Zakon o boravisnoj taksi Republike Srpske
Posted: Tue Dec 17, 2024 12:06 pm
ZAKON O BORAVIŠNOJ TAKSI Republike Srpske
("Sl. glasnik RS", br. 78/2011, 106/2015 i 107/2024)
Član 1
Ovim zakonom uređuju se: obaveza plaćanja boravišne takse, način utvrđivanja visine boravišne takse, obveznici plaćanja i uplate boravišne takse, način raspoređivanja i korišćenja finansijskih sredstava prikupljenih na osnovu uplate boravišne takse, način kontrole uplate boravišne takse, kao i ostala pitanja u vezi sa boravišnom taksom.
Član 2
Pojmovi koji se koriste u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) boravišna taksa je naknada za korišćenje komunalne, saobraćajne i turističke infrastrukture i suprastrukture na području jedinice lokalne samouprave ili u turističkom mjestu, a koju plaća domaći ili strani državljanin koji se izvan svog mjesta prebivališta koristi uslugama noćenja u ugostiteljskim objektima za smještaj,
b) ugostitelj je privredno društvo, preduzetnik ili fizičko lice koje obavlja ugostiteljsku djelatnost,
v) ugostiteljski objekti za smještaj su objekti u kojima se pružaj u usluge smještaj a, ishrane i pića i druge uobičajene usluge u ugostiteljstvu ili samo usluge smještaj a, kao što su: hotel i podvrste hotela, motel, turističko naselje, kamp, pansion, hostel, prenoćište, odmaralište, kuća za odmor, apartman, sobe za iznajmljivanje, objekat seoskog turizma i drugi objekti za pružanje usluga smještaja,
g) turističke organizacije gradova ili opština su javne ustanove osnovane na nivou jedinice lokalne samouprave zadužene za promociju turizma opštine ili grada,
d) međuopštinska turistička organizacija je javna ustanova osnovana na osnovu sporazuma nadležnih organa jedinica lokalne samouprave, za područje tri ili više jedinica lokalne samouprave koje su geografski i regionalno povezane,
đ) Turistička organizacija Republike Srpske je republička javna ustanova zadužena za promociju turizma Republike Srpske (u daljem tekstu: TORS) i
e) turističko mjesto je organizaciona i funkcionalna cjelina sa formiranom turističkom ponudom, prirodnim vrijednostima, kulturnim dobrima i drugim znamenitostima značajnim za turizam, komunalnom, saobraćajnom i turističkom infrastrukturom i drugim sadržajima za smještaj i boravak turista na prostoru jedinice lokalne samouprave (opština ili grad).
Član 3
Domaći ili strani državljanin koji koristi uslugu noćenja u ugostiteljskom objektu za smještaj vrste hotel i podvrste hotela, motel, turističko naselje, kamp, pansion, hostel, prenoćište, odmaralište, apartman, kuća za odmor, soba za iznajmljivanje, objekat seoskog turizma i u drugim objektima za pružanje usluga smještaja evidentira se u knjigu gostiju i plaća boravišnu taksu po svakom ostvarenom noćenju u ugostiteljskom objektu za smještaj.
Član 4
(1) Strani državljani plaćaju boravišnu taksu pod istim uslovima i u istom iznosu kao i domaći državljani.
(2) Boravišna taksa je prihod turističkih organizacija gradova ili opština, odnosno međuopštinske turističke organizacije, ukoliko je osnovana, i TORS.
Član 5
Boravišnu taksu ne plaćaju:
a) djeca do 12 godina starosti,
b) lica upućena na banjsko i klimatsko liječenje, odnosno specijalizovanu rehabilitaciju od strane nadležne ljekarske komisije,
v) osobe sa invaliditetom od najmanje 70%, vojni invalidi od prve do pete kategorije, odnosno civilni invalidi rata od prve do pete kategorije, kao i jedan pratilac navedenih osoba,
g) djeca i omladina sa smetnjama u razvoju koja su potpuno ili djelimično zavisna od pomoći i njege drugog lica, kao i punoljetna lica sa invaliditetom koja su potpuno ili djelimično zavisna od pomoći i njege drugog lica, te lica u pratnji navedenih lica,
d) učenici, studenti i njihovi pratioci koji organizovano borave u ugostiteljskom objektu za smještaj radi izvođenja škole u prirodi, ekskurzija, sportsko-rekreativnih i drugih aktivnosti, republičkih i regionalnih takmičenja u znanju i vještinama i obavezne nastave po programu nadležnog ministarstva i planu i programu visokoškolske ustanove,
đ) strani državljani koji su po međunarodnim konvencijama i sporazumima oslobođeni plaćanja boravišne takse,
e) učenici osnovnih i srednjih škola i studenti koji nemaju prebivalište u opštini ili gradu u kojem se školuju i
ž) osobe koje dolaze u banjske i klimatske centre individualno ili putem turističkih agencija u svrhu liječenja.
Član 6
Boravišnu taksu umanjenu za 50% plaćaju:
a) lica od 12 do 18 godina starosti i
b) lica koja neprekidno borave u objektu za smještaj duže od 30 dana.
v) (brisano)
Član 7
Lica iz čl. 5. i 6. ovog zakona ostvaruju pravo iz navedenih članova ako podnesu dokaz da su ispunjeni uslovi za neplaćanje boravišne takse ili plaćanje boravišne takse u umanjenom iznosu, i to: ličnu kartu, putnu ispravu, člansku kartu potvrdu škole, odnosno obrazovne ustanove, uputnicu ljekarske komisije i druge slične isprave kojima se dokazuje ispunjenost uslova iz čl. 5. i 6. ovog zakona.
Član 8
(1) Visina boravišne takse se utvrđuje u rasponu od 1,5 KM do 3 KM po svakom ostvarenom noