savjeta te će biti izuzet:

a) ako je u sukobu interesa, u skladu s članom 10a. Zakona i članom 32s. Poslovnika, osim u situacijama koje su Zakonom propisane kao razlog za prestanak mandata;

b) ako postoje druge okolnosti koje dovode u sumnju njegovu nepristrasnost.

(2) Pravila o postupku izuzeća u disciplinskom postupku regulisana su odredbama Poglavlja IV Poslovnika.

(3) U ostalim postupcima iz nadležnosti Savjeta član Savjeta se izuzima po službenoj dužnosti ili po zahtjevu trećeg lica.

Član 32u

(Izuzeće člana Savjeta po službenoj dužnosti)

(1) Odmah po saznanju okolnosti koje ukazuju na postojanje sukoba interesa ili drugog razloga za izuzeće u bilo kojem postupku iz nadležnosti Savjeta, član Savjeta je dužan da prekine sve aktivnosti u tom postupku, te da se iz tog postupka u potpunosti izuzme i o tome, pisanim putem, obavijesti predsjednika Savjeta, predsjedavajućeg nadležnog podsavjeta čiji je član, ukoliko se radi o postupku imenovanja, kao i predsjedavajućeg nadležne stalne komisije.

(2) Ukoliko se radi o njegovom izuzeću, predsjednik Savjeta će postupiti u skladu sa stavom (1) ovog člana i o svom izuzeću obavijestiti Savjet.

(3) Ukoliko se razlog za izuzeće člana Savjeta iz postupka imenovanja nosilaca pravosudnih funkcija odnosi na okolnosti iz člana 32s. stav (1) tačke c) i e), član Savjeta se izuzima iz komisije za obavljanje razgovora s tim kandidatom, te iz postupka predlaganja i imenovanja tog kandidata.

(4) U slučaju dvojbe o postojanju sukoba interesa, član Savjeta je dužan da zatraži mišljenje Savjeta i u skladu s mišljenjem Savjeta preduzme neophodne korake za sprečavanje sukoba interesa. Ukoliko Savjet smatra da ne postoji osnov za izuzeće ili da se radi o minimalnom sukobu interesa, Savjet može od člana Savjeta zatražiti da nastavi da učestvuje u postupku iz kojeg se izuzeo.

(5) Ukoliko član Savjeta ne postupi u skladu sa st. (1) i (2) ovog člana, a postoje razlozi za izuzeće člana Savjeta, Savjet će donijeti odluku o njegovom izuzeću.

Član 32v

(Izuzeće člana Savjeta po zahtjevu trećih lica)

(1) Lice o čijim pravima i dužnostima Savjet odlučuje u okviru svojih nadležnosti može da podnese zahtjev za izuzeće člana Savjeta.

(2) Zahtjev za izuzeće člana Savjeta podnosi se pisanim putem predsjedniku Savjeta ili, ukoliko se zahtjev odnosi na predsjednika Savjeta, jednom od potpredsjednika Savjeta, odmah po saznanju za postojanje razloga za izuzeće, a najkasnije do donošenja odluke Savjeta u vezi s pitanjem za koje se izuzeće traži.

(3) Izuzeće se može tražiti samo poimenično za određenog člana Savjeta koji učestvuje u određenom postupku ili donošenju određene odluke Savjeta.

(4) Podnosilac zahtjeva za izuzeće dužan je da u zahtjevu navede obrazložen razlog zbog kojeg se traži izuzeće člana Savjeta.

(5) Nije dopušten zahtjev za izuzeće člana Savjeta u kojem su navedeni isti razlozi za izuzeće kao u zahtjevu koji je već odbijen.

Član 32z

(Postupak po zahtjevu za izuzeće člana Savjeta)

(1) Predsjednik odnosno potpredsjednik Savjeta dužan je da bez odlaganja pisanim putem obavijesti člana Savjeta čije se izuzeće traži o podnesenom zahtjevu iz člana 32v. ovog poslovnika i zatraži njegovo izjašnjenje o navodima iz podnesenog zahtjeva.

(2) Član Savjeta za čije izuzeće je podnesen zahtjev dužan je da odmah po primitku obavijesti iz stava (1) ovog člana u potpunosti prekine aktivnosti u postupku u vezi s kojim je podnesen zahtjev za njegovo izuzeće i da o tome bez odlaganja obavijesti predsjednika odnosno potpredsjednika Savjeta.

(3) Ako se radi o izuzeću predsjednika, dok se ne donese odluka o podnesenom zahtjevu, njega će mijenjati jedan od potpredsjednika Savjeta.

(4) Savjet odnosno nadležna tijela Savjeta zastaće s postupkom do donošenja odluke o izuzeću.

(5) Član Savjeta čije se izuzeće traži dužan je da najkasnije u roku od tri dana od dana primitka obavijesti iz stava (1) ovog člana predsjedniku odnosno potpredsjedniku Savjeta dostavi izjašnjenje o navodima iz podnesenog zahtjeva.

(6) O izuzeću člana Savjeta odlučuje predsjednik Savjeta, najkasnije u roku od osam dana od dana primitka zahtjeva i o donesenoj odluci pismenim putem obavještava lice koje je podnijelo zahtjev.

(7) O izuzeću predsjednika Savjeta odlučuje Savjet.

(8) Protiv odluke kojom se usvaja ili odbija zahtjev za izuzeće žalba nije dopuštena.

(9) Ukoliko su zahtjevom za izuzeće predsjednika Savjeta obuhvaćeni drugi članovi Savjeta, taj ih zahtjev ne sprečava da učestvuju u odlučivanju o izuzeću predsjednika Savjeta.

POGLAVLjE II - POSTUPAK IZBORA I IMENOVANjA

Odjeljak A. Objavljivanje konkursa

Član 33

(Objavljivanje konkursa)

(1) Javni konkurs za slobodnu poziciju sudije, tužioca, predsjednika suda, glavnog tužioca, zamjenika glavnog tužioca i dodatnog sudije objavljuje se na internetskoj stranici Savjeta.

(2) javnom konkursu iz stava (1) ovog člana naznačava se krajnji rok za prijave, koji traje od 15 dana od dana objavljivanja konkursa.

Član 34

(Forma i sadržaj konkursa)

(1) Tekst javnog konkursa sadrži:

a) broj i naziv slobodnih pozicija;

b) osnovne i posebne uslove za imenovanje na oglašenu poziciju;

c) postupak prijave na slobodnu poziciju;

d) informaciju o dostupnosti prijavnog materijala;

e) način i mjesto za predavanje prijavnog materijala;

f) rok za podnošenje prijave;

g) utvrđenu potrebu za sudijom sa specifičnim radnim iskustvom, osim za sud opštinskog ili osnovnog nivoa;

h) utvrđenu potrebu za popunjavanje pozicija u zakonom formiranim posebnim odjeljenjima za rad na predmetima organizovanog kriminala i korupcije.

(2) Javni konkurs obuhvata sve pozicije nosilaca pravosudnih funkcija koje su upražnjene u momentu pripreme konkursa, kao i pozicije za koje je moguće procijeniti da će ostati upražnjene u narednih šest mjeseci od objavljivanja konkursa.

(3) (brisano)

Član 34a

(Dinamika objavljivanja konkursa)

(1) Konkursi za upražnjene pozicije se objavljuju sukcesivno tako što se novi konkurs objavljuje nakon što se donesu odluke u vezi s pozicijama koje su bile obuhvaćene prethodnim konkursom.

(2) Izuzetno od stava (1) ovog člana, novi konkurs se može objaviti i ranije kada za to postoje opravdani razlozi, a o čemu odlučuje Savjet.

(3) Prije objavljivanja javnog konkursa, u skladu sa stavom (1) ovog člana, Savjet će od predsjednika sudova i glavnih tužilaca tražiti informaciju o potrebi popunjavanja upražnjenih pozicija u sudu, odnosno tužilaštvu, kao i pismeno obrazloženje u vezi sa okolnostima iz stava (1) tač. g) i h) člana 34. ovog poslovnika.

Odjeljak B. Podnošenje prijava

Član 35

(Prijavni materijal)

(1) Savjet utvrđuje sadržaj obrasca za prijavu, koji je dostupan u Modulu za onlajn apliciranje.

(2) Kandidati se prijavljuju na oglašene pozicije elektronskim putem, putem Modula za onlajn apliciranje, u skladu s pravilima i uputstvima koje će Savjet učiniti javno dostupnim.

(3) U slučaju nedostupnosti Modula za onlajn apliciranje, izdaje se zvanično obavještenje na internet stranici Savjeta. Rok za prijavu kandidata iz člana 33. stav (2) ovog poslovnika produžiće se za odgovarajući broj dana u kojima sistem nije bio dostupan, o čemu se kandidati obavještavaju putem internet stranice Savjeta.

(4) Uz prijavni obrazac kandidat prilaže sljedeće dokumente:

a) kopiju diplome;

b) kopiju uvjerenja o položenom pravosudnom ispitu;

c) original ili ovjerenu kopiju uvjerenja o državljanstvu Bosne i Hercegovine;

d) potvrdu o radnom iskustvu, za kandidate koji ne obavljaju pravosudnu funkciju;

e) potpisana i skenirana izjava o prihvatanju uslova konkursa.

(5) Kandidat koji je nosilac pravosudne funkcije popunjava prijavni obrazac i prilaže potpisanu i skeniranu izjavu o prihvatanju uslova konkursa.

(6) Kandidat koji je imenovan dužan je da prije polaganja zakletve dostavi ovjerenu kopiju diplome i ovjerenu kopiju uvjerenja o položenom pravosudnom ispitu, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti i uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka te, ukoliko je potrebno, potvrdu o istupanju iz članstva političke partije.

(7) Kandidat može priložiti i ostale dokumente koji su relevantni za razmatranje njegove prijave.

(8) Ukoliko se u toku konkursne procedure do donošenja rješenja o imenovanju utvrdi da je kandidat u prijavnom materijalu dao pogrešne ili neistinite informacije, on se isključuje iz konkursne procedure, o čemu se kandidat obavještava elektronskom poštom ili na drugi odgovarajući način.

(9) Kandidat koji nije nosilac pravosudne funkcije, a prvi put dolazi na razgovor, dužan je da original diplome i uvjerenja o položenom pravosudnom ispitu predoči na uvid članovima komisije za obavljanje razgovora.

(10) U skladu sa Zakonom, za poziciju predsjednika suda može se prijaviti samo kandidat koji je sudija tog suda, izuzev dodatnih sudija tog suda shodno privremenom karakteru i razlozima njihovog imenovanja navedenim u članu 48. Zakona o VSTS BiH.

Član 36

(Postupanje po prijavama)

(1) Neuredne, nedozvoljene i neblagovremene prijave Stalna komisija za sprovođenje testnih procedura, strukturisanog razgovora i unapređenje postupka imenovanja će odbaciti, o čemu se kandidat obavještava elektronskom poštom ili na drugi odgovarajući način.

(2) Neuredna prijava je prijava koja je popunjena na način suprotan uputstvima iz prijavnog obrasca, prijava koja je dostavljena suprotno članu 35. stav (1) ovog poslovnika, kao i prijava uz koju nisu dostavljeni traženi prilozi. Neblagovremena prijava je prijava koja je dostavljena van propisanog roka. Nedozvoljena prijava je prijava podnesena od strane kandidata koji ne ispunjava Zakonom propisane uslove ili kandidata koji po odredbama Zakona i ovog poslovnika ne može učestvovati u konkursnoj proceduri.

Član 36a

(Postupanje po prijavama kandidata koji su privremeno udaljeni)

Kandidat koji je pravosnažnom odlukom disciplinskih komisija Savjeta privremeno udaljen od vršenja dužnosti iz razloga navedenih u čl. 76. i 77. Zakona ne može učestvovati u javnim konkursima objavljenim od strane Savjeta za vrijeme trajanja privremenog udaljenja.

Član 36b

(Prijava člana Savjeta za poziciju koja predstavlja napredovanje)

Napredovanjem u smislu člana 5. stav (3) Zakona se ne smatra:

a) imenovanje na istu poziciju istog ili nižeg nivoa suda, odnosno tužilaštva;

b) imenovanje na poziciju druge vrste za koju su propisani lakši posebni uslovi u odnosu na funkciju na osnovu koje je član Savjeta izabran u Savjet;

c) imenovanje sudije opštinskog/osnovnog/okružnog privrednog suda na poziciju kantonalnog/okružnog javnog tužioca, odnosno tužioca Tužilaštva Brčko distrikta BiH;

d) imenovanje kantonalnog/okružnog javnog tužioca, odnosno tužioca Tužilaštva Brčko distrikta BiH za sudiju opštinskog/osnovnog/okružnog privrednog suda;

e) imenovanje na istu rukovodeću poziciju u istom sudu ili tužilaštvu.

Odjeljak C. Organi za provođenje javnog konkursa

Član 37

(Konkursna procedura)

(1) Konkursna procedura traje najduže četiri mjeseca i obuhvata:

a) kvalifikaciono i pismeno testiranje kandidata za pozicije, odnosno testiranje za kandidate za koje je propisana obaveza kvalifikacionog i pismenog testiranja;

b) obavljanje razgovora sa kandidatima;

c) rangiranje i predlaganje kandidata.

(2) Postupak kvalifikacionog i pismenog testiranja provodi se u skladu sa ovim poslovnikom i posebnim pravilnikom.

(3) Konkursnu proceduru iz stava (1) tač. b) i c) ovog člana provode podsavjeti za predlaganje kandidata i komisije za obavljanje razgovora u skladu sa Zakonom i ovim poslovnikom.

(4) Konkursna procedura nije upravni postupak jer se u njoj ne rješava neposrednom primjenom propisa o pravima, obavezama i pravnim interesima građana, pravnih lica i drugih stranaka u pravnim stvarima.

(5) Ukoliko se konkursna procedura ne okonča u roku iz stava (1) ovog člana, nadležni podsavjet će o tome obavijestiti Savjet, radi poduzimanja mjera potrebnih da se konkursna procedura okonča u što kraćem roku.

Član 38

(Podsavjeti za predlaganje kandidata)

(1) Podsavjeti za predlaganje kandidata za imenovanje su: Podsavjet na nivou Bosne i Hercegovine, Podsavjet Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, Podsavjet Federacije Bosne i Hercegovine i Podsavjet Republike Srpske.

(2 Podsavjet na nivou Bosne i Hercegovine i Podsavjet Brčko Distrikta BiH imenuje predsjednik, u skladu sa članom 37. Zakona, vodeći računa o tome da svi članovi Savjeta budu zastupljeni u jednakoj mjeri.

(3) Podsavjet Federacije BiH čini pet članova Savjeta iz Federacije BiH, a Podsavjet Republike Srpske čini pet članova Savjeta iz Republike Srpske.

(4) Podsavjet na nivou Bosne i Hercegovine i Podsavjet Brčko Distrikta BiH obavljaju razgovor s kandidatima koji su se prijavili na slobodnu poziciju na nivou Bosne i Hercegovine, odnosno Brčko Distrikta BiH. Razgovoru mora da prisustvuje većina članova podsavjeta.

Član 39

(Izbor predsjedavajućeg i dopredsjedavajućeg)

(1) Članovi podsavjeta biraju predsjedavajućeg i dopredsjedavajućeg podsavjeta na period od šest mjeseci.

(2) Po isteku perioda iz stava (1) ovog člana, dopredsjedavajući preuzima dužnost predsjedavajućeg, a članovi podsavjeta biraju novog dopredsjedavajućeg.

Član 40

(Dužnosti predsjedavajućeg)

(1) Predsjedavajući podsavjeta saziva i vodi sjednice podsavjeta te potpisuje odluke i zaključke podsavjeta.

(2) Dopredsjedavajući mijenja predsjedavajućeg u slučaju njegovog odsustva.

Član 40a

(Sastanci podsavjeta)

(1) Sastanak podsavjeta saziva predsjedavajući, u pravilu, najmanje tri dana prije održavanja sastanka.

(2) Član podsavjeta koji je spriječen da prisustvuje sastanku o tome će bez odlaganja obavijestiti nadležno odjeljenje Sekretarijata i predsjedavajućeg nadležnog podsavjeta uz obrazloženje razloga spriječenosti.

(3) Na sastancima podsavjeta kvorum čini prisustvo natpolovične većine od ukupnog broja članova.

(4) Prijedloge za imenovanje, kao i druge odluke i zaključke iz svog djelokruga, podsavjet donosi većinom glasova od ukupnog broja članova.

(5) Svaki član podsavjeta ima pravo da učestvuje u diskusiji i izloži svoj prijedlog.

(6) Predsjedavajući podsavjeta rukovodi raspravom, te na osnovu provedene diskusije formuliše prijedloge o kojima se podsavjet izjašnjava. Ukoliko nijedan prijedlog ne dobije potreban broj glasova, podsavjet će da nastavi sa radom i provede postupak usaglašavanja radi utvrđivanja prijedloga za imenovanje.

(7) Na sastancima podsavjeta službenik nadležnog odjeljenja Sekretarijata vodi zapisnik koji sadrži informacije o prisustvu članova podsavjeta, pitanjima o kojima se raspravljalo, rezultatima glasanja i odlukama, prijedlozima ili mišljenjima koje je podsavjet usvojio. Zapisnik potpisuje zapisničar i predsjedavajući podsavjeta.

(8) Sastanci podsavjeta se snimaju tonski. Tonski zapis sa sastanka podsavjeta dostupan je podsavjetu i Savjetu kao cjelini kao i nadležnom odjeljenju Sekretarijata, u cilju sprovođenja postupka imenovanja.

(9) Tonski zapisi iz stava (8) ovog člana čuvaju se u Sekretarijatu na način regulisan posebnim aktom.

Član 41

(Komisije za obavljanje razgovora)

(1) Entitetski podsavjeti imenuju komisije za obavljanje razgovora (u daljnjem tekstu: komisije) u sastavu od tri člana Savjeta.

(2) Ukoliko je to moguće, većina članova komisije su članovi nadležnog entitetskog podsavjeta.

(3) U sastavu komisije neće učestvovati član Savjeta koji je sudija ili tužilac u istoj instituciji iz koje je kandidat sa kojim se obavlja razgovor.

(4) Komisija obavlja razgovor sa kandidatima i boduje uspjeh kandidata na razgovoru.

(5) Razgovor sa kandidatima za istu poziciju u pravilu provodi komisija u istom sastavu.

(6) Angažman člana Savjeta u radu komisije ima prioritet u odnosu na ostale obaveze u vršenju dužnosti člana Savjeta i u vršenju službenih dužnosti.

(7) Prilikom imenovanja komisija, entitetski podsavjeti vode računa da:

a) u sastavu komisije koja obavlja razgovor sa kandidatima za poziciju sudije većinu čine sudije, a u sastavu komisije koja obavlja razgovor sa kandidatima za poziciju tužioca većinu čine tužioci;

b) svi članovi Savjeta, u pravilu, budu zastupljeni u jednakoj mjeri.

Čl. 42-43

(brisani)

Član 44

(Spriječenost člana komisije)

(1) Član komisije koji je spriječen da učestvuje u radu komisije o tome će bez odlaganja obavijestiti nadležno odjeljenje Sekretarijata i predsjedavajućeg nadležnog podsavjeta, pisanim putem, uz obrazloženje razloga spriječenosti.

(2) U slučaju iz stava (1) ovog člana predsjedavajući podsavjeta će imenovati novog člana u komisiju, o čemu se obavještava podsavjet.

Član 45

(Primjena odredaba)

Odredbe ovog poslovnika koje se odnose na komisije primjenjuju se i na Podsavjet Bosne i Hercegovine i Podsavjet Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine u postupku obavljanja razgovora.

Odjeljak D. Kriteriji za ocjenjivanje uspjeha kandidata

Član 46

(Kriterijumi za rangiranje kandidata)

(1) Rangiranje kandidata vrši se na osnovu sljedećih kriterijuma:

a) stručnosti kandidata;

b) sposobnosti pravne analize;

c) sposobnosti kandidata da odgovorno, nezavisno i nepristrasno obavlja funkciju za koju se prijavio, profesionalne nepristrasnosti i ugleda, te ponašanja van posla;

d) dosadašnjeg radnog iskustva kandidata;

e) edukacije i usavršavanja, objavljivanja stručnih i naučnih radova, te drugih aktivnosti u struci;

f) komunikativnosti.

(2) Rangiranje kandidata koji su se prijavili na rukovodeću poziciju vrši se na osnovu sljedećih kriterijuma:

a) stručnosti kandidata;

b) sposobnosti pravne analize;

c) sposobnosti kandidata da odgovorno, nezavisno i nepristrasno obavlja funkciju za koju se prijavio, profesionalne nepristrasnosti i ugleda, te ponašanja van posla;

d) dosadašnjeg radnog iskustva kandidata;

e) edukacije i usavršavanja, objavljivanja stručnih i naučnih radova, te drugih aktivnosti u struci;

f) komunikativnosti;

g) rukovodnih vještina i iskustva, te sposobnosti upravljanja ljudskim potencijalima.

(3) Za kandidate koji su nosioci pravosudne funkcije, kriterijumi iz stava (1) tač. a) i b) i stava (2) tač. a) i b) utvrđuju se, u pravilu, na osnovu ocjene rada, a kriterijumi iz stava (1) tač. c) - f) i stava (2) tač. c) - g) utvrđuju se na razgovoru.

(4) Za kandidate koji nisu nosioci pravosudne funkcije, kriterijumi iz stava (1) tač. a) i b) i stava (2) tač. a) i b) utvrđuju se na osnovu rezultata pismenog i kvalifikacionog testiranja, a kriterijumi iz stava (1) tač. c) - f) i stava (2) tač. c) - g) utvrđuju se na razgovoru.

(5) Kandidat koji se prijavio na poziciju predsjednika suda, glavnog tužioca, zamjenika glavnog republičkog javnog tužioca - specijalnog tužioca i posebnog zamjenika glavnog federalnog tužioca dužan je da pripremi svoj program rada u dovoljnom broju primjeraka za sve članove Komisije, te u toku razgovora izloži taj program.

(6) Kandidati su dužni da Komisiji dostave program rada sedam dana prije zakazanog razgovora.

(7) Kandidati na poziciju predsjednika suda, glavnog tužioca, zamjenika glavnog republičkog javnog tužioca - specijalnog tužioca i posebnog zamjenika glavnog federalnog tužioca se obavještavaju o mjestu, datumu i vremenu obavljanja razgovora, kao i o sastavu Komisije, najkasnije deset dana prije zakazanog razgovora.

(8) Kandidat koji nije dostavio program rada u roku određenom u stavu (6) ovog člana ne može učestvovati u daljoj konkursnoj proceduri.

(9) Program rada priprema se na posebnom obrascu čiji sadržaj utvrđuje Savjet.

(10) Kandidat može tražiti od Savjeta da mu se dostave relevantne informacije potrebne za pripremu programa rada ukoliko te informacije nisu dostupne na internet stranici Savjeta, odnosno suda ili tužilaštva za koje aplicira. Zahtjev kandidata mora biti precizan i ograničen na one informacije koje su potrebne za izradu programa rada.

(11) Savjet donosi posebno uputstvo za procjenu sposobnosti, karakteristika i vještina sadržanih u kriterijumima koji se ispituju na razgovoru. Dio uputstva koji se odnosi na definicije sposobnosti, karakteristika i vještina objavljuje se na internet stranici Savjeta.

Član 47

(Kvalifikaciono i pismeno testiranje)

(1) Kvalifikaciono i pismeno testiranje se sprovodi:

a) za kandidate koji nisu nosioci pravosudne funkcije,

b) za kandidate koji su nosioci pravosudne funkcije, a nemaju ocjenu rada za posljednje tri godine, osim u slučaju iz člana 47a.

(2) Na pismeno testiranje pozivaju se samo oni kandidati koji su na kvalifikacionom testiranju ostvarili odgovarajući rezultat.

(3) Kvalifikaciono i pismeno testiranje kandidata detaljnije se regulišu posebnim pravilnikom Savjeta.

Član 47a

(Ocjena rada)

(1) Za kandidate koji već obavljaju funkciju sudije ili tužioca, odnosno kandidate na koje se primjenjuju odredbe člana 33. stav (2) Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine, stručnost i sposobnost pravne analize se utvrđuje na osnovu ocjene rada za posljednje tri godine za koje su ocijenjeni, računajući do dana isteka roka za podnošenje prijava.

(2) Ukoliko kandidat u posljednje tri godine nije ocijenjen zbog odsustva s funkcije, u obzir se uzima ocjena rada za posljednje tri godine koje su prethodile odsustvu.

(3) Kandidate koji obavljaju funkciju sudije ili tužioca i imaju rezultate rada za posljednje tri godine a nisu ocijenjeni iz razloga koji nisu navedeni u stavu (2) ovog člana, može ocijeniti Savjet, u svrhu sprovođenja konkursne procedure, prema važećim kriterijumima za ocjenjivanje rezultata rada sudija, odnosno tužilaca u Bosni i Hercegovini odgovarajućeg nivoa suda, odnosno tužilaštva.

(4) Sudije Suda BiH koji sude u prvom stepenu ocjenjuju se po kriterijumima koji vrijede za ocjenjivanje rezultata rada sudija Osnovnog suda Brčko distrikta BiH, sudije Apelacionog odjeljenja Suda BiH ocjenjuju se po kriterijumima koji vrijede za ocjenjivanje rezultata rada sudija Apelacionog suda Brčko distrikta BiH, a tužioci Tužilaštva BiH ocjenjuju se po kriterijumima koji vrijede za ocjenjivanje rezultata rada tužilaca Tužilaštva Brčko distrikta BiH.

(5) Ocjenjivanje u smislu odredaba st. (3) i (4) ovog člana se vrši isključivo na osnovu pismene saglasnosti kandidata.

Član 48

(Podobnost)

(1) Smatra se da kandidat koji je sudija ili tužilac nije podoban da bude predložen za imenovanje na upražnjenu poziciju u pravosuđu:

a) u periodu od godinu dana od pravosnažnosti odluke kojom mu je izrečena disciplinska mjera pismene opomene koja se javno ne objavljuje ili javne opomene;

b) u periodu od 2 godine od pravosnažnosti odluke kojom mu je izrečena disciplinska mjera smanjenja plate na period do šest mjeseci;

c) u periodu od 3 godine od pravosnažnosti odluke kojom mu je izrečena disciplinska mjera smanjenja plate na period duži od šest mjeseci;

d) u periodu od 4 godine od pravosnažnosti odluke kojom mu je izrečena disciplinska mjera privremenog ili trajnog upućivanja u drugi sud ili tužilaštvo;

e) u periodu od 5 godina od pravosnažnosti odluke kojom mu je izrečena disciplinska mjera premještanja s mjesta predsjednika suda na mjesto sudije, ili s mjesta glavnog tužioca ili zamjenika glavnog tužioca na mjesto tužioca.

(2) Kandidat kojem je prethodno izrečena mjera razrješenja s dužnosti sudije ili tužioca nije podoban da bude predložen za imenovanje na upražnjenu poziciju u pravosuđu u periodu od 8 godina od pravosnažnosti odluke o izricanju te disciplinske mjere.

(3) Kandidat iz st. (1) i (2) ovog člana koji se prijavi na upražnjenu poziciju u pravosuđu BiH neće biti pozvan na razgovor, odnosno neće biti rangiran na rang-listi kandidata.

Član 48a

(Ocjena podobnosti kandidata)

Prilikom predlaganja kandidata u skladu sa pravilima iz člana 59b. ovog poslovnika, podsavjeti cijene podobnost kandidata uzimajući u obzir druge okolnosti koje bi kandidata mogle učiniti nepodobnim za sudijsku, odnosno tužilačku funkciju, poput okolnosti koje se odnose na ponašanje suprotno principima kodeksa sudijske ili tužilačke etike, disciplinski postupak koji je u toku, raniji disciplinski prekršaj kandidata koji nije nosilac pravosudne funkcije i krivičnu osudu za krivično djelo.

Odjeljak E. Obavljanje razgovora sa prijavljenim kandidatima

Član 49

(Izbor kandidata za obavljanje razgovora)

(1) Na razgovor se pozivaju kandidati koji su ostvarili odgovarajući uspjeh za kriterije stručnosti i sposobnosti pravne analize u skladu sa članom 56. ovog poslovnika.

(2) Kandidat s kojim je u posljednje dvije godine obavljen razgovor za poziciju istog nivoa neće se ponovo pozivati na razgovor i u tom slučaju u obzir će se uzeti ranije ostvareni uspjeh.

(3) Izuzetno od odredbe stava (2) ovog člana, kandidat može u prijavi podnijeti zahtjev da se s njim obavi novi razgovor nakon proteka perioda od godinu dana od posljednjeg razgovora, računajući do dana isteka roka za podnošenje prijava.

(4) Izuzetno od odredbe st. (2) i (3) ovog člana, Savjet može donijeti odluku da se svi kandidati koji nemaju ocjenu sa razgovora utvrđenu prema važećim kriterijumima pozovu na razgovor kada je to potrebno radi jednoobrazne primjene kriterijuma za bodovanje razgovora u okviru jedne konkursne procedure.

(5) Bez obzira na broj bodova ostvaren po kriterijumu stručnosti, kandidat neće biti pozvan na razgovor ukoliko je:

a) u sudu, odnosno tužilaštvu za koje se prijavio na poziciji nosioca pravosudne funkcije zaposlen njegov krvni srodnik u pravoj liniji bez ograničenja, u pobočnoj liniji do četvrtog stepena ili bračni, odnosno vanbračni drug ili srodnik po tazbini, odnosno srodnik vanbračnog druga, do drugog stepena;

b) nosilac pravosudne funkcije, a na poziciji s koje se prijavljuje proveo je manje od pet godina, računajući do dana isteka roka za podnošenje prijava;

c) predsjednik suda ili glavni tužilac, a prijavio se za upražnjenu poziciju za vrijeme trajanja prvog mandata na koji je imenovan;

d) ukoliko je obuhvaćen pravilima iz člana 48. ovog poslovnika, računajući do dana isteka roka za podnošenje prijava.

(6) Pravilo iz stava (5) tač. a) i b) ovog člana ne odnosi se na kandidate koji već obavljaju funkciju sudije, dodatnog sudije, zamjenika tužioca ili tužioca u pravosudnoj instituciji u koju se prijavljuju.

(7) Pravilo iz stava (5) tačka b) ovog člana ne odnosi se na kandidate koji su na poziciji dodatnog sudije a prijavljuju se na poziciju sudije ili tužioca u drugom sudu ili tužilaštvu.

(8) Za kandidata koji je zamjenik glavnog tužioca, u razdoblje iz stava (5) tačka b) ovog člana uračunava se kontinuirani period rada na poziciji nosioca pravosudne funkcije u tužilaštvu u kojem kandidat obavlja funkciju zamjenika.

(9) Kandidat koji se prijavio na oglašene pozicije u okviru jednog ili više javnih konkursa koji nisu okončani, a u međuvremenu je imenovan na poziciju nosioca pravosudne funkcije, neće učestvovati u daljoj konkursnoj proceduri po navedenim konkursima.

Član 50

(Obavještavanje kandidata)

Kandidati se obavještavaju o mjestu, datumu i vremenu obavljanja razgovora, kao i o sastavu komisije, u pravilu. najkasnije sedam dana prije zakazanog razgovora.

Član 51

(Pitanja za razgovor)

(1) Pitanja koja se postavljaju na razgovoru su unaprijed utvrđena i pohranjena u elektronsku bazu podataka.

(2) Elektronska baza automatski generira pitanja, neposredno prije razgovora, prema parametrima koje odredi Komisija za obavljanje razgovora, u zavisnosti od nivoa i vrste pozicije za koju se obavlja razgovor.

(3) Pitanja sadržana u bazi su definisana prema kriterijumima koji se ocjenjuju na razgovoru.

(4) Stalna komisija Savjeta nadležna za oblast imenovanja najmanje jednom godišnje ažurira i proširuje bazu pitanja i o tome obavještava Savjet. Prijedlog ažuriranih i novih pitanja za stalnu komisiju mogu pripremiti nosioci pravosudnih funkcija koje izabere Savjet, na osnovu javnog poziva, te drugi stručnjaci angažovani od strane Savjeta i članovi Savjeta koje odredi Savjet.

(5) Učešće nosilaca pravosudnih funkcija u predlaganju ažuriranih i novih pitanja se uzima u obzir u postupku ocjene njihovog rada.

Član 52

(Pristup bazi pitanja)

(1) Bazi iz člana 51. stav (2) može da pristupi samo zaduženo osoblje Sekretarijata Savjeta i članovi stalne komisije nadležne za oblast imenovanja.

(2) Izuzetno od odredaba stava (1) ovog člana, bazi mogu da pristupe i druga lica na osnovu obrazložene odluke stalne komisije.

(3) Svaki pristup bazi se evidentira uz bilježenje podataka o korisniku koji je pristupio bazi, datumu i vremenu pristupa, te obavljenim radnjama.

Član 53

(Obavljanje razgovora)

(1) Komisija unaprijed određuje okvirno vrijeme trajanja razgovora, koje mora da bude isto za svakog kandidata.

(2) Razgovor s kandidatima se obavlja na profesionalan način i uz puno uvažavanje ličnosti kandidata.

(3) Predsjedavajući Komisije utvrđuje identitet kandidata, utvrđuje poziciju za koju se kandidat prijavio, predstavlja članove Komisije, provjerava da li kandidat ima prigovor na sastav Komisije te informiše kandidata o kriterijumima koji se ispituju tokom razgovora i vremenu koje je predviđeno za obavljanje razgovora.

(4) Predsjedavajući Komisije zamoliće kandidata da pažljivo sasluša svako pitanje i uputiće ga da konkretno odgovori na postavljeno pitanje.

(5) Komisija kandidatima postavlja pitanja generirana u skladu s članom 51. Poslovnika. U toku razgovora mogu se postaviti i druga pitanja vezana za pojedine odgovore kandidata.

(6) U toku razgovora s kandidatom koji se prijavio za poziciju predsjednika suda, glavnog tužioca, zamjenika glavnog republičkog javnog tužioca - specijalnog tužioca i posebnog zamjenika glavnog federalnog tužioca, Komisija će od kandidata zatražiti da izloži svoj program rada. Pored pitanja generiranih u skladu s članom 51. Poslovnika, kandidatu se mogu postaviti i druga pitanja vezana za program rada koji je izložio.

(7) U toku razgovora s kandidatima za poziciju predsjednika suda, glavnog tužioca ili zamjenika glavnog tužioca, Komisija se koristi podacima relevantnim za ocjenu stanja u sudu, odnosno tužilaštvu u kojem se pozicija popunjava, i to listama indikatora efikasnosti sudova donesenim od strane Savjeta i strateškim planovima rada sudova odnosno tužilaštava.

(8) Podatke iz stava (7) ovog člana nadležni odjeli Savjeta dostavljaju Komisiji najkasnije tri dana prije zakazanog razgovora sa kandidatima

(9) U slučaju da je u toku razgovora podnijet zahtjev za izuzimanje člana Komisije, o tome se odmah obavještava predsjednik Savjeta i nadležni podsavjet.

(10) U slučaju iz stava (9) ovog člana Komisija će zastati sa obavljanjem razgovora s kandidatom koji je podnio zahtjev, do odluke predsjednika.

(11) Na kraju razgovora, predsjedavajući Komisije će proći kroz formular sa osnovnim podacima o kandidatu i zatražiti od kandidata da potvrdi njegov sadržaj. Predsjedavajući i ostali članovi Komisije mogu da postave dodatna pitanja, odnosno da zatraže pojašnjenje informacija navedenih u formularu. Predsjedavajući komisije će zatražiti od kandidata informacije o specifičnom radnom iskustvu relevantne za popunjavanje pozicija raspisanih u skladu sa članom 34. stav (1) tač. g) i h), što se evidentira u obrascu iz člana 54. stav (1) ovog poslovnika.

(12) Razgovor s kandidatima se snima uređajima za audio-snimanje.

(13) Kandidat ima pravo preslušati tonski zapis svog razgovora sa Komisijom u prostorijama Savjeta.

Odjeljak F. Bodovanje i rangiranje

Član 54

(Bodovanje obavljenog razgovora)

(1) Bodovanje razgovora s kandidatom se vrši na posebnom formularu, čiji sadržaj utvrđuje Savjet.

(2) Ukoliko se kandidat prijavio na više pozicija različitog nivoa, Komisija ga boduje za svaku poziciju pojedinačno.

(3) Tokom razgovora s kandidatom svaki član Komisije nezavisno će bodovati kriterijume koji se ocjenjuju na razgovoru, na način kako je propisano u čl. 54a., 54b., 54c. i 54d, 54e. i 54f. Poslovnika, pri čemu će dati obrazloženje dodijeljenih poena.

(4) Na razgovoru s kandidatima za poziciju sudije ili tužioca može se ostvariti najviše 20 poena.

(5) Na razgovoru s kandidatima za poziciju predsjednika suda, glavnog tužioca ili zamjenika glavnog tužioca može se ostvariti najviše 30 poena.

(6) Konačan broj poena koje kandidat ostvari na razgovoru predstavlja prosjek zbira ocjena po kriterijumima koji se ocjenjuju na razgovoru.

Član 54a

(Raspon bodova za poziciju sudije ili tužioca)

U ukupnom broju bodova koje kandidat za poziciju sudije ili tužioca može ostvariti na razgovoru, kriterijumi iz člana 46. stav (1) tač. c) - f) učestvuju u sljedećem omjeru:

a) do 3 boda za sposobnost kandidata da odgovorno, nezavisno i nepristrasno obavlja funkciju za koju se prijavio, profesionalnu nepristrasnost i ugled, te ponašanje van posla;

b) do 11 bodova za dosadašnje radno iskustvo kandidata;

c) do 3 boda za edukaciju i usavršavanje, objavljivanje stručnih i naučnih radova, te druge aktivnosti u struci;

d) do 3 boda za komunikativnost.

Član 54b

(Raspon bodova za predsjednika suda)

(1) U ukupnom broju bodova koje kandidat za poziciju predsjednika suda može ostvariti na razgovoru, kriterijumi iz člana 46. stav (2) tač. c) - g) učestvuju u sljedećem omjeru:

a) do 3 boda za sposobnost kandidata da odgovorno, nezavisno i nepristrasno obavlja funkciju za koju se prijavio, profesionalnu nepristrasnost i ugled, te ponašanje van posla;

b) do 11 bodova za dosadašnje radno iskustvo kandidata;

c) do 3 boda za edukaciju i usavršavanje, objavljivanje stručnih i naučnih radova, te druge aktivnosti u struci;

d) do 3 boda za komunikativnost;

e) do 10 bodova za rukovodne vještine i iskustvo, te sposobnost upravljanja ljudskim potencijalima.

(2) Prilikom bodovanja kandidata po kriterijumu iz stava (1) tačka e) ovog člana, u obzir se uzima i izloženi program rada.

Član 54c

(Raspon bodova za glavnog tužioca i zamjenika glavnog tužioca)

(1) U ukupnom broju bodova koje kandidat za glavnog tužioca ili zamjenika glavnog tužioca može ostvariti na razgovoru, kriterijumi iz člana 46. stav (2) tač. c) - g) učestvuju u sljedećem omjeru:

a) do 3 boda za sposobnost kandidata da odgovorno, nezavisno i nepristrasno obavlja funkciju za koju se prijavio, profesionalnu nepristrasnost i ugled, te ponašanje van posla;

b) do 11 bodova za dosadašnje radno iskustvo kandidata;

c) do 3 boda za edukaciju i usavršavanje, objavljivanje stručnih i naučnih radova, te druge aktivnosti u struci;

d) do 3 boda za komunikativnost;

e) do 10 bodova za rukovodne vještine i iskustvo, te sposobnost upravljanja ljudskim potencijalima.

(2) Prilikom bodovanja kandidata za poziciju glavnog tužioca, zamjenika glavnog republičkog javnog tužioca - specijalnog tužioca i posebnog zamjenika glavnog federalnog tužioca po kriterijumu iz stava (1) tačka e) ovog člana, u obzir se uzima i izloženi program rada.

Član 54d

(Dosadašnje radno iskustvo)

(1) Od 11 bodova koji se mogu dodijeliti kandidatu za dosadašnje radno iskustvo, najviše 3 boda dodjeljuje se uzimajući u obzir dužinu staža nakon položenog pravosudnog ispita.

(2) Preostalih 8 bodova dodjeljuju se za radno iskustvo kandidata u odnosu na poziciju na koju se prijavio, na način propisan članom 54e. ovog poslovnika.

(3) Dosadašnje radno iskustvo kandidata u smislu stava (1) ovog člana boduje se na sljedeći način:

a) za kandidate koji su se prijavili na pozicije za koje je potrebno najmanje 3 godine radnog iskustva:

1) radno iskustvo do 8 godina - 1 bod;

2) radno iskustvo od 8 do 12 godina - 2 boda;

3) radno iskustvo preko 12 godina - 3 boda.

b) za kandidate koji su se prijavili na pozicije za koje je potrebno najmanje 5 godina radnog iskustva:

1) radno iskustvo do 10 godina - 1 bod;

2) radno iskustvo od 10 do 15 godina - 2 boda;

3) radno iskustvo preko 15 godina - 3 boda.

c) za kandidate koji su se prijavili na pozicije za koje je potrebno najmanje 8 godina radnog iskustva:

1) radno iskustvo do 13 godina - 1 bod;

2) radno iskustvo od 13 do 18 godina - 2 boda;

3) radno iskustvo preko 18 godina - 3 boda.

Član 54e

(Radno iskustvo kandidata u odnosu na poziciju na koju se prijavio)

(1) Prilikom bodovanja radnog iskustva kandidata u odnosu na poziciju na koju se prijavio, na način propisan st. (2) do (7) ovog člana, u obzir se uzima funkcija, djelatnost ili radno mjesto kandidata u vrijeme podnošenja prijave na javni konkurs.

(2) Za upražnjene pozicije u osnovnom ili opštinskom sudu, Osnovnom sudu Brčko distrikta BiH i okružnom privrednom sudu, bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod kandidatu koji ispunjava minimum radnog iskustva propisan zakonom;

b) 3 boda kandidatu koji je stručni saradnik ili savjetnik u sudu;

c) 5 bodova kandidatu koji je tužilac ili advokat;

d) 8 bodova kandidatu koji je sudija suda istog ili višeg nivoa.

(3) Za upražnjene pozicije u okružnom ili kantonalnom tužilaštvu i Tužilaštvu Brčko distrikta BiH, bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod kandidatu koji ispunjava minimum radnog iskustva propisan zakonom;

b) 3 boda kandidatu koji je stručni saradnik ili savjetnik u tužilaštvu;

c) 5 bodova kandidatu koji je sudija ili advokat;

d) 8 bodova kandidatu koji je tužilac tužilaštva istog ili višeg nivoa.

(4) Za upražnjene pozicije u okružnom ili kantonalnom sudu i Višem privrednom sudu, bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod kandidatu koji ispunjava minimum radnog iskustva propisan zakonom;

b) 3 boda kandidatu koji je tužilac okružnog ili kantonalnog tužilaštva, tužilac Tužilaštva Brčko distrikta BiH ili advokat;

c) 4 boda kandidatu koji je tužilac Federalnog tužilaštva FBiH, Republičkog tužilaštva RS i Tužilaštva BiH;

d) 6 bodova kandidatu koji je sudija osnovnog ili opštinskog suda, Osnovnog suda Brčko distrikta BiH, te okružnog privrednog suda;

e) 7 bodova kandidatu koji je sudija Suda BiH;

f) 8 bodova kandidatu koji je sudija suda istog ili višeg nivoa.

(5) Za upražnjene pozicije u Sudu BiH, bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod kandidatu koji ispunjava minimum radnog iskustva propisan zakonom;

b) 3 boda kandidatu koji je tužilac okružnog ili kantonalnog tužilaštva, Tužilaštva Brčko distrikta BiH ili advokat;

c) 4 boda kandidatu koji je tužilac Federalnog tužilaštva FBiH, Republičkog tužilaštva RS i Tužilaštva BiH;

d) 6 bodova kandidatu koji je sudija osnovnog ili opštinskog suda, Osnovnog suda Brčko distrikta BiH ili okružnog privrednog suda;

e) 7 bodova kandidatu koji je sudija kantonalnog ili okružnog suda, te Višeg privrednog suda;

f) 8 bodova kandidatu koji je sudija Suda BiH, Vrhovnog suda FBiH, Vrhovnog suda RS, te Apelacionog suda Brčko distrikta BiH.

(6) Za upražnjene pozicije u Vrhovnom sudu FBiH i Vrhovnom sudu RS, bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod kandidatu koji ispunjava minimum radnog iskustva propisan zakonom;

b) 2 boda kandidatu koji je tužilac okružnog ili kantonalnog tužilaštva, Tužilaštva Brčko distrikta BiH, ili sudija osnovnog ili opštinskog suda, Osnovnog suda Brčko distrikta BiH, te okružnog privrednog suda ili advokat;

c) 4 boda kandidatu koji je tužilac Federalnog tužilaštva FBiH, Republičkog tužilaštva RS ili Tužilaštva BiH;

d) 7 bodova kandidatu koji je sudija kantonalnog ili okružnog suda, Višeg privrednog suda ili Suda BiH;

e) 8 bodova kandidatu koji je sudija suda istog nivoa, ili Apelacionog suda Brčko distrikta BiH.

(7) Za upražnjene pozicije u Apelacionom sudu Brčko distrikta BiH, bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod kandidatu koji ispunjava minimum radnog iskustva propisan zakonom;

b) 2 boda kandidatu koji je tužilac okružnog ili kantonalnog tužilaštva, Tužilaštva Brčko distrikta BiH ili advokat;

c) 4 boda kandidatu koji je tužilac Federalnog tužilaštva FBiH, Republičkog tužilaštva RS ili Tužilaštva BiH;

d) 6 bodova kandidatu koji je sudija osnovnog ili opštinskog suda, Osnovnog suda Brčko distrikta BiH, te okružnog privrednog suda;

e) 7 bodova kandidatu koji je sudija kantonalnog ili okružnog suda, Višeg privrednog suda ili Suda BiH;

f) 8 bodova kandidatu koji je sudija Apelacionog suda Brčko distrikta BiH, Vrhovnog suda FBIH ili Vrhovnog suda RS.

(8) Za upražnjene pozicije u Tužilaštvu BiH, bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod kandidatu koji ispunjava minimum radnog iskustva propisan zakonom;

b) 3 boda kandidatu koji je sudija osnovnog ili opštinskog suda, Osnovnog suda Brčko distrikta BiH, te okružnog privrednog suda ili advokat;

c) 4 boda kandidatu koji je sudija Suda BiH, kantonalnog ili okružnog suda, Apelacionog suda Brčko distrikta BiH te Vrhovnog suda FBiH ili Vrhovnog suda RS;

d) 6 bodova kandidatu koji je tužilac okružnog ili kantonalnog tužilaštva, te Tužilaštva Brčko distrikta BiH;

e) 7 bodova kandidatu koji je tužilac Federalnog tužilaštva FBiH ili Republičkog tužilaštva RS;

f) 8 bodova kandidatu koji je tužilac Tužilaštva BiH.

(9) Za upražnjene pozicije u Federalnom tužilaštvu FBiH i Republičkom tužilaštvu RS, bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod kandidatu koji ispunjava minimum radnog iskustva propisan zakonom;

b) 3 boda kandidatu koji je sudija osnovnog ili opštinskog suda, Osnovnog suda Brčko distrikta BiH, te okružnog privrednog suda ili advokat,

c) 4 boda kandidatu koji je sudija Suda BiH, kantonalnog ili okružnog suda, Apelacionog suda Brčko distrikta BiH te Vrhovnog suda FBiH ili Vrhovnog suda RS;

d) 7 bodova kandidatu koji je tužilac okružnog ili kantonalnog tužilaštva, Tužilaštva Brčko distrikta BiH, te Tužilaštva BiH;

e) 8 bodova kandidatu koji je tužilac Federalnog tužilaštva FBiH ili Republičkog tužilaštva RS.

(10) Pravila bodovanja kandidata propisana ovim članom koja se odnose na sudije odnose se i na dodatne sudije.

Član 54f

(Bodovanje edukacije i usavršavanja, objavljivanja naučnih radova, te drugih aktivnosti u struci)

(1) Bodovi za kriterijumi iz člana 54a. tačka c), 54b. tačka c) i 54c. tačka c) kandidatu se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod za pohađanje seminara, radionica i drugih oblika stručnog usavršavanja u radu;

b) 2 boda za objavljivanje stručnih i naučnih radova, obavljanje poslova edukatora ili predavača, te za sticanje akademskog zvanja magistra prava ili pravnih nauka;

c) 3 boda za sticanje akademskog zvanja doktora pravnih nauka.

(2) Kandidat može ostvariti bodove samo po jednom od osnova iz stava (1) ovog člana, a koji je povoljniji za kandidata.

Član 55

(brisano)

Član 56

(Bodovanje stručnosti kandidata)

(1) Bodovanje stručnosti kandidata i sposobnosti pravne analize koji podliježu obavezi kvalifikacionog i pismenog testiranja vrši se u skladu s propisima koji regulišu postupak kvalifikacionog i pismenog testiranja.

(2) Bodovanje stručnosti kandidata i sposobnost pravne analize u smislu člana 47a., a za potrebe provođenja procesa imenovanja kandidata, se vrši na taj način da se prosječnoj ocjeni rada kandidata za posljednje tri godine dodijeli ekvivalentan broj poena tako da je za:

Prosječna ocjena rada za posljednje tri godine


Ekvivalentan broj poena

1,0-2,9


1-69

3,0-3,4


70-77

3,5-3,9


78-85

4,0-4,4


86-93

4,5-5,0


94-100

(3) Bodovanje ocjene rada u okviru pojedinih bodovnih razreda se vrši prema sljedećoj formuli:

Oznaka GgrB znači gornja granica poena, a oznaka DgrB donja granica poena. Oznaka GgrO znači gornja granica ocjene, a oznaka DgrO donja granica ocjene.

(4) Na razgovor se pozivaju kandidati kojima je po osnovu ocjene rada za posljednje tri godine dodijeljeno najmanje 70 poena, odnosno kandidati koji su na kvalifikacionom i pismenom testiranju ostvarili najmanje 70 poena.

(5) Izuzetno od odredaba stava (4), na razgovor se neće pozvati kandidati koji u zbiru bodova ostvarenih za kriterijumu stručnosti i najvećeg broja bodova koji mogu biti dodijeljeni na razgovoru ne mogu ostvariti minimalan uspjeh u konkursnoj proceduri predviđen članom 59a.

(6) U konkursnoj proceduri za popunjavanje pozicije predsjednika suda, glavnog tužioca i zamjenika glavnog tužioca, na razgovor se pozivaju kandidati kojima je po osnovu ocjene rada za posljednje tri godine dodijeljeno najmanje 86 poena, odnosno kandidati koji su na kvalifikacionom i pismenom testiranju ostavrili najmanje 86 poena.

(7) Izuzetno od odredaba stava (6) ovog člana, u konkursnoj proceduri za popunjavanje pozicije predsjednika suda, na razgovor se mogu pozvati i kandidati kojima je po osnovu ocjene rada za posljednje tri godine dodijeljeno najmanje 70 poena ukoliko u tom sudu nema najmanje jedan sudija koji je za posljednje tri godine ostvario najmanje ocjenu 4,0 kao prosječnu ocjenu.

Član 57

(Rangiranje kandidata)

Bodovi ostvareni za kriterijum stručnosti i sposobnosti pravne analize zbrajaju se s bodovima ostvarenim na razgovoru i na osnovu ukupnog broja bodova vrši se rangiranje kandidata.

Član 58

(Jednak broj bodova)

U slučaju da dva ili više kandidata koji su aplicirali na istu poziciju ostvare identičan ukupan broj bodova, redoslijed kandidata na rang-listi utvrđuje se prema broju bodova za kriterij stručnosti i sposobnosti pravne analize, a ukoliko su kandidati po ovim kriterijumima ostvarili jednak uspjeh, u obzir će se uzeti dužina radnog iskustva nakon položenog pravosudnogispita.

Član 59

(Objavljivanje rezultata)

Rang-lista kandidata sa brojem ostvarenih bodova po svakom od kriterija, kao i sa ukupnim brojem bodova svakog kandidata objavljuje se na zaštićenom dijelu internetske stranice i dostupna je kandidatima koji učestvuju u konkursnoj proceduri.

Član 59a

(Minimalan uspjeh u konkursnoj proceduri)

(1) Da bi kandidat bio predložen za imenovanje, mora da ostvari minimalan uspjeh u konkursnoj proceduri, i to:

a) najmanje 95 poena za poziciju sudije i dodatnog sudije u opštinskom i osnovnom sudu, sudije i dodatnog sudije u okružnom privrednom sudu, poziciju tužioca u kantonalnom i okružnom tužilaštvu, te Tužilaštvu Brčko distrikta BiH;

b) najmanje 103 poena za poziciju sudije okružnog ili kantonalnog suda, sudije Višeg privrednog suda;

c) najmanje 107 poena za poziciju sudije entitetskih vrhovnih sudova, Suda BiH, Apelacionog suda Brčko distrikta BiH, tužioca entitetskih tužilaštava i Tužilaštva BiH.

(2) Da bi kandidat bio predložen za imenovanje na poziciju predsjednika suda, odnosno glavnog tužioca i zamjenika glavnog tužioca, mora da ostvari minimalan uspjeh u konkursnoj proceduri, i to:

a) najmanje 105 poena za poziciju predsjednika opštinskog i osnovnog suda, okružnog privrednog suda, i poziciju glavnog tužioca i zamjenika glavnog tužioca kantonalnog i okružnog tužilaštva, te Tužilaštva Brčko distrikta BiH;

b) najmanje 113 poena za poziciju predsjednika okružnog ili kantonalnog suda i predsjednika Višeg privrednog suda;

ci) najmanje 117 poena za poziciju predsjednika entitetskih vrhovnih sudova, Suda BiH, Apelacionog suda Brčko distrikta BiH, te glavnog tužioca i zamjenika glavnog tužioca entitetskih tužilaštava i Tužilaštva BiH.

Član 59b

(Postupanje podsavjeta)

(1) Nadležni podsavjet vrši finalno rangiranje kandidata i daje prijedlog za postupanje Savjetu.

(2) Kada je jednim konkursom raspisano do 5 pozicija u istom sudu ili tužilaštvu, podsavjet predlaže kandidata za poziciju sudije ili tužioca između najviše 10 kandidata koji su ostvarili najveći broj bodova.

(3) Kada je jednim konkursom raspisano više od pet pozicija u istom sudu ili tužilaštvu, podsavjet predlaže kandidata za poziciju sudije ili tužioca između duplo većeg broja kandidata koji su ostvarili najveći broj bodova u odnosu na broj pozicija koji je raspisan konkursom.

(4) U slučaju iz st. (2) i (3), podsavjet vodi računa o minimalnom uspjehu u konkursnoj proceduri potrebnom za imenovanje iz člana 59a. ovog poslovnika.

(5) Prilikom predlaganja kandidata, podsavjet kumulativno vodi računa o:

a) broju ostvarenih bodova kandidata;

b) okolnostima koje su relevantne za procjenu podobnosti kandidata iz člana 48a. ovog poslovnika;

c) potrebi osiguranja adekvatne nacionalne i polne zastupljenosti u sudu, odnosno tužilaštvu, u smislu člana 43. stav (2) Zakona;

d) radnom iskustvu kandidata u određenoj oblasti prava ukoliko je u odnosu na sud u kojem se imenovanje vrši utvrđena potreba za sudijom sa specifičnim radnim iskustvom, osim suda opštinskog ili osnovnog nivoa;

e) radnom iskustvu i rezultatima kandidata na predmetima organizovanog kriminala i korupcije, te složenim krivičnim predmetima, ukoliko se imenovanje vrši u sud ili tužilaštvo u kojem je zakonom formiran odjeljenje za postupanje po predmetima organizovanog kriminala i korupcije, a u kojem je utvrđena potreba za popunjavanjem pozicija u tom odjeljenju.

(6) Okolnosti iz stava (5) tačka d) ovog člana podsavjet utvrđuje na osnovu informacija pribavljenih na razgovoru sa kandidatima, u skladu sa članom 53. stav (11) Poslovnika, te dodatno za kandidate koji su nosioci pravosudnih funkcija, uvidom u službene evidencije Savjeta.

(7) Okolnosti iz stava (5) tačka e) ovog člana podsavjet utvrđuje na osnovu informacija pribavljenih na razgovoru sa kandidatima, u skladu sa članom 53. stav (11) Poslovnika, te dodatno za kandidate koji su nosioci pravosudnih funkcija, na osnovu mišljenja iz člana 59c). Poslovnika, te po potrebi uvidom u službene evidencije Savjeta.

(8) Podsavjet će u prijedlogu za imenovanje posebno obrazložiti razloge zbog kojih je prednost dalo predloženom kandidatu u odnosu na kandidate s istim ili većim brojem bodova.

Član 59c

(Pribavljanje mišljenja)

(1) U postupku popunjavanja pozicija raspisanih u skladu sa članom 34. stav (1) tačka h) Poslovnika, podsavjet će prije davanja prijedloga za imenovanje za svakog kandidata koji može biti predložen u skladu sa članom 59b. st. (2), (3) i (4) pribaviti mišljenje u vezi sa radnim iskustvom i rezultatima na predmetima organizovanog kriminala i korupcije, odnosno složenim krivičnim predmetima.

(2) Za kandidate koji su tužioci, mišljenje iz stava (1) ovog člana daje glavni tužilac tužilaštva u kojem kandidat obavlja dužnost, te glavni tužilac Republičkog javnog tužilaštva RS, odnosno Federalnog tužilaštva FBiH za kandidate koji su tužioci okružnih i kantonalnih tužilaštava, u roku od sedam dana.

(3) Za kandidate koji su sudije, mišljenje iz stava (1) ovog člana daje predsjednik suda u kojem kandidat obavlja dužnost, te predsjednik neposredno višeg suda, u roku od sedam dana.

(4) Mišljenje rukovodioca institucije u kojoj kandidat obavlja dužnost zasniva se na informacijama relevantnim za procjenu radnog iskustva i rezultata na predmetima organizovanog kriminala i korupcije, te složenim krivičnim predmetima. Mišljenje se daje na posebnom obrascu, čiji sadržaj utvrđuje Savjet.

(5) Predsjednik neposredno višeg suda mišljenje daje na osnovu prethodno pribavljenog stava krivičnog odjeljenja tog suda.

(6) Glavni tužilac Republičkog javnog tužilaštva RS, odnosno Federalnog tužilaštva FBiH mišljenje daje na osnovu prethodno pribavljenog stava kolegija tog tužilaštva.

Odjeljak G. Predlaganje kandidata i imenovanje

Član 60

(Prijedlog podsavjeta u odnosu na poziciju sudije i tužioca)

(1) Nadležni podsavjet dostavlja Savjetu rang-listu kandidata, sa obrazloženim prijedlogom za imenovanje ili ponavljanje konkursa, najkasnije dva dana prije početka sjednice na čijem je dnevnom redu odlučivanje o tom imenovanju.

(2) Podsavjet može predložiti ponavljanje konkursa:

a) ukoliko između kandidata koji mogu biti predloženi za imenovanja u skladu sa članom 59 b. st. (2), (3) i (4) nema kandidata odgovarajuće nacionalnosti, pola ili specifičnog radnog iskustva;

b) ukoliko između kandidata koji mogu biti predloženi za imenovanja u skladu sa članom 59 b. st. (2), (3) i (4) nema kandidata koji su podobni za sudijsku, odnosno tužilačku funkciju;

c) u slučaju da niko od prijavljenih kandidata nije ostvario minimalan uspjeh u konkursnoj proceduri iz člana 59a. ovog poslovnika.

(3) Obrazloženje prijedloga podsavjeta sadrži razloge koji su opredijelili podsavjet da predloži određenog kandidata, odnosno da predloži ponavljanje konkursa.

4) Ukoliko prijedlog nadležnog podsavjeta bude dostavljen bez obrazloženja ili van roka propisanog stavom (1) ovog člana, odlučivanje o imenovanju se odgađa.

(5) Nadležni podsavjet dostavlja Savjetu pismeni izvještaj o razlozima zbog kojih nije bilo u mogućnosti postupiti u skladu sa stavom (1) ovog člana.

Član 61

(Odlučivanje o imenovanju sudije i tužioca)

(1) Savjet odlučuje o svakom imenovanju pojedinačno, na osnovu prijedloga nadležnog podsavjeta.

(2) Ukoliko Savjet ne usvoji prijedlog podsavjeta, a podsavjet ne predloži drugog kandidata, Savjet može na obrazloženi prijedlog bilo kojeg člana Savjeta imenovati nekog od kandidata ukoliko između kandidata koji mogu biti predloženi za imenovanja u skladu sa članom 59b. st. (2), (3) i (4).

(3) Prilikom predlaganja kandidata u skladu sa stavom (2) ovog člana, vodi se računa o okolnostima iz člana 59b. stav (5) ovog poslovnika.

(4) (brisano)

Član 61a

(Imenovanje zamjenika glavnog tužioca)

Članovi 59b., 60. i 61. Poslovnika primjenjuju se i u postupku imenovanja zamjenika glavnog tužioca.

Član 61b

(Predlaganje i imenovanje na rukovodeće funkcije)

(1) Za pozicije predsjednika suda, glavnog tužioca, zamjenika glavnog republičkog javnog tužioca - specijalnog tužioca i posebnog zamjenika glavnog federalnog tužioca nadležni podsavjet predlaže tri kandidata sa liste uspješnih kandidata koji na sjednici Savjeta izlažu program rada koji su ranije dostavili i izložili Komisiji za obavljanje razgovora.

(2) Odredbe ovog člana se primjenjuju i u situaciji kada se za poziciju predsjednika suda, glavnog tužioca, zamjenika glavnog republičkog javnog tužioca - specijalnog tužioca i posebnog zamjenika glavnog federalnog tužioca prijavi manje od tri kandidata ili u konkursnoj proceduri minimalan uspjeh za imenovanje ostvari manje od tri kandidata.

(3) Prilikom predlaganja kandidata, podsavjet se rukovodi uspjehom kandidata na rang-listi i okolnostima iz člana 59b. stav (5), tačka b) Poslovnika, te:

a) nacionalnosti kandidata koje predlaže za pozicije predsjednika suda i glavnog tužioca ukoliko je to potrebno radi osiguranja odgovarajuće raspodjele pozicija u skladu sa entitetskim ustavima;

b) okolnostima iz člana 59b. stav (5) tačka e) ovog poslovnika za pozicije zamjenika glavnog republičkog javnog tužioca - specijalnog tužioca i posebnog zamjenika glavnog federalnog tužioca.

(4) Podsavjet dostavlja Savjetu obrazložene prijedloge za sva tri kandidata, s poenima koje su kandidati ostvarili u konkursnoj proceduri i njihovim programom rada, te rang-listu kandidata.

(5) Na dostavljanje materijala iz stava (4) ovog člana primjenjuju se pravila iz člana 60. Poslovnika.

(6) Na sjednici Savjeta predsjedavajući podsavjeta izlaže prijedlog podsavjeta za svakog kandidata zasebno.

(7) Nakon izlaganja predsjedavajućeg podsavjeta, predloženi kandidati izlažu svoj program rada, prema redoslijedu koji su ostvarili na rang-listi.

(8) Članovi Savjeta mogu da postavljaju kandidatima pitanja u vezi sa izloženim programom rada.

(9) Savjet odlučuje o imenovanju kandidata na mjesto predsjednika suda ili glavnog tužioca na osnovu uspjeha postignutog u konkursnoj proceduri i izlaganja programa rada na sjednici Savjeta.

(10) Glasanje za kandidate se vrši prema redoslijedu koji su kandidati ostvarili na rang-listi.

(11) Ukoliko nijedan od kandidata, nakon izlaganja programa rada, ne dobije većinu glasova potrebnu za donošenje rješenja o imenovanju, svaki član Savjeta može da predloži da se na narednu sjednicu pozove neko od kandidata koji su ostvarili odgovarajući uspjeh potreban za imenovanje da izloži svoj program rada.

(12) Ukoliko na rang-listi nema drugih kandidata koji su ostvarili odgovarajući uspjeh potreban za imenovanje, ili prijedlog člana Savjeta u skladu sa stavom (11) ovog člana ne bude usvojen, ili na narednoj sjednici novopredloženi kandidat, ili jedan od novopredloženih kandidata, ne dobije većinu glasova potrebnu za donošenje rješenja o imenovanju, konkurs će se ponoviti.

Član 62

(Rješenje o imenovanju)

(1) Rješenje o imenovanju sadrži obrazloženje.

(2) Ako je Savjet imenovao kandidata koji je ostvario isti, odnosno manji broj bodova u odnosu na druge kandidate, u rješenju o imenovanju posebno će se obrazložiti razlozi zbog kojih je Savjet prednost dao imenovanom kandidatu u odnosu na kandidate s istim, odnosno većim brojem bodova.

(3) Rješenje o imenovanju bez obrazloženja objavljuje se u "Službenom glasniku BiH" i dostavlja se imenovanom i sudu, odnosno tužilaštvu u kojem je imenovanje izvršeno.

(4) Rješenje o imenovanju sa obrazloženjem objavljuje se na internet stranici Savjeta, uz naznaku o datumu objave od kojeg počinje teći rok za podnošenje tužbe shodno članu 44. stav (5) Zakona.

(5) Savjet obavještava javnost o donesenom rješenju o imenovanju objavljivanjem saopštenja za javnost na internet stranici Savjeta.

(6) Obavještenje o imenovanju dostavlja se nadležnom ministarstvu pravde i Odjeljenju za sprovođenje postupka po izvještajima.

Član 62a

(Stupanje na dužnost)

(1) Savjet posebnom odlukom određuje datum stupanja imenovanoga na dužnost.

(2) U skladu sa Zakonom, odlučivanje imenovanoga o stupanju na dužnost odgađa se do okončanja dodatne provjere iz člana 86c. Zakona, ukoliko se ista sprovodi, odnosno do okončanja upravnog spora ukoliko je pokrenut protiv rješenja o imenovanju.

Član 62b

(Poništavanje rješenja o imenovanju)

Ukoliko Savjet poništi rješenje o imenovanju shodno odredbama čl. 44. stav (3), 46. stav (2) i 86d. stav (6) Zakona, nadležni podsavjet će predložiti drugog kandidata za imenovanje prema pravilima iz st. (2) i (3) člana 59b. ovog poslovnika.

Član 62c

(Ponavljanje konkursa)

(1) Konkurs za upražnjenu poziciju u sudu ili tužilaštvu se može ponoviti:

a) ukoliko između kandidata koji mogu biti predloženi za imenovanja u skladu sa članom 59 b. st. (2), (3) i (4) nema kandidata odgovarajuće nacionalnosti, pola ili specifičnog radnog iskustva;

b) ukoliko između kandidata koji mogu biti predloženi za imenovanja u skladu sa članom 59 b. st. (2), (3) i (4) nema kandidata koji su podobni za sudijsku, odnosno tužilačku funkciju;

c) ukoliko nijedan od predloženih kandidata, odnosno kandidata koji su ostvarili minimalan uspjeh potreban za imenovanje ne dobije većinu glasova potrebnu za imenovanje ili u slučaju da niko od prijavljenih kandidata nije ostvario odgovarajući uspjeh u konkursnoj proceduri.

(2) Konkurs se, u skladu sa stavom (1) tačka a) ovog člana, može ponoviti samo jednom.

(3) Informacija o ponavljanju konkursa objavljuje se na internet stranici Savjeta i sadrži obrazloženje razloga zbog kojih se konkurs ponavlja.

Odjeljak X. Prava prijavljenih kandidata u toku postupka imenovanja

Član 63

(Prava kandidata u postupku imenovanja)

(1) Kandidat ima pravo pristupa vlastitom prijavnom materijalu u toku cijelog procesa imenovanja.

(2) Prijavni materijal kandidata kao i mišljenja o kandidatu, ukoliko su pribavljena u skpadu sa članom 41. Zakona, dostupni su kandidatu u prostorijama Savjeta, a na njegov zahtjev se mogu dostaviti i kopije ovih materijala. Naknada za izvršene usluge kopiranja i dostave kopiranih materijala naplaćuje se u skladu sa propisima koji regulišu pristup informacijama.

(3) Kandidat može da dostavi komentar na pribavljeno mišljenje koje se odnosi na njega, kao i komentar u vezi sa svojom prijavom. Komentar se upućuje na razmatranje nadležnom podsavjetu ili komisiji za obavljanje razgovora.

(4) U postupku imenovanja kandidatu nisu dostupni sljedeći podaci:

a) podaci u vezi sa prijavnim materijalom drugog kandidata;

b) komentari komisije, podsavjeta, odnosno Savjeta dati u postupku predlaganja i donošenja rješenja o imenovanju;

c) tonski zapisi sa sastanaka podsavjeta.

(5) Pristup ostalim informacijama u postupku imenovanja odobrava se u skladu sa propisima koji regulišu pristup informacijama i zaštitu ličnih podataka.

Član 64

(Preuzimanje originalnih dokumenata)

Kandidat može u prostorijama Savjeta preuzeti originalne dokumente koje je dostavio u toku konkursne procedure.

Odjeljak I. Dodatne sudije i sudije porotnici

Član 65

(Dodatne sudije)

(1) Predsjednik suda može Savjetu podnijeti zahtjev za utvrđivanje potrebe za imenovanjem dodatnog sudije.

(2) U zahtjevu se navodi razlog zbog kojeg se traži imenovanje dodatnog sudije, vrsta predmeta na kojima bi dodatni sudija radio i period za koji se traži imenovanje dodatnog sudije.

(3) Uz zahtjev se prilažu pokazatelji koji ukazuju na potrebu za imenovanjem dodatnog sudije te dokaz o obezbijeđenim finansijskim sredstvima za rad dodatnog sudije, odnosno saglasnost nadležnog ministarstva.

(4) Zahtjev prethodno razmatra stalna komisija Savjeta nadležna za pitanja pravosudne uprave, koja Savjetu prezentuje prijedlog za odpučivanje po zahtjevu.

(5) Nakon donošenja odluke o potrebi imenovanja dodatnog sudije, Savjet provodi postupak imenovanja u skladu sa odredbama Zakona i ovog poslovnika koje se odnose na imenovanje sudija.

(6) Prilikom imenovanja dodatnog sudije, Savjet odlučuje o periodu na koji se dodatni sudija imenuje i datumu stupanja na dužnost.

Član 66

(Produženje mandata dodatnog sudije)

(1) Predsjednik suda može Savjetu podnijeti zahtjev za produženje mandata dodatnog sudije.

(2) Predsjednik suda podnosi zahtjev iz stava (1) ovog člana. u pravilu, 90 dana prije isteka mandata na koji je dodatni sudija imenovan.

(3) Na zahtjev za produženje mandata primjenjuju se odredbe člana 65. st. (2) do (4) ovog poslovnika.

(4) Prilikom utvrđivanja opravdanosti zahtjeva za produženje mandata u obzir će se uzeti rezultati rada dodatnog sudije.

(5) Ukoliko Savjet utvrdi opravdanost zahtjeva, donijeće odluku o produženju mandata dodatnog sudiJe.

Član 67

(Imenovanje sudija porotnika)

(1) Savjet imenuje sudije porotnike sa liste kandidata koju, na osnovu raspisanog konkursa, predlaže predsjednik suda i u kojoj se navodi:

a) ime kandidata;

b) lični podaci za svakog kandidata, uključujući starosnu dob, zanimanje, nacionalnu pripadnost i bilo koje relevantno radno ili drugo iskustvo;

c) rangiranje predloženih kandidata sa obrazloženjem;

d) kratak pregled postupka po kojem je izvršen izbor kandidata.

(2) Odluka kojom se imenuje sudija porotnik dostavlja se imenovanom sudiji porotniku, predsjedniku suda i nadležnom ministarstvu pravde.

POGLAVLjE III - POSEBNE ODREDBE O STRUČNIM SARADNICIMA KOJE IMENUJE SAVJET

Član 68

(Primjena odredaba na stručne saradnike)

(1) Ukoliko nije drugačije propisano, odredbe poglavlja IV i VI, te člana 115. Poslovnika koje se odnose na sudije primjenjivaće se i na stručne saradnike koje imenuje Savjet (u daljem tekstu: stručni saradnik).

(2) Ukoliko nije drugačije propisano, na stručnog saradnika koji je kandidat u konkursnoj proceduri za upražnjenu poziciju sudije ili tužioca primjenjuju se odredbe Poslovnika koje se odnose na kandidate koji nisu nosioci pravosudne funkcije.

(3) Izuzetno od stava (2) ovog člana, pravila iz čl. 35. stav (5), 36a., 48. i 48a. Poslovnika, koji se odnose na nosioce pravosudnih funkcija, primjenjuju se i na stručnog saradnika koji je kandidat za poziciju u konkursnoj proceduri za upražnjeno mjesto sudije ili tužioca.

Član 68a

(Primjena odredaba u postupku imenovanja stručnih saradnika)

U postupku odabira i imenovanja stručnih saradnika primjenjuju se na odgovarajući način odredbe Poglavlja II Poslovnika, ukoliko nije drugačije propisano.

Član 69

(Utvrđivanje broja stručnih saradnika)

Savjet utvrđuje broj stručnih saradnika u skladu sa prethodno utvrđenim kriterijima, nakon konsultacija sa predsjednikom suda, organom nadležnim za budžet i nadležnim ministarstvom pravde.

Član 70

(Uslovi za imenovanje)

Da bi lice bilo imenovano za stručnog saradnika, mora, pored uslova propisanih Zakonom o sudovima u Federaciji ispunjavati i uslove iz člana 21. Zakona.

Član 70a

(Oglašavanje upražnjenih pozicija)

Upražnjene pozicije stručnih saradnika oglašavaju se u okviru javnog konkursa iz člana 33. Poslovnika.

Član 71

(Prijave)

Pored dokumenata iz čpana 35. stav (4) Poslovnika, kandidat za poziciju stručnog saradnika uz prijavu prilaže i original ili ovjerenu kopiju uvjerenja o prosječnoJ oceni ostvarenoj za vrijeme studija.

Član 71a

(Posebna pravila o konkursnoj proceduri)

(1) Konkursna procedura za poziciju stručnog saradnika obuhvata obavljanje razgovora s kandidatima, te rangiranje i predlaganje kandidata, a sprovodi je nadležni podsavjet i komisija za obavljanje razgovora.

(2) Prilikom formiranja komisije za obavljanje razgovora nadležni podsavjet može da odstupi od pravila propisanih u članu 41. stav (7) tačka a) Poslovnika, ukoliko je to potrebno da bi se obezbijedilo efikasno sprovođenje konkursne procedure.

(3) Na razgovor se pozivaju svi kandidati koji zadovoljavaju uslove za imenovanje, uz izuzetke propisane u stavu (4) ovog člana.

(4) Na razgovor se neće pozvati kandidat ukoliko je:

a) s njim u posljednje dvije godine obavljen razgovor za poziciju stručnog saradnika, i u tom slučaju u obzir će se uzeti ranije ostvareni uspjeh;

b) u sudu za koji se prijavio na poziciji nosioca pravosudne funkcije zaposlen njegov krvni srodnik u pravoj liniji bez ograničenja, u pobočnoj liniji do četvrtog stepena ili bračni odnosno vanbračni drug ili srodnik po tazbini, odnosno srodnik vanbračnog druga, do drugog stepena.

(5) Izuzetno od odredbe stava (4) tačka a) ovog člana, kandidat može u prijavi da podnese zahtjev da se s njim obavi novi razgovor, nakon proteka perioda od godinu dana od posljednjeg razgovora, računajući do dana isteka roka za podnošenje prijava.

Član 72

(Kriteriji za imenovanje)

(1) Imenovanje stručnih saradnika vrši se na temelju sljedećih kriterija:

a) poznavanje relevantnih propisa i njihove primjene;

b) sposobnost pravne analize; https://advokat-prnjavorac.com

c) prosječna ocena ostvarena za vrijeme studija;

d) objavljeni naučni i stručni radovi i druge aktivnosti u struci:

e) prethodno iskustvo i radni rezultati;

f) komunikativnost i sposobnost prezentovanja.

(2) Na razgovoru sa kandidatom komisija ispituje kriterije iz stava (1) ovog člana, kao i okolnosti koje su relevantne za utvrđivanje podobnosti kandidata za obavljanje poslova stručnog saradnika.

(3) Komisija boduje uspjeh kandidata po svakom od kriterijuma iz stava (1) ovog člana bodovima od 1 do 5. Bodovi za kriterijume iz stava (1) tačke c), d) i e) dodjeljuju se u skladu s pravilima iz člana 72a. Poslovnika.

(4) Na osnovu bodova dodijeljenih po svakom od kriterijuma utvrđuje se konačna ocjena kandidata u rasponu od "1" do "5". Konačna ocjena kandidata predstavlja prosjek zbira bodova dodijeljenih po pojedinačnim kriterijumima.

(5) Ocjena "1" je najniža, a ocjena "5" je najviša.

(6) Podobnost kandidata da obavlja poslove stručnog saradnika komisija ocjenjuje opisnom ocjenom, i to: "kandidat je podoban" ili "kandidat nije podoban".

(7) Ocjena "kandidat nije podoban" se posebno obrazpaže.

(8) Ocjenjivanje se vrši na posebnom obrascu, čiji sadržaj utvrđuje Savjet.

Član 72a

(Pravila bodovanja)

(1) Za kriterijum iz člana 72. stav (1) tačka c) bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod za prosjek ocjena od 6 do 6,5, odnosno prosjek ocjena od 2 do 2,5;

b) 2 boda za prosjek ocjena od 6,5 do 7,5, odnosno prosjek ocjena od 2,5 do 3;

c) 3 boda za prosjek ocjena od 7,5 do 8,5, odnosno prosjek ocjena od 3 do 3,5;

d) 4 boda za prosjek ocjena od 8,5 do 9,5, odnosno prosjek ocjena od 3,5 do 4;

e) 5 bodova za prosjek ocjena preko 9,5, odnosno prosjek ocjena od 4 do 5.

(2) Za kriterijum iz člana 72. stav (1) tačka d) bodovi se dodjeljuju na sljedeći način:

a) 1 bod ukoliko kandidat nema dodatnih aktivnosti u struci;

b) 2 boda za pohađanje seminara, radionica i drugih oblika stručnog usavršavanja u radu;

c) 3 boda za objavljeni stručni rad;

d) 4 boda za objavljeni naučni rad i sticanje akademskog zvanja magistra prava ili pravnih nauka;

e) 5 bodova za sticanje akademskog zvanja doktora nauka.

(3) Za kriterijum iz člana 72. stav (1) tačka e) ocjena se dodjeljuje za radno iskustvo na pravnim poslovima stečeno nakon diplomiranja, i to na sljedeći način:

a) 1 bod za radno iskustvo u trajanju do 2 godine;

b) 2 boda za radno iskustvo u trajanju do 3 godine;

c) 3 boda za radno iskustvo u trajanju do 4 godine;

d) 4 boda za radno iskustvo u trajanju do 5 godina;

e) 5 bodova za radno iskustvo u trajanju preko 5 godina.

Član 73

(Rangiranje kandidata)

(1) Na osnovu ocjene razgovora komisija sačinjava rang-listu.

(2) U slučaju da više kandidata koji su aplicirali na istu poziciju ima jednake ocjene, redoslijed kandidata na rang-listi utvrđuje se prema dužini radnog iskustva kandidata stečenog nakon diplomiranja.

(3) Rang-lista kandidata nakon obavljenog razgovora dostavlja se nadležnom podsavjetu i nadležnom odjelu Sekretarijata.

Član 73a

(Predlaganje i imenovanje kandidata)

(1) Za stručnog saradnika može da bude predložen, odnosno imenovan samo onaj kandidat koji je na razgovoru ocijenjen najmanje ocjenom 2,5.

(2) Nadležni podsavjet dostavlja Savjetu rang-listu kandidata, s obrazloženim prijedlogom za imenovanje. Podsavjet će u prijedlogu za imenovanje posebno obrazložiti razloge zbog kojih je prednost dao predloženom kandidatu u odnosu na kandidate s istom ili većom ocjenom.

(3) Prilikom predlaganja kandidata podsavjet, pored ostvarene ocjene, vodi računa i o okolnostima koje su relevantne za procjenu podobnosti kandidata iz člana 48a. Poslovnika.

(4) Savjet odlučuje o svakom imenovanju pojedinačno, na osnovu prijedloga nadležnog podsavjeta.

(5) Ukoliko Savjet ne usvoji prijedlog podsavjeta, a podsavjet ne predloži drugog kandidata, Savjet može na obrazloženi prijedlog bilo kojeg člana Savjeta da imenuje nekog od kandidata koji je na razgovoru ocijenjen najmanje ocjenom 2,5, vodeći računa o okolnostima koje su relevantne za procjenu podobnosti kandidata iz člana 48a. Poslovnika.

(6) Prilikom imenovanja, Savjet odlučuje i o datumu stupanja imenovanog stručnog saradnika na dužnost.

(7) Odluka o imenovanju, bez obrazloženja, objavljuje se u "Službenom glasniku BiH", te se dostavlja imenovanom i sudu u koji se imenovanje vrši. Obrazložena odluka o imenovanju se objavljuje na internet stranici Savjeta.

(8) Ako je Savjet imenovao kandidata koji je na razgovoru ostvario istu ili manju ocjenu u odnosu na druge kandidate, u odluci o imenovanju posebno će se obrazložiti razlozi zbog kojih je Savjet prednost dao imenovanom kandidatu u odnosu na kandidate s istom odnosno većom ocjenom.

Član 73b

(Ponavljanje konkursa za poziciju stručnog saradnika)

(1) Konkurs za upražnjenu poziciju stručnog saradnika može se ponoviti ukoliko nijedan od predloženih kandidata ne dobije većinu glasova potrebnu za imenovanje, ili u slučaju da niko od prijavljenih kandidata nije ostvario odgovarajući uspjeh u konkursnoj proceduri, ili u slučaju da između kandidata koji su ostvarili minimalan uspjeh potreban za imenovanje nema kandidata koji su podobni za imenovanje.

(2) Informacija o ponavljanju konkursa objavljuje se na internet stranici Savjeta i sadrži obrazloženje razloga zbog kojih se konkurs ponavlja.

Član 74

(Poništenje odluke o imenovanju stručnog saradnika)

(1) Savjet može da poništi odluku o imenovanju ako nakon donošenja odluke o imenovanju, a prije nego što imenovani stručni saradnik preuzme dužnost, dobije podatke koji bi, da su bili poznati u vrijeme imenovanja, predstavljali razlog da Savjet ne donese odluku o imenovanju. Savjet može, ako to smatra neophodnim, odgoditi datum stupanja na MJesto stručnog saradnika imenovanog lica na koje se odnose navedeni podaci kako bi te podatke mogao na odgovarajući način provjeriti.

(2) Savjet će poništiti odluku o imenovanju i u slučaju kada imenovano lice odustane od pozicije na koju je imenovano. odnosno propusti da stupi na dužnost na dan određen odlukom o imenovanju bez opravdanih razloga. Opravdanost razloga cijeni Savjet.

(3) U slučaju iz st. (1) i (2) ovog člana Savjet može da imenuje sljedećeg kandidata sa rang-liste u skladu s pravilom iz člana 73a. stav (1) Poslovnika ili da ponovo oglasi poziciju stručnog saradnika kao upražnjenu.

POGLAVLjE IV - DISCIPLINSKA ODGOVORNOST, DISCIPLINSKI POSTUPAK I UDALjENjE OD VRŠENjA DUŽNOSTI

Odjeljak A. Disciplinski organi

Član 75

(Disciplinski organi)

(1) U disciplinskom postupku koji se vodi protiv sudija i tužilaca disciplinski organi su: Prvostepena disciplinska komisija, Drugostepena disciplinska komisija i Savjet.

(2) U disciplinskom postupku koji se vodi protiv članova Savjeta disciplinski organi su Prvostepena disciplinska komisija i Drugostepena disciplinska komisija.

Član 76

(Discigšinske komisije u postupku protiv sudija i tužilaca)

(1) Predsjednik imenuje četiri prvostepene i tri drugostepene disciplinske komisije za sudije i tri prvostepene i dvije drugostepene disciplinske komisije za tužioce i imenuje za predsjedavajućeg komisije jednog člana svake komisije.

(2) Predsjednik imenuje, po potrebi, više prvostepenih i drugostepenih disciplinskih komisija kada je to neophodno iz razloga propisanih Zakonom i ovim poslovnikom te kada je neki od članova komisije ili predsjedavajući spriječen da učestvuje u radu komisije.

(3) Sudovi i tužilaštva na opštoj sjednici odnosno kolegijumu predlažu po jednog sudiju odnosno tužioca koji može da bude imenovan za člana Prvostepene disciplinske komisije. Predložen može da bude sudija odnosno tužilac protiv kojeg se ne vodi disciplinski postupak i koji nije disciplinski odgovarao u proteklih pet godina, koji ima najmanje pet godina radnog iskustva na poziciji sudije ili tužioca i koji ima posljednje tri ocjene rada "izuzetno uspješno obavlja funkciju" ili "uspješno obavlja funkciju".

(4) Listu sudija i tužilaca koji mogu da budu imenovani za članove prvostepenih disciplinskih komisija utvrđuje predsjednik na osnovu prijedlogâ dostavljenih od strane sudova i tužilaštava.

(5) Članovi disciplinskih komisija imaju mandat od dvije godine i mogu biti ponovo imenovani.

Član 76a

(Disciplinske komisije u postupku protiv članova Savjeta)

Savjet posebnom odlukom formira listu iz člana 61b. Zakona i imenuje članove:

a) Prvostepene i Drugostepene disciplinske komisije za članove Savjeta iz reda sudija;

b) Prvostepene i Drugostepene disciplinske komisije za članove Savjeta iz reda tužilaca;

c) Prvostepene i Drugostepene disciplinske komisije za članove Savjeta koji se biraju u skladu s članom 4. stav (1) tačke l) do o) Zakona.

Član 76b

(Pravila o izuzeću)

Na članove disciplinskih komisija koji nisu članovi Savjeta primjenjuju se, na odgovarajući način, razlozi za izuzeće propisani u članu 32t. Poslovnika, te članu 61b. stav (5) Zakona.

Član 77

(Izuzeće člana disciplinske komisije)

(1) Po saznanju za okolnosti koje ukazuju na postojanje razloga za izuzeće iz člana 32t. Poslovnika, član disciplinske komisije dužan je da odmah o tome pismenim putem obavijesti predsjednika Savjeta, a ako se radi o predsjedniku Savjeta, obavijest će dostaviti Savjetu.

(2) Stranka može da podnese zahtjev za izuzeće člana disciplinske komisije čim sazna da postoji neki od razloga za izuzeće iz člana 32t. Poslovnika, a najkasnije do završetka rasprave, a ako nije bilo rasprave, do donošenja odluke.

(3) Stranka može u žalbi ili odgovoru na žalbu poimenično da navede člana Drugostepene disciplinske komisije, koji ne bi mogao da učestvuje u donošenju odluke zbog razloga iz člana 32t. Poslovnika.

(4) Zahtjev za izuzeće podnosi se predsjedniku Savjeta i sadrži razlog zbog kojeg se izuzeće traži, okolnosti iz kojih proizlazi da je prijedlog blagovremeno podnesen i činjenice na kojima se zasniva postojanje razloga za isključenje ili izuzeće.

(5) Ako se zahtjev za izuzeće odnosi na predsjednika Savjeta, isti se podnosi Savjetu.

(6) Nije dopušten zahtjev za izuzeće člana disciplinske komisije u kojem:

a) navedeni su isti razlozi za izuzeće kao u zahtjevu koji je već odbijen;

b) nije obrazložen razlog zbog kojeg se izuzeće traži;

c) ne traži se izuzeće poimenično određenog člana disciplinske komisije;

d) traži se izuzeće lica koje nije član disciplinske komisije.

(7) Stranke mogu da zatraže informaciju o sastavu disciplinske komisije.

Član 77a

(Odlučivanje o izuzeću)

(1) O izuzeću člana disciplinske komisije odlučuje predsjednik Savjeta.

(2) U slučaju da se zahtjev za izuzeće odnosi na predsjednika Savjeta, o izuzeću odlučuje Savjet.

(3) Protiv rješenja kojim se zahtjev za izuzeće usvaja nije dopuštena žalba, a protiv rješenja kojim se zahtjev odbija nije dopuštena posebna žalba.

Član 77b

(Odbacivanje zahtjeva za izuzeće)

(1) Neblagovremen, nepotpun i nedopušten zahtjev za izuzeće odbaciće predsjedavajući postupajuće disciplinske komisije.

(2) Ako je zahtjev iz stava (1) ovog člana podnesen na ročištu, predsjedavajući disciplinske komisije će ga odbaciti i nastaviti ročište.

(3) Protiv rješenja iz stava (1) ovog člana nije dozvoljena posebna žalba.

Član 77c

(Postupak izuzeća)

(1) Predsjednik Savjeta bez odlaganja pisanim putem obavještava člana disciplinske komisije čije se izuzeće traži o podnesenom zahtjevu za izuzeće.

(2) Član disciplinske komisije čije se izuzeće traži dužan je da najkasnije u roku od tri dana od dana primitka obavijesti iz stava (1) ovog člana dostavi predsjedniku Savjeta izjašnjenje o navodima iz podnesenog zahtjeva.

(3) Ukoliko se zahtjev za izuzeće odnosi na predsjednika Savjeta, izjašnjenje iz stava (2) se dostavlja Savjetu.

(4) Disciplinski postupak se nastavlja bez odgađanja do donošenja odluke o izuzeću člana komisije.

Član 77d

(Izuzeće iz Savjeta kao cjeline)

U disciplinskom postupku protiv sudije ili tužioca odredbe čl. 77. do 77c. primjenjuju se i na izuzeće članova Savjeta, kada Savjet postupa kao cjelina u skladu s članom 60. stav (6) Zakona o VSTS-u.

Član 78

(Izuzeće glavnog disciplinskog tužioca)

(1) Izuzeće glavnog disciplinskog tužioca može da traži:

a) sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg je pokrenuta disciplinska istraga, ukoliko je službenim putem obaviješten da se protiv njega vodi istraga;

b) sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg je pokrenut disciplinski postupak odnosno njegov punomoćnik;

c) podnosilac pritužbe.

(2) Zahtjev za izuzeće iz stava (1) tačka b) ovog člana može se podnijeti do početka glavne rasprave, a zahtjev za izuzeće iz stava (1) tačka c) može se postaviti u pritužbi.

(3) U zahtjevu su podnosioci dužni da navedu okolnosti zbog kojih smatraju da postoje neki od razloga za izuzeće iz člana 32t. Poslovnika.

(4) Nije dopušten zahtjev za izuzeće u kojem su navedeni isti razlozi za izuzeće kao u zahtjevu koji je već odbijen, odnosno zahtjev u kojem nije obrazložen razlog zbog kojeg se izuzeće traži.

(5) Glavni disciplinski tužilac dužan je da u pismenoj formi obavijesti predsjednika Savjeta o svakom mogućem sukobu interesa koji može da nastane u toku njegovog rada. U tom slučaju postupak će se nastaviti bez odgađanja do donošenja odluke o izuzeću.

Član 78a

(Odlučivanje o izuzeću glavnog disciplinskog tužioca)

(1) O izuzeću glavnog disciplinskog tužioca odlučuje Savjet. Nedopuštene zahtjeve za izuzeće, u smislu člana 78. stav (4) Poslovnika, odbaciće predsjednik Savjeta.

(2) Prije donošenja odluke Savjeta o izuzeću iz stava (1) ovog člana uzeće se izjava od glavnog disciplinskog tužioca, a prema potrebi obaviće se i druge potrebne radnje.

(3) Protiv odluke kojom se usvaja zahtjev za izuzeće žalba nije dopuštena, a protiv odluke kojom se zahtjev odbija ili odbacuje nije dopuštena posebna žalba.

Član 78b

(Postupanje u slučaju izuzeća glavnog disciplinskog tužioca)

(1) U slučaju izuzeća glavnog disciplinskog tužioca, Savjet određuje sudiju ili tužioca koji će postupati u disciplinskom predmetu, na osnovu liste iz stava (2) ovog člana, primjenjujući automatizovani sistem odabira.

(2) Savjet formira listu sudija i tužilaca koji mogu da budu određeni za postupanje u disciplinskom predmetu u slučaju izuzeća glavnog disciplinskog tužioca.

(3) Lista se formira na osnovu poziva dostavljenog svim sudijama i tužiocima.

(4) Na poziv se može prijaviti sudija odnosno tužilac protiv kojeg se ne vodi disciplinski postupak i koji nije disciplinski odgovarao u proteklih pet godina, koji ima najmanje pet godina radnog iskustva na poziciji sudije ili tužioca i koji ima posljednje tri ocjene rada "izuzetno uspješno obavlja funkciju" ili "uspješno obavlja funkciju".

(5) Formirana lista traje dvije godine.

(6) Savjet posebnim aktom uređuje pravno-tehničke aspekte rada lica angažovanog u skladu sa stavom (1) ovog člana.

Član 78c

(Izuzeće zaposlenika UDT-a)

Glavni disciplinski tužilac odlučuje o izuzeću zaposlenikâ Kancelarije disciplinskog tužioca iz razloga za izuzeće iz člana 32t. Poslovnika i u skladu s principima iz čl. 78. i 78a. Poslovnika.

Odjeljak B. Postupak za utvrđivanje disciplinske odgovornosti

Član 79

(Supsidijarna primjena Zakona o parničnom postupku)

U svim pitanjima koja se odnose na disciplinski postupak, koja nisu obuhvaćena Zakonom i ovim poslovnikom, shodno se primjenjuju odredbe Zakona o parničnom postupku prema mjestu izvršenja disciplinskog prekršaja.

Član 80

(Upotreba jezika)

U disciplinskom postupku u ravnopravnoj su upotrebi bosanski, srpski i hrvatski jezik, a službena pisma su latinica i ćirilica.

Član 81

(Prijem pritužbi)

(1) Svako fizičko ili pravno lice ili institucija ili organizacija može Kancelariji disciplinskog tužioca podnijeti pritužbu protiv jednog ili više nosilaca pravosudnih funkcija.

(2) Pritužba se podnosi u pisanoj formi sa potrebnim dokazima.

(3) Kancelarija disciplinskog tužioca može po službenoj dužnosti oformiti predmet protiv sudije ili tužioca kada ima saznanja o povredi službene dužnosti od strane sudije ili tužioca ili po saznanju o ponašanju sudije ili tužioca koje je neprimjereno nosiocu pravosudne funkcije.

(4) U slučaju anonimne i povučene pritužbe, Kancelarija disciplinskog tužioca cijeni da li treba provesti istragu u svakom pojedinačnom slučaju.

(5) Kancelarija disciplinskog tužioca vodi evidenciju svih pritužbi koje je Savjet primio protiv sudija ili tužilaca i formira predmet po svakoj pritužbi.

Član 82

(Postupanje sa pritužbama)

(1) Kancelarija disciplinskog tužioca vrši prethodnu provjeru navoda iz pritužbe i može da pritužbu odbaci bez prethodne provjere ili nakon prethodne provjere ukoliko ustanovi da:

a) je pritužba izvan nadpežnosti Savjeta;

b) se pritužba ne odnosi na ponašanje ili postupanje koje predstavlja disciplinski prekršaj;

c) je navodna povreda dužnosti sudije, tužioca ili člana Savjeta neznatna;

d) je nastupila zastara pokretanja ili vođenja disciplinskog postupka;

e) se pritužba odnosi na nezadovoljstvo donesenom sudskom ili tužilačkom odlukom, ili odlukom Savjeta;

f) iz navoda pritužbe proizlazi da nema osnova za dalju istragu;

g) je o istoj stvari ranije donesena odluka;

h) je podnosilac povukao pritužbu.

(2) Ukoliko pritužba bude odbačena bez prethodne provjere ili nakon prethodne provjere, Kancelarija disciplinskog tužioca dostavlja podnosiocu pritužbe pismeno obavještenje o razlozima odbacivanja.

Član 83

(Istraga)

(1) Istragu provodi Kancelarija disciplinskog tužioca u skladu sa Zakonom i ovim poslovnikom.

(2) Pri istrazi pritužbe disciplinski tužilac može:

a) da traži od bilo kojeg fizičkog ili pravnog lica ili institucije ili organizacije sve isprave ili druge informacije koje smatra potrebnim za pravilno donošenje odluke;

b) da sasluša lice koje je podnijelo pritužbu, sudiju, tužioca ili člana Savjeta protiv kojeg se vodi istraga i/ili bilo koje drugo lice koje može dati korisnu informaciju. Kancelarija disciplinskog tužioca obezbjeđuje da je sudija ili tužilac upoznat sa prirodom navoda koji ga terete, a prilikom ispitivanja, sudija, tužilac ili član Savjeta može da ima punomoćnika;

c) da preduzima sve druge radnje koje smatra neophodnim za donošenje konačne odluke.

(3) Nakon okončanja istrage, Kancelarija disciplinskog tužioca utvrđuje da li postoji dovoljno dokaza o učinjenom disciplinskom prekršaju.

(4) Ukoliko nakon sprovedene istrage utvrdi da nema dovoljno dokaza o počinjenom disciplinskom prekršaju, Kancelarija disciplinskog tužioca donosi odluku o odbacivanju pritužbe. O odluci iz ovog stava Kancelarija disciplinskog tužioca obavještava Savjet u skladu sa članom 25. stav (2) ovog Poslovnika, podnosioca pritužbe i sudiju/tužioca, ukoliko je ispitan na način iz stava 2. tačka b) ovog člana ili ukoliko je na drugi način upoznat o navodima pritužbe od strane Komisije disciplinskog tužioca ili člana Savjeta.

(5) Obavještenje Kancelarije disciplinskog tužioca iz stava (4) ovog člana podnosiocu pritužbe, sadrži obrazložene razloge za donošenje odluke o odbacivanju pritužbe, a u skladu sa članom 70. stav (1) Zakona.

Odjeljak C. Disciplinski postupak

Član 84

(Pokretanje disciplinskog postupka)

(1 Disciplinski postupak pokreće Kancelarija disciplinskog tužioca podnošenjem disciplinske tužbe Prvostepenoj disciplinskoj komisiji.

(2) Disciplinska tužba sadrži:

a) ime i prezime, funkciju koju obavlja u pravosuđu, titulu i adresu, broj telefona, e-mail adresu i druge lične podatke sudije ili tužioca protiv kojeg je pokrenut disciplinski postupak, kao i podatke za njegovog punomoćnika ili punomoćnike, ukoliko su dostupni;

b) navodni disciplinski prekršaj;

c) činjenični opis disciplinskog prekršaja, uključujući vrijeme, mjesto i način učinjenja;

c) odredbe Zakona ili drugih propisa koje treba primijeniti;

d) prijedlog svjedoka, vještaka, isprava i dokaza koje treba izvesti na raspravi.

(3) Kancelarija disciplinskog tužioca može povući disciplinsku tužbu u bilo koje vrijeme prije početka rasprave. Nakon toga, disciplinska tužba se može povući samo uz saglasnost Prvostepene disciplinske komisije i lica protiv kojeg je tužba podnesena.

(4) Kancelarija disciplinskog tužioca ne može podnijeti novu disciplinsku tužbu na osnovu istih činjenica.

Član 85

(Dodjeljivanje predmeta)

(1) Dodjela disciplinskih predmeta na postupanje disciplinskim komisijama vrši se nasumično automatizovanim sistemom.

(2) Ukoliko su sva tri člana komisije kojoj je dodijeljen predmet spriječena da učestvuju u radu komisije, predmet će se dodijeliti drugoj komisiji na način propisan u stavu (1) ovog člana.

(3) U ostalim slučajevima kada je član komisije kojoj je dodijeljen predmet spriječen da učestvuje u radu komisije, predsjednik Savjeta određuje novog člana komisije.

Član 85a

(Dodjeljivanje predmeta u disciplinskom postupku protiv člana Savjeta)

(1) Disciplinski predmeti u postupku protiv člana Savjeta dodjeljuju se nadležnoj disciplinskoj komisiji.

(2) U slučaju kada je neko od članova komisije spriječen, iz razloga propisanih Zakonom i ovim poslovnikom, da učestvuje u radu komisije, zatražiće se od jedne ili više institucija iz člana 61b. stavovi (1) i (2) Zakona da, u hitnom postupku a najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema zahtjeva, ažurira svoj raniji prijedlog.

(3) Po prijemu ažuriranog prijedloga, Savjet će odrediti novog člana postupajuće komisije.

Član 86

(Dostavljanje disciplinske tužbe)

Sudiji, tužiocu ili članu Savjeta protiv kojeg se vodi disciplinski postupak pred Prvostepenom disciplinskom komisijom Savjet dostavlja disciplinsku tužbu, zajedno sa svim priloženim dokumentima, preporučenom poštom ili lično, u skladu sa odredbama o dostavi Zakona o parničnom postupku.

Član 87

(Pravo sudije ili tužioca protiv kojeg se vodi disciplinski postupak da odgovori na navode tužbe)

(1) Sudija ili tužilac protiv kojeg se vodi disciplinski postupak ima pravo da bude zastupan od strane punomoćnika po njegovom izboru u svim fazama disciplinskog postupka.

(2) Sudija ili tužilac protiv kojeg se vodi disciplinski postupak ili njegov punomoćnik može na navode disciplinske tužbe pisanim putem odgovoriti Savjetu ili dati usmenu izjavu na zapisnik u roku od 15 dana od dostavljanja disciplinske tužbe. Prvostepena disciplinska komisija dostavlja kopiju pisanog odgovora i/ili usmene izjave zabilježene u pisanoj formi sa svim priloženim dokumentima Kancelariji disciplinskog tužioca u roku od tri dana od dana kad je primljen odgovor.

(3) Ako sudija ili tužilac odluči da odgovori, odgovor na navode ili usmena izjava zabilježena u pisanoj formi može uključiti odbranu za koju sudija ili tužilac protiv kojeg je pokrenut disciplinski postupak smatra da treba da bude razmotrena od strane Prvostepene disciplinske komisije zajedno sa prijedlogom u vezi sa svjedocima, vještacima, dokumentima ili drugim dokazima koje treba izvesti na raspravi.

(4) Sudija ili tužilac protiv kojeg se vodi disciplinski postupak navodi adresu na koju će mu Savjet ili Kancelarija disciplinskog tužioca dostavljati isprave ili podneske.

(5) Ako je prema sudiji ili tužiocu izvršena ispravna dostava, a oni ne dostave odgovor u roku, postupak se nastavlja.

(6) Odredbe ovog člana odnose se i na člana Savjeta protiv kojeg se vodi disciplinski postupak.

Član 88

(Pripremno ročište)

(1) Nakon isteka roka za davanje odgovora iz člana 87. stav (2) ovog poslovnika, predsjedavajući komisije zakazuje pripremno ročište u pravilu u roku od 15 dana.

(2) Na pripremnom ročištu stranke moraju da predlože sve dokaze koje žele da izvedu u toku postupka, navedu imena i adrese predloženih svjedoka i vještaka, te na pripremno ročište donesu sve isprave i predmete koje žele da upotrijebe kao dokaz, osim onih za koje je potreban nalog ili odobrenje nadležnog organa.

(3) Komisija na pripremnom ročištu odlučuje o čemu će se raspravljati i koji će se dokazi izvesti na glavnoj raspravi.

(4) Prijedloge koje ne smatra bitnim za donošenje odluke komisija će odbiti i u rješenju naznačiti razlog odbijanja.

(5) Protiv rješenja iz stava (4) ovog člana nije dopuštena posebna žalba. Komisija nije u daljem toku postupka vezana za svoja prijašnja rješenja iz stava (4) ovog člana.

(6) Nakon pripremnog ročišta novi dokazi se ne prihvataju, osim ako iz opravdanih razloga nisu mogli da budu predloženi na pripremnom ročištu.

(7) Na pripremnom ročištu odrediće se datum glavne rasprave.

Član 89

(Prinudno davanje informacija i dokumentacije)

Ako stranka nije u mogućnosti da pribavi informaciju od organa ili lica navedenih u članu 19. Zakona, može tražiti od komisije da iskoristi zakonska ovlašćenja prema istom članu.

Član 90

(Svjedoci)

(1) Svjedoke poziva Prvostepena disciplinska komisija dostavom pisanog poziva, u kojem se navodi:

a) ime i prezime svjedoka i ime jednog roditelja;

b) dan, čas i mjesto dolaska;

c) predmet u vezi s kojim se poziva i naznaka da se poziva kao svjedok;

d) upozorenje na posljedice neopravdanog izostanka i obavještenje o pravu na naknadu troškova u skladu sa odredbama Zakona o parničnom postupku.

(2) Svjedoci koji se zbog starosti, bolesti ili teških tjelesnih mana ne mogu odazvati pozivu mogu se saslušati i u svom stanu ili u prostorijama u kojima borave.

(3) Prije svjedočenja svjedok će se upozoriti na dužnost kazivanja istine i posljedice davanja lažnog iskaza u skladu sa odredbama Zakona o parničnom postupku.

Član 91

(Vještaci)

(1) Vještaka mogu angažovati Kancelarija disciplinskog tužioca. sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg se vodi disciplinski postupak i komisija.

(2) Troškove vještaka iz stava (1) snosi onaj ko ga je angažovao.

(3) Vještake poziva Prvostepena disciplinska komisija dostavom pisanog poziva, u kojem se navodi:

a) ime, prezime i zanimanje vještaka;

b) dan, čas i mjesto dolaska;

c) predmet u vezi s kojim se poziva.

(4) Prije davanja nalaza i mišljenja, vještak se upozorava na dužnost davanja nalaza i mišljenja savjesno i u skladu sa pravilima struke i na posljedice neopravdanog izostanka u skladu sa odredbama Zakona o parničnom postupku, te se obavještava o pravu na nagradu i naknadu troškova u skladu sa odredbama Zakona o parničnom postupku.

Član 92

(Glavna rasprava)

(1) Glavna rasprava će se, u pravilu, održati najkasnije u roku od 15 dana od dana održavanja pripremnog ročišta.

(2) Predsjedavajući Prvostepene disciplinske komisije može odlučiti da se glavna rasprava održi odmah nakon održavanja pripremnog ročišta.

(3) Predsjedavajući Prvostepene disciplinske komisije rukovodi glavnom raspravom.

(4) Ukoliko se stranka koja je bila uredno pozvana ne pojavi na raspravi, komisija može da održi raspravu i donese odluku. Ukoliko stranka obavijesti komisiju o razlozima nedolaska i komisija ocijeni da se radi o opravdanom razlogu izostanka, komisija će odgoditi raspravu.

(5) Sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg se vodi disciplinski postupak može imati više od jednog punomoćnika. Prvostepena disciplinska komisija može da ograniči usmeno predstavljanje tokom rasprave samo na jednog ili dva punomoćnika.

(6) Članovi komisije i stranke ili njihovi punomoćnici mogu da postavljaju pitanja svakom licu koje učestvuje u postupku pred komisijom.

(7) Predsjedavajući komisije odpučuje o prigovorima stranaka koji se odnose na saslušanje svjedoka i vještaka.

(8) Ako izvedeni dokazi ukazuju na izmjenu u činjeničnom stanju u odnosu na ono koje je izneseno u disciplinskoj tužbi ili na to da je sudija ili tužilac protiv kojeg se vodi disciplinski postupak učinio još jedan ili više disciplinskih prekršaja ili neki drugi disciplinski prekršaj, Kancelarija disciplinskog tužioca može da zatraži:

a) da se disciplinska tužba usmeno izmijeni tokom rasprave;

b) da se rasprava odgodi kako bi se mogla pripremiti nova ili dopuniti ili izmijeniti postojeća disciplinska tužba.

(9) Ukoliko komisija dozvoli da se tužba izmijeni ili dopuni, na zahtjev sudije, tužioca ili člana Savjeta protiv kojeg se vodi postupak, komisija može da odgodi raspravu kako bi sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg se vodi postupak mogao pripremiti odgovor na navode na izmijenjenu tužbu.

(10) Redoslijed na raspravama pred disciplinskim komisijama:

a) Kancelarija disciplinskog tužioca daje uvodnu riječ, koja uključuje kratko predstavljanje discippinske tužbe, nakon čega sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg se vodi disciplinski postupak ili njegov punomoćnik mogu dati uvodnu riječ.

b) Nakon uvodne riječi, Kancelarija disciplinskog tužioca nastavlja sa predstavljanjem predmeta, pozivajući svjedoke i iznoseći druge bitne dokaze kojimase dokazuju navodi tužbe.

c) Nakon što Kancelarija disciplinskog tužioca predstavi predmet, sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg se vodi disciplinski postupak ili njegov punomoćnik mogu dati uvodnu riječ, ukoliko to nije već ranije učinjeno, pozvati svjedoke i iznijeti druge dokaze bitne za navode disciplinske tužbe.

d) Kancelarija disciplinskog tužioca može dati završnu riječ, a onda sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg se vodi disciplinski postupak ili njegov punomoćnik mogu dati završnu riječ.

(12) (brisano)

Član 92a

(Tonski snimak)

(1) Ročišta pred disciplinskim komisijama se snimaju uređajima za tonsko snimanje.

(2) Tonski zapis zamjenjuje zapisnik s ročišta. Prepis tonskog zapisa u pisani oblik se ne izrađuje.

(3) Stranka može da zahtijeva da joj se dostavi tonski zapis s ročišta u roku od osam dana od dana kada je tonski zapis sačinjen. Tonski zapis se dostavlja stranci u roku od pet dana od dana podnošenja zahtjeva.

(4) Tonski zapis s ročišta dio je spisa disciplinskog predmeta. Način pohranjivanja i prenosa tonskog zapisa, tehnički uslovi i način snimanja uređuju se posebnim aktom.

Član 93

(Teret dokazivanja)

Teret dokazivanja je na Kancelariji disciplinskog tužioca osim u slučaju propisanom u članu 86d. stav (4) Zakona.

Član 94

(Odluke Prvostepene disciplinske komisije)

(1) Odluke Prvostepene disciplinske komisije donose se većinom glasova čpanova komisije i moraju biti izrađene u pisanoj formi najkasnije u roku od 30 od dana zaključenja glavne rasprave.

(2) Prije zaključenja rasprave komisija utvrđuje datum kada će odluke biti stavljene na raspolaganje u prostorijama Savjeta i o tome obavještava stranke.

(3) Odlukom se utvrđuje da li je sudija ili tužilac odgovoran za disciplinski prekršaj i ako jeste, koja mu se mjera izriče. Takva odluka uključuje:

a) opis predmeta i imena stranaka;

b) spisak utvrđenih ili odbačenih disciplinskih prekršaja;

c) pregled izvedenih dokaza, utvrđenih činjenica i pravnih zaključaka; d) obrazloženje izrečene mjere.

(4) Nakon zaključenja glavne rasprave, a najkasnije u roku od osam dana, komisija donosi odpuku, o čemu se sastavlja poseban zapisnik koji potpisuju svi članovi komisije. Izdvojeno mišljenje člana komisije konstatovaće se u zapisniku.

(5) Pismeno izrađenu odpuku potpisuje predsjednik komisije.

(6) Član komisije koji se ne slaže sa odlukom priprema izdvojeno mišljenje, koje čini sastavni dio zapisnika o savjetovanju i glasanju.

(7) Po službenoj dužnosti ili na zahtjev jedne od stranaka, komisija može u odluci ispraviti štamparske greške, greške u računanju ili očigledne greške.

(8) Odluka Prvostepene disciplinske komisije se dostavlja strankama na način predviđen odredbama Zakona o parničnom postupku koje regulišu dostavu.

(9) Izuzetno od stava (8) ovog člana, odluka se može dostaviti stranci stavljanjem odluke na raspolaganje u prostorijama Savjeta, ukoliko se stranka na glavnoj raspravi opredijelila za takav način dostave.

Član 95

(Izjava o priznanju prekršaja)

(1) U svakoj fazi disciplinskog postupka, sudija, tužilac ili član Savjeta protiv kojeg se vodi disciplinski postupak može priznati da je učinio jedan ili više prekršaja ili sve prekršaje za koje se tereti. U slučaju priznanja, neće se izvoditi drugi dokazi.

(2) Komisija na osnovu priznanja donosi odluku, a priznanje se može uzeti u obzir kao olakšavajuća okolnost pri određivanju disciplinske mjere.

Član 96

(Podnošenje i odpučivanje o sporazumu o zajedničkoj saglasnosti o utvrđivanju disciplinske odgovornosti)

(1) Sporazum se može podnijeti Savjetu uz disciplinsku tužbu ili nakon podnošenja disciplinske tužbe od strane Kancelarije disciplinskog tužioca.

(2) Stranke se mogu sporazumjeti koji će disciplinski prekršaj ili prekršaje sudija ili tužilac priznati.

(3) Ukoliko se sporazum dostavlja uz disciplinsku tužbu, predsjednik imenuje Komisiju za razmatranje sporazuma.

(4) Ukoliko se sporazum dostavlja nakon podnošenja disciplinske tužbe i nakon što je formirana Prvostepena disciplinska komisija, ista komisija će u nastavku postupka postupati i kao Komisija za razmatranje sporazuma.

(5) U slučaju da komisija iz stava (3) ovog člana donese odluku kojom odbija predloženi sporazum, ista komisija će u nastavku postupka postupati kao Prvostepena komisija.

(6) Izuzetno od stavova (3) i (4) ovog člana, sporazum između Kancelarije disciplinskog tužioca i člana Savjeta dostavlja se na razmatranje nadležnoj Drugostepenoj disciplinskoj komisiji.

(7) Komisija o sporazumu odlučuje na sjednici. Izuzetno, komisija može da održi raspravu kada ocijeni da je to neophodno.

(8) Kada komisija o sporazumu odlučuje na sjednici, odluka će se donijeti u roku od osam dana od dana formiranja komisije iz stava (3) ovog člana, odnosno u roku od osam dana od dana dostavljanja sporazuma u slučaju iz stava (4) i (6) ovog člana.

(9) Kada komisija održava raspravu, ista će se održati u roku od 15 dana od dana formiranja komisije iz stava (3) ovog člana, odnosno u roku od osam dana od dana dostavljanja sporazuma u slučaju iz stava (4) i (6) ovog člana. Nakon zaključenja rasprave, a najkasnije u roku od tri dana, komisija donosi odluku o sporazumu.

(10) Pismeno izrađenu odluku o prihvatanju ili odbijanju sporazuma potpisuje predsjednik komisije.

Član 97

(Prihvatanje ili odbijanje sporazuma o zajedničkoj saglasnosti o utvrđivanju disciplinske odgovornosti)

(1) Ukoliko komisija iz člana 96. ovog poslovnika prihvati sporazum, o tome se donosi posebna odluka.

(2) Ukoliko se član komisije ne slaže sa odlukom, priprema izdvojeno mišljenje, koje čini sastavni dio zapisnika o savjetovanju i glasanju.

(3) Nakon donošenja odluke o prihvatanju sporazuma stranke nemaju pravo žalbe.

(4) Ukoliko komisija iz člana 96. ovog poslovnika odbije sporazum, u odluci će se navesti razlozi odbijanja sporazuma. Odbijanje sporazuma od strane komisije ne sprečava stranke da ponovo zaključe sporazum.

(5) U slučaju odbijanja sporazuma, Kancelarija disciplinskog tužioca u roku od 90 dana od dana odbijanja sporazuma, može podnijeti prijedlog za nastavak disciplinskog postupka ili pokrenuti novi disciplinski postupak. U suprotnom, smatraće se da je Kancelarija disciplinskog tužioca po proteku ovog roka povukla disciplinsku tužbu prema odredbama člana 84. stav (3) ovog poslovnika.

(5) Prijedlog iz stava (5) Kancelarija disciplinskog tužioca može da podnese i u sporazumu.

(6) Nakon što je od strane Kancelarije disciplinskog tužioca podnesen prijedlog o nastavku postupka iz st. (5) ili (6), komisija će nastaviti postupak.

Odjeljak D. Žalba

Član 98

(Pravo na žalbu)

(1) Stranke mogu da izjave žalbu na odluku Prvostepene disciplinske komisije u roku od 15 dana od dana kada je odluka stavljena na raspolaganje strankama u prostorijama Savjeta.

(2) Žalba se izjavljuje Prvostepenoj disciplinskoj komisiji u pisanoj formi u dovoljnom broju primjeraka za komisiju i suprotnu stranku i sadrži:

a) naznaku odpuke protiv koje se izjavljuje žalba;

b) izjavu da se odluka pobija u cjelini ili u određenom dijelu;

c) osnove i razloge žalbe;

d) potpis lica koje ulaže žapbu;

e) adresu i telefonski broj na koje će komisija kontaktirati stranku ili dostavljati sva pismena, uključujući i informaciju o stavljanju odluke na raspolaganje u prostorijama Savjeta.

(3) Odluka se može pobijati:

a) zbog povrede pravila postupka koja je mogla imati uticaj na donošenje zakonite i pravilne odluke;

b) zbog pogrešnog ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja;

c) zbog pogrešne primjene materijalnog prava;

d) zbog odluke o izrečenoj disciplinskoj mjeri.

(4) U žalbi se ne mogu iznositi nove činjenice i predlagati novi dokazi, osim ako žalilac dokaže da ih bez svoje krivice nije mogao iznijeti, odnosno predložiti do zaključenja glavne rasprave.

Član 99

(Postupanje Prvostepene disciplinske komisije po žalbi)

(1) Prvostepena disciplinska komisija odbaciće rješenjem neblagovremenu, nepotpunu ili nedopuštenu žalbu.

(2) Prvostepena disciplinska komisija će dostaviti primjerak blagovremene, potpune i dopuštene žalbe sa prilozima suprotnoj stranci u postupku u roku od tri dana od dana prijema žalbe. Suprotna stranka može u roku od osam dana od dana prijema žalbe dostaviti odgovor na žalbu. Neblagovremeni odgovori neće se uzimati u razmatranje.

(3) Nakon prijema odgovora na žalbu ili nakon proteka roka za dostavljanje odgovora na žalbu, Prvostepena komisija će žalbu i odgovor na žalbu, ako je podnesen, sa svim spisima dostaviti Drugostepenoj disciplinskoj komisiji u roku od osam dana.

Član 100

(Drugostepena disciplinska komisija)

Drugostepena disciplinska komisija shodno primjenjuje pravila i postupke utvrđene ovim poslovnikom za prvostepeni disciplinski postupak.

Član 101

(Odluke Drugostepene disciplinske komisije)

Drugostepena disciplinska komisija donosi odluke na sjednici ili na osnovu održane rasprave u skladu sa Zakonom o parničnom postupku.

Član 102

(Postupanje Drugostepene disciplinske komisije po žalbi)

(1) Ako Drugostepena disciplinska komisija utvrdi da je rasprava iz člana 101. ovog poslovnika neophodna, zakazaće raspravu u roku od 15 dana od dana prijema spisa po žalbi od Prvostepene komisije.

(2) Ako Drugostepena disciplinska komisija odpučuje na sjednici, komisija će zakazati sjednicu, u pravilu, u roku od 15 dana od dana prijema spisa po žalbi od Prvostepene komisije.

(3) Nakon održane sjednice iz člana 101. ovog poslovnika ili zaključenja rasprave, a najkasnije u roku od osam dana, komisija donosi odluku, o čemu se sastavlja poseban zapisnik koji potpisuju svi članovi komisije. Izdvojeno mišljenje člana komisije konstatovaće se u zapisniku.

(4) Odluka Drugostepene disciplinske komisije mora da bude izrađena u pismenoj formi najkasnije u roku od 30 dana od dana donošenja odluke.

(5) Pismeno izrađenu odluku potpisuje predsjednik komisije.

(6) Član komisije koji se ne slaže sa odlukom priprema izdvojeno mišljenje, koje čini sastavni dio zapisnika o savjetovanju i glasanju.

(7) Po službenoj dužnosti ili na zahtjev jedne od stranaka. komisija može u odluci ispraviti štamparske greške, greške u računanju ili očigledne greške.

(8) Odluka Drugostepene disciplinske komisije se dostavlja strankama na način propisan članom 94. st. 8) i (9) Poslovnika.

(9) Odluka Drugostepene disciplinske komisije donesena u disciplinskom postupku protiv člana Savjeta objavljuje se na internet stranici Savjeta najkasnije u roku od 8 dana od dana kada je izrađena, s naznakom datuma objave od kojeg počinje teći rok za podnošenje tužbe shodno članu 61a. stav (7) Zakona.

Član 103

(Žalbe na odluke Drugostepene disciplinske komisije)

(1) U disciplinskom postupku koji se vodi protiv sudije ili tužioca, na odluku Drugostepene disciplinske komisije može se uložiti žalba Savjetu kao cjelini u pismenoj formi u roku od osam dana od dana dostavljanja.

(2) Odluka Drugostepene disciplinske komisije može se pobijati samo zbog izrečene disciplinske mjere.

(3) Predsjednik određuje za izvjestioca člana Savjeta koji nije učestvovao u odlučivanju u istom predmetu i koji prije raspravljanja i glasanja izlaže predmet Savjetu. Dodatne informacije o predmetu može izložiti i nadležno odjeljenje Sekretarijata.

(4) Savjet o žalbi odlučuje na sjednici.

(5) (brisano)

Član 104

(Odluke Savjeta po žalbi)

Odlučujući o žalbi, Savjet može:

a) da odbaci žalbu kao neblagovremenu, nepotpunu ili nedopuštenu;

b) da odbije žalbu kao neosnovanu ako utvrdi da ne postoje razlozi zbog kojih je žalba izjavljena i da tako potvrdi odluku Drugostepene disciplinske komisije;

c) da prihvati žalbu i preinači odluku Drugostepene disciplinske komisije u pogledu izrečene disciplinske mjere.

Član 105

(brisano)

Član 106

(Izdaci, troškovi i naknade)

(1) Svaka stranka snosi svoje troškove, uključujući i troškove svjedoka i vještaka koje je predložila.

(2) Ako se disciplinski postupak okonča odlukom kojom se utvrdi da disciplinski prekršaj nije dokazan, na zahtjev sudije ili tužioca protiv kojeg je vođen disciplinski postupak, Savjet će nadoknaditi opravdane troškove postupka.

(3) U slučaju obustave disciplinskog postupka zbog sticanja uslova za obavezan odlazak u penziju tuženog sudije ili tužioca, u smislu člana 88. stav 1. tačka a) Zakona ili zbog nastupanja drugih okolnosti na koje stranke nisu mogle da utiču, Savjet će, na zahtjev sudije ili tužioca protiv kojeg je vođen disciplinski postupak, nadoknaditi opravdane troškove postupka.

(4) Stav (3) ovog člana se ne primjenjuje u slučaju obustave disciplinskog postupka zbog podnošenja ostavke od strane tuženog sudije ili tužioca.

(5) O zahtjevu iz st. (2) i (3) ovog člana odlučuje Prvostepena disciplinska komisija.

(6) Protiv odluke iz stava (5) ovog člana dopuštena je žalba Drugostepenoj disciplinskoj komisiji u roku od osam dana od dana dostavljanja odluke.

Odjeljak E. Udaljenje sudije ili tužioca od vršenja dužnosti

Član 107

(Pokretanje postupka privremenog udaljenja od vršenja dužnosti)

(1) Zahtjev za privremeno udaljenje od vršenja dužnosti u skladu sa Zakonom podnosi se Prvostepenoj disciplinskoj komisiji u pisanoj formi.

(2) Zahtjev za udaljenje može se podnijeti zajedno sa disciplinskom tužbom ili pojedinačno ukoliko ga podnosi Kancelarija disciplinskog tužioca u skladu sa članom 78. stav (1) Zakona.

(3) Zahtjev za udaljenje treba da sadrži:

a) ime i prezime, funkciju koju obavlja u pravosuđu, titulu i adresu, broj telefona, e-mail adresu i druge lične podatke sudije ili tužioca protiv kojeg je pokrenut disciplinski postupak, kao i podatke za njegovog punomoćnika. ukoliko su dostupni;

b) činjenice zbog kojih se zahtijeva udaljenje od vršenja dužnosti; c) zakonski osnov za privremeno udaljenje;

d) prijedlog svjedoka, vještaka, isprava i drugih dokaza koji treba da se izvedu na raspravi, odnosno na osnovu kojih Prvostepena komisija treba da odluči o zahtjevu za udaljenje bez rasprave.

Član 108

(Postupak donošenja odluke o privremenom udaljenju)

(1) U stvarima koje se odnose na privremeno udaljenje od vršenja dužnosti, Savjet/Disciplinska komisija shodno primjenjuje pravila koja se primjenjuju na disciplinski postupak, osim ako nije drugačije regulisano ovim članom.

(2) U stvarima koje se odnose na privremeno udaljenje od vršenja dužnosti sudije ili tužioca, Savjet/Disciplinska komisija postupa hitno. Disciplinska komisija je dužna da o zahtjevu za privremeno udaljenje od vršenja dužnosti odluči bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od dana prijema zahtjeva.

(3) Prvostepena disciplinska komisija o zahtjevu za privremeno udaljenje od vršenja dužnosti sudije ili tužioca, iz razloga predviđenih u članu 77. tač. a), b) i d) Zakona, odlučuje na osnovu činjenica i ponuđenih dokaza iz zahtjeva za privremeno udaljenje. Disciplinska komisija može da od podnosioca zahtjeva za privremeno udaljenje zatraži dodatne informacije.

(4) U slučajevima iz prethodnog stava, Prvostepena disciplinska komisija može odlučiti da zatraži izjašnjenje od sudije/tužioca čije se privremeno udaljenje traži ukoliko smatra da bi to moglo da bude od značaja za odlučivanje. Izjašnjenje se dostavlja najkasnije u roku od 24 časa.

(5) Prilikom dostavljanja odluke o privremenom udaljenju od vršenja dužnosti sudiji ili tužiocu čije se udaljenje od dužnosti traži, Prvostepena disciplinska komisija je dužna da dostavi i zahtjev kojim se traži udaljenje od vršenja dužnosti sudije ili tužioca ukoliko je odluku o privremenom udaljenju od vršenja dužnosti sudije ili tužioca donijela bez dostavljanja na odgovor zahtjeva kojim se traži udaljenje od vršenja dužnosti sudije ili tužioca.

(6) Protiv odluke o privremenom udaljenju od vršenja dužnosti sudija ili tužilac ima pravo da podnese žalbu u roku od tri dana od dana dostavljanja.

(7) Žalba se dostavlja podnosiocu zahtjeva za udaljenje, koji može da u roku od 24 časa od dana prijema žalbe Prvostepenoj disciplinskoj komisiji podnese odgovor na žalbu.

(8) Prvostepena disciplinska komisija u roku od tri dana od dana zaprimanja odgovora na žalbu, odnosno od dana isteka roka za podnošenje odgovora na žalbu, dostavlja žalbu i odgovor na žapbu ako je podnesen, sa svim spisima, Drugostepenoj disciplinskoj komisiji.

(9) Drugostepena disciplinska komisija je dužna da odluči po žalbi u roku od tri dana računajući od dana prijema spisa od strane Prvostepene disciplinske komisije. Odluka Drugostepene disciplinske komisije u postupku koji se vodi o zahtjevu za privremeno udaljenje od vršenja dužnosti sudije ili tužioca je konačna.

Član 109

(Pravo na punomoćnika tokom postupka privremenog udaljenja)

Sudija ili tužilac protiv kojeg je pokrenut postupak privremenog udaljenja od vršenja dužnosti ima pravo da bude zastupan od strane punomoćnika po njegovom izboru.

Član 110

(Privremeno udaljenje zbog nesposobnosti za vršenje dužnosti)

(1) U slučajevima nesposobnosti sudije ili tužioca iz člana 75. stav (1) Zakona, Kancelarija disciplinskog tužioca iznijeće predmet za privremeno udaljenje od vršenja dužnosti Savjetu koje donosi odluku.

(2) Ukoliko udaljenje traje šest mjeseci, nakon isteka toga roka Prvostepena disciplinska komisija po službenoj dužnosti ponovo razmatra svaki pojedinačni slučaj i ako utvrdi da nesposobnost i dalje postoji, produžiće udaljenje od vršenja dužnosti.

Član 111

(Udaljenje zbog istrage u krivičnom postupku i nakon podizanja optužnice)

(1) U slučajevima privremenog udaljenja sudije ili tužioca od vršenja dužnosti zbog osnova predviđenih u članu 77. stav (1) tač. a) i b) Zakona, udaljenje može da traje do okončanja istrage, odnosno krivičnog postupka po tim osnovama.

(2) Po prestanku osnova predviđenih u članu 77. stav (1) tač. a) i b) Zakona, privremeno udaljenje od vršenja dužnosti može da bude produženo zbog drugih osnova predviđenih u članu 77. Zakona.

(3) Zahtjev za produženje udaljenja od vršenja dužnosti u skladu sa Zakonom podnosi se Savjetu u pisanoj formi.

(4) Na sadržaj zahtjeva za produženje udaljenja primjenjuje se član 107. stav (3) ovog poslovnika.

Odjeljak F. Izvršenje disciplinskih mjera

Član 112

(Pravila o izvršenju disciplinskih mjera)

(1) Izrečena disciplinska mjera se izvršava kada postane konačna, odnosno kada se ne može pobijati pravnim lijekom pred disciplinskim organima u disciplinskom postupku.

(2) Savjet unosi podatke o izrečenim disciplinskim mjerama u personalni dosje sudije, tužioca ili stručnog saradnika.

(3) U slučaju kada disciplinski tužilac povuče tužbu ili kada komisija odbije tužbu, zabilješka o tužbi neće biti unesena u personalni dosje sudije ili tužioca.

(4) Disciplinska mjera iz člana 58. stav (1) tačka f) Zakona objavljuje se na internet stranici Savjeta i u "Službenom glasniku BiH".

(5) Dužinu trajanja posebnih mjera iz člana 58. stav (2) Zakona utvrđuje disciplinska komisija u svakom pojedinačnom slučaju.

(6) Konačna odluka o disciplinskoj mjeri ili disciplinskim mjerama iz člana 58. stav (1), tačke b) do f) i stav (2) Zakona dostavlja se predsjedniku suda u kojem sudija obavlja dužnost, odnosno glavnom tužiocu tužilaštva u kojem tužilac obavlja dužnost.

Član 113

(Način izvršenja disciplinskih mjera izrečenih sudiji odnosno tužiocu)

(1) Disciplinska mjera pismene opomene, koja se ne objavljuje javno, izvršava se uručenjem tuženom odluke koja sadrži izrečenu mjeru.

(2) Disciplinska mjera javne opomene izvršava se objavljivanjem izreke odluke o izrečenoj mjeri na opštoj sjednici suda odnosno kolegijumu tužilaštva. O sprovedenom izvršenju mjere predsjednik suda odnosno glavni tužilac pisanim putem obavještava Savjet u roku od 15 dana.

(3) Disciplinsku mjeru smanjenja plate izvršava predsjednik suda odnosno glavni tužilac suda ili tužilaštva u kojem sudija ili tužilac kojem je izrečena ova mjera obavlja pravosudnu funkciju, donošenjem posebnog rješenja kojim se utvrđuje period u kojem sudija odnosno tužilac prima platu shodno mjeri izrečenoj konačnom disciplinskom odlukom. O sprovedenom izvršenju mjere predsjednik suda odnosno glavni tužilac pisanim putem obavještava Savjet u roku od 15 dana.

(4) Disciplinska mjera privremenog ili trajnog upućivanja u drugi sud ili tužilaštvo izvršava se stupanjem na dužnost u drugom sudu ili tužilaštvu.

(5) Disciplinska mjera premještaja s mjesta predsjednika suda na mjesto sudije, odnosno s mjesta glavnog tužioca ili zamjenika glavnog tužioca na mjesto tužioca izvršava se stupanjem na dužnost sudije odnosno tužioca.

(6) Na osnovu odluke kojom se izriče disciplinska mjera iz stavova (4) i (5) ovog člana, Savjet donosi posebnu odluku.

(7) Disciplinska mjera razrješenja od dužnosti izvršava se uručivanjem tuženom konačne odluke koja sadrži mjeru razrješenja od dužnosti.

(8) Predsjednik suda odnosno glavni tužilac dužan je da omogući sudiji odnosno tužiocu učešće u programu rehabilitacije, savjetovanju ili stručnom usavršavanju na način koji je određen odlukom kojom je izrečena posebna mjera, u skladu s članom 58. stav (2) Zakona.

(9) Predsjednik suda odnosno glavni tužilac prati realizaciju posebne mjere koja je izrečena sudiji ili tužiocu i o tome obavještava Savjet.

Član 113a

(Izvršenje disciplinskih mjera izrečenih članu Savjeta)

Disciplinske mjere izrečene u disciplinskom postupku protiv člana Savjeta izvršava Savjet.

Član 113b

(Odlaganje izvršenja disciplinske mjere)

(1) Izvršenje disciplinske mjere smanjenja plate iz člana 58. stav (1) tačka c) Zakona može se odložiti ili zaustaviti na molbu sudije ili tužioca kojem je ova mjera izrečena, ako je to opravdano otežanom finansijskom situacijom do koje je došlo uslijed:

a) teže bolesti sudije odnosno tužioca ili člana porodice s kojim živi u istom domaćinstvu,

b) veće materijalne štete na imovini sudije ili tužioca uzrokovane elementarnim nepogodama, ili

c) drugih objektivnih razloga koje Savjet cijeni u svakom konkretnom slučaju.

(2) Molba za odlaganje izvršenja podnosi se u roku od osam dana od dana uručenja sudiji ili tužiocu odluke kojom mu je izrečena disciplinska mjera smanjenja plate.

(3) U slučaju da su okolnosti iz stava (1) ovog člana nastupile u periodu trajanja izvršenja, sudija ili tužilac kojem je izrečena disciplinska mjera smanjenja plate može po nastanku okolnosti da podnese molbu za zastoj izvršenja.

(4) Molbu iz stavova (2) i (3) sudija odnosno tužilac dostavlja i predsjedniku suda odnosno glavnom tužiocu u svrhu informisanja.

(5) O odlaganju ili zastoju izvršenja disciplinske mjere smanjenja plate odlučuje Savjet. U odluci se određuje rok na koji se odlaganje ili zastoj vrši.

Odjeljak G - Objavljivanje informacija o toku disciplinskog postupka i disciplinskim odlukama

Član 113c

(Objavljivanje rasporeda disciplinskih ročišta)

Na internet stranici Savjeta objavljuje se raspored zakazanih disciplinskih ročišta, koji sadrži broj disciplinskog predmeta u kojem je ročište zakazano i inicijale tuženog sudije odnosno tužioca.

Član 113d

(Informacije o toku disciplinskog postupka)

(1) Saopštenje za javnost može se izdati u vezi s disciplinskim postupkom za koji postoji posebno izražen interes javnosti, ili u vezi s postupkom o kojem su u javnosti prezentovane pogrešne, netačne ili nepotpune informacije koje je potrebno demantovati ili ispraviti.

(2) Izdavanje saopštenja za javnost iz stava (1) ovog člana odobrava predsjedavajući postupajuće disciplinske komisije odnosno predsjednik Savjeta kada Savjet postupa kao disciplinski organ.

(3) Objavljeno saopštenje za javnost je dostupno na internet stranici Savjeta do okončanja disciplinskog postupka na koji se odnosi.

(4) Kancelarija disciplinskog tužioca objavljuje saopštenja za javnost kada je to potrebno u skladu s članom 70. stav (2) Zakona o VSTS-u BiH.

Član 113e

(Objavljivanje disciplinskih odluka na internet stranici Savjeta)

(1) U svrhu obezbjeđenja dostupnosti informacija o praksi disciplinskih organa te jačanja integriteta pravosuđa, na internet stranici Savjeta objavljuju se odluke Prvostepene disciplinske komisije, odluke Drugostepene disciplinske komisije i odluke Savjeta kao cjeline, na način koji omogućava njihovo pretraživanje prema parametrima utvrđenim posebnim uputstvom.

(2) Odluke iz stava (1) ovog člana objavljuju se po donošenju konačne odluke u disciplinskom predmetu, a najkasnije u roku od 60 dana od dana dostavljanja navedene odluke strankama u postupku.

(3) Odluke se objavljuju u cijelosti, uz ispuštanje ličnih podataka o strankama, njihovim zastupnicima, punomoćnicima i svjedocima, te ispuštanje onih informacija u odnosu na koje je u toku disciplinskog postupka bila isključena javnost.

(4) Objavljivanje odluka je trajno.

(5) Savjet će posebnim uputstvom regulisati postupak pripreme, anonimizacije i objavljivanja disciplinskih odluka u skladu s ovim članom.

(6) Odredbe ovog člana ne utiču na objavljivanje odluke iz člana 61a. stav (7) Zakona, a u skladu s članom 102. stav (9) Poslovnika.

Član 113f

(Pristup spisu disciplinskog predmeta)

(1) Stranke imaju pravo da pregledaju i prepisuju odnosno kopiraju spise disciplinskog postupka u kojem učestvuju.

(2) Ostalim licima koja učine vjerovatnim svoj opravdani interes može se dopustiti pregledanje i prepisivanje odnosno kopiranje spisa disciplinskog postupka, na vlastiti trošak. Neće se dopustiti pregledanje i prepisivanje odnosno kopiranje spisa ili dijela spisa koji sadrži zakonom zaštićene podatke, kao i podatke čijim bi se pregledanjem i prepisivanjem odnosno kopiranjem mogla da osujeti svrha postupka, ili se to protivi javnom interesu ili opravdanom interesu stranke ili trećih lica.

(3) Kad je disciplinski postupak u toku, dopuštenje za pregledanje i prepisivanje odnosno kopiranje spisa daje predsjedavajući postupajuće disciplinske komisije, a kad je postupak završen, dopuštenje daje predsjednik Savjeta.

(4) Zapisnici o vijećanju i glasanju, nacrti odluka, referati i bilješke, te tonski zapis s ročišta, nisu dostupni te se prethodno izdvajaju iz spisa kojem se pristupa u skladu s odredbama ovog člana.

Odjeljak H - Pravila o obuci, praćenju i analizovanju disciplinske prakse

Član 113g

(Obuka o disciplinskom postupku i praksi)

(1) Članovi disciplinskih komisija koji su na tu dužnost imenovani prvi put, te lica s liste iz člana 61b. stav (4) Zakona i člana 76. stav (4) Poslovnika dužni su proći početnu obuku koju organizuje Savjet.

(2) Redovna obuka članova Savjeta i članova disciplinskih komisija o disciplinskom postupku i praksi organizuje se najmanje jednom u dvije godine.

Član 113h

(Analiza disciplinske prakse)

Savjet periodično, a najmanje jednom u dvije godine, na sjednici razmatra analizu disciplinske prakse, kao i ostala važna pitanja u vezi s disciplinskim postupkom i disciplinskim odlukama.

POGLAVLjE V - NESPOJIVOST DUŽNOSTI NOSILACA PRAVOSUDNIH FUNKCIJA I IMUNITET

Član 114

(brisano)

Član 115

(Postupak davanja mišljenja o spojivosti dodatnih aktivnosti s dužnostima sudije ili tužioca)

(1) Sudija ili tužilac koji zatraži mišljenje Savjeta, u skladu s članom 85. stav (1) Zakona, dužan je da u zahtjevu za davanje mišljenja navede potpune informacije o dodatnoj aktivnosti koju obavlja ili namjerava da obavlja.

(2) Predsjednik suda ili glavni tužilac koji zatraži mišljenje Savjeta, u skladu s članom 85. stav (2) Zakona, dužan je da u zahtjevu za davanje mišljenja navede ime i prezime sudije odnosno tužioca na kojeg se zahtjev odnosi, informacije o aktivnosti za koju se mišljenje traži, te dokaz da sudija odnosno tužilac obavlja ili namjerava da obavlja tu aktivnost.

(3) Zahtjev prethodno razmatra stalna komisija Savjeta nadležna za pitanja spojivosti, koja Savjetu podnosi prijedlog za odlučivanje po zahtjevu.

(4) U postupku davanja mišljenja po zahtjevu iz stava (2) ovog člana zatražiće se izjašnjenje sudije odnosno tužioca na kojeg se zahtjev odnosi.

(5) Obavještenja iz člana 83. stav (3) Zakona razmatra stalna komisija Savjeta nadležna za pitanja spojivosti, koja može po službenoj dužnosti da inicira postupak davanja mišljenja o spojivosti dodatnih aktivnosti na koje se obavijest odnosi s funkcijom sudije odnosno tužioca.

Član 116

(Postupak za osporavanje i ukidanje imuniteta sudija i tužilaca)

(1) Zahtjev za ukidanje imuniteta sudije ili tužioca podnosi se Savjetu u pisanoj formi.

(2) U zahtjevu se navodi:

a) ime i prezime lica koje podnosi zahtjev;

b) ime i prezime i mjesto rada sudije ili tužioca koji se poziva na imunitet;

c) oznaka predmeta i mjesto gdje je zaprimljen predmet u kojem se sudija ili tužilac poziva na imunitet;

d) činjenice i propisi na kojima se predmet zasniva;

e) obrazloženje zašto radnja sudije/tužioca spada u okvir njegovih službenih dužnosti kao i zašto podnosilac zahtjeva smatra da imunitet treba da bude ukinut uz prilaganje svih popratnih informacija ili dokumenata.

(3) Nakon što primi zahtjev, kopiju zahtjeva zajedno sa popratnom dokumentacijom, Savjet odmah dostavlja sudiji ili tužiocu na kojeg se zahtjev odnosi i koji može u roku od 15 dana od prijema zahtjeva podnijeti pismeni odgovor Savjetu.

(4) Nakon prijema odgovora ili nakon isteka roka za podnošenje odgovora iz stava (3) ovog člana, Savjet odlučuje o zahtjevu. Ako je neophodna dodatna istraga, predsjednik Savjeta određuje jednog člana Savjeta za izvjestioca, koji podnosi izvještaj Savjetu.

(5) Odluku o ukidanju imuniteta ili odbijanju zahtjeva za ukidanje imuniteta Savjet donosi na sjednici.

POGLAVLjE VI - PRESTANAK MANDATA

Član 117

(Prestanak mandata sudija i tužilaca)

(1) Savjet donosi odluku o prestanku mandata u skladu sa članom 88. Zakona, koja sadrži:

a) ime, prezime i poziciju sudije ili tužioca čiji mandat prestaje;

b) datum prestanka mandata;

c) razlog prestanka mandata.

(2) Odluku o prestanku mandata iz razloga navedenih u članu 88. stav (1) tačka f) Zakona, Savjet donosi na osnovu pravnosnažne odluke nadpežnog organa o trajnom gubitku radne sposobnosti, odnosno sposobnosti za vršenje dužnosti sudije ili tužioca.

Član 118

(Razlozi za prestanak statusa stručnog saradnika)

Status stručnog saradnika prestaje:

a) u slučaju podnošenja ostavke;

b) u slučaju imenovanja na poziciju sudije, odnosno tužioca;

c) zbog trajnog gubitka radne sposobnosti;

d) u slučaju njegovog razrješenja od strane Savjeta kao rezultat disciplinskog postupka;

e) odlaskom u penziju;

f) u slučaju iz člana 88. stav (1) tačka g) Zakona.

Član 119

(Objava odluke o prestanku mandata)

Odluka o prestanku mandata dostavlja se sudiji ili tužiocu na kojeg se odnosi, predsjedniku suda ili glavnom tužiocu i objavljuje se u odgovarajućem službenom glasilu. Savjet takođe obavještava nadležno ministarstvo pravde.

POGLAVLjE VII - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 120

(Prestanak važenja)

(1) Danom stupanja na snagu ovog poslovnika prestaje da važi Poslovnik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 44/09, 28/10 i 58/10, 29/06, 98/06, 2/07, 20/08) osim poglavlja VIII i IX, koja prestaju da važe 01.05.2014. godine.

(2) Danom početka primjene poglavlja II i III ovog poslovnika prestaje da važi Pravilnik o postupku izbora i imenovanja kandidata na pravosudne pozicije u Bosni i Hercegovini od 13.05.2009. godine, 23.09.2009. godine i 13.10.2010. godine.

(3) Danom stupanja na snagu ovog poslovnika prestaju da važe Pravila o vođenju sjednica Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, broj 08-02-1306/2011, od 05.04.2011. godine.

Član 121

(Stupanje na snagu)

(1) Ovaj poslovnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

(2) Poglavlje II i III ovog poslovnika primjenjivaće se od 1. 05. 2014. godine.



Samostalni član Poslovnika o izmjenama
Poslovnika Viskog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 96/2013)

Član 2

Ovaj poslovnik stupa na snagu 01.12.2013. godine i objaviće se u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni član Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Viskog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 46/2014)

Član 4

Ovaj poslovnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni član Poslovnika o dopuni
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 88/2017)

Član 2

Ovaj poslovnik stupa na snagu danom usvajanja i objaviće se u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni članovi Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 41/2018)

Član 24

(Prelazne odredbe)

(1) Javni konkursi koji su objavljeni do dana stupanja na snagu ovog poslovnika sprovest će se po propisima koji su bili na snazi u vrijeme objavljivanja konkursa, osim konkursa za pozicije predsjednika suda, glavnog tužioca i zamjenika glavnog tužioca koji će se ponovo objaviti.

(2) Izuzetno od odredaba člana 49. stav (2) Poslovnika i člana 30. Pravilnika o kvalifikacionom i pismenom testiranju kandidata za pozicije nosilaca pravosudnih funkcija u pravosuđu Bosne i Hercegovine, u konkursnim procedurama objavljenim nakon stupanja na snagu ovog poslovnika kandidatima se poništavaju rezultati pismenog testiranja i razgovora koji su ostvareni po ranije važećim pravilima, kao i ocjena s kvalifikacionog testiranja iz člana 22. stav (6) Pravilnika o kvalifikacionom i pismenom testiranju kandidata za pozicije nosilaca pravosudnih funkcija u pravosuđu Bosne i Hercegovine.

(3) Do obezbjeđenja uslova za primjenu automatskog izbora pitanja u skladu sa odredbama člana 51. Poslovnika, izbor pitanja vrši Komisija neposredno prije održavanja razgovora.

(4) Do ispunjavanja uslova neophodnih za punu primjenu ovog poslovnika, a najduže u roku od šest mjeseci od njegovog stupanja na snagu, Savjet može da odluči da javni konkursi obuhvate samo dio pozicija koje su upražnjene u momentu pripreme konkursa.

Član 25

(Stupanje na snagu)

Ovaj poslovnik stupa na snagu 30 dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni član Poslovnika o izmjeni
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 64/2018)

Član 2

Ovaj Poslovnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni članovi Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 12/2021)

Član 12

Javni konkursi koji su objavljeni do dana stupanja na snagu Poslovnika o izmjenama i dopunama Poslovnika provest će se po pravilima koji su bili na snazi u vrijeme objavljivanja konkursa.

Član 13

Ovaj Poslovnik o izmjenama i dopunama Poslovnika stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni članovi Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 26/2021)

Član 3

U slučaju izuzeća glavnog disciplinskog tužioca do formiranja liste iz člana 78a. Poslovnika, Savjet će za postupanje u disciplinskom predmetu odrediti osobu sa liste iz člana 76. stav (4) Poslovnika, ukoliko ta osoba na to pristane, ukoliko zadovoljava kriterije iz člana 78a. stav (2) Poslovnika i ukoliko prethodno nije imenovana za člana prvostepene disciplinske komisije.

Član 4

Ovaj poslovnik stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni članovi Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH

("Sl. glasnik BiH", br. 35/2021)

Član 52

(1) Do početka primjene čl. 27. i 28. Poslovnika, sazivanje sjednica, utvrđivanje dnevnog reda i dostava materijala za sjednice Savjeta vršiće se u skladu s odredbama Poslovnika koje su bile na snazi do stupanja na snagu ovog poslovnika.

(2) Tonski zapisi sa sjednica Savjeta koji se sačine nakon stupanja na snagu ovog poslovnika objaviće se na veb-stranici Savjeta, nakon donošenja pravilnika iz člana 32f. stav (2) Poslovnika, a najkasnije u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovog poslovnika.

Član 53

Stupanjem na snagu ovog poslovnika prestaju da važe Pravilnik o izboru članova Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, br. VSTS-08-0655-17052006 od 17. 5. 2006. godine, VSTS-08-0471-12032008 od 28. 2. 2008. godine i 08-02-1685-1/2010 od 14. 4. 2010. godine i Pravilnik o sukobu interesa članova Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, broj 08-02-1949/2014 od 29. maja 2014. godine.

Član 54

(1) Ovaj poslovnik stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

(2) Čl. 27. i 28. Poslovnika počeće da se primjenjuju po proteku roka od tri mjeseca od stupanja na snagu ovog poslovnika.



Samostalni članovi Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 68/2021)

Član 10

Na tonske zapise sa sjednica Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH koje su održane u periodu od stupanja na snagu Poslovnika o izmjenama i dopunama Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine" broj 35/21) do stupanja na snagu ovog Poslovnika, primjenjuje se član 1. ovog Poslovnika.

Član 11

Ovaj Poslovnik stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni članovi Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 26/2023)

Član 35

(Prelazne odredbe)

(1) Javni konkursi koji su objavljeni do dana stupanja na snagu ovog poslovnika sprovešće se po propisima koji su bili na snazi u vrijeme objavljivanja konkursa.

(2) Izuzetno od odredaba člana 49. Poslovnika, u konkursnim procedurama objavljenim nakon stupanja na snagu ovog poslovnika kandidatima se poništavaju rezultati razgovora koji su ostvareni po ranije važećim pravilima.

Član 36

(Stupanje na snagu)

Ovaj poslovnik stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni član Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 83/2023)

Član 27

(1) Ovaj poslovnik stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

(2) Članovi 36b., 62. 62a i 62b. Poslovnika počeće se primjenjivati od 23. decembra 2023. godine.

(3) Do 23. decembra 2023. godine, primjenjivaće se član 62. Poslovnika koji je bio na snazi prije stupanja na snagu ovog poslovnika.



Samostalni članovi Poslovnika o izmjeni
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 9/2024)

Član 2

(Prelazne odredbe)

(1) Član 4. Poslovnika neće se primjenjivati do donošenja novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine, u skladu sa članom 26. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 63/23).

(2) Do donošenja novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine zadržava se postojeće stanje kada je riječ o raspodjeli nacionalnosti i pola članova Savjeta po izbornim bazama, odnosno institucijama koje vrše izbor članova Savjeta, u skladu sa članom 4. Zakona.

Član 3

(Stupanje na snagu)

Ovaj Poslovnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".



Samostalni članovi Poslovnika o izmjenama i dopunama
Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine

("Sl. glasnik BiH", br. 27/2024)

Član 67

Stupanjem na snagu ovog poslovnika poništavaju se rezultati razgovora s kandidatima za pozicije stručnih saradnika, radi jednoobrazne primjene pravila bodovanja kriterijuma iz člana 72. Poslovnika.

Član 68

(1) Savjet će najduže u roku od 12 mjeseci od stupanja na snagu ovog poslovnika obezbijediti tehničke uslove za objavu disciplinskih odluka na način koji omogućava njihovo pretraživanje, kako je propisano u članu 113e. Poslovnika.

(2) Do obezbjeđenja uslova iz stava (1) ovog člana, objava disciplinskih odluka na internet stranici Savjeta vršiće se na način koji je usklađen s postojećim tehničkim rješenjima.

(3) U roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog poslovnika Savjet će donijeti uputstvo iz člana 113e. stav (5) Poslovnika.

Član 69

(1) Stupanjem na snagu ovog poslovnika prestaje da važi Odluka o objavljivanju informacija o disciplinskim postupcima, broj 08-02-6844/09, od 9. 9. 2009. godine i Odluka o izmjeni i dopuni Odluke o objavljivanju informacija o disciplinskim postupcima broj 04-02-1497-2011, od 20. 4. 2011. godine.

(2) Stupanjem na snagu ovog poslovnika prestaje da važi Odluka o formiranju disciplinske komisije za utvrđivanje činjenica u vezi s povredom dužnosti člana Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, broj 01-02-2-1844/2023 od 4. maja 2023. godine.

Član 70

Ovaj poslovnik stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

ZAKON O UČENIČKOM STANDARDU REPUBLIKE SRPSKE […]

ZAKON O BORAVIŠNOJ TAKSI Republike Srpske […]

ZAKON O PODSTICAJIMA U PRIVREDI REPUBLIKE SRPSKE […]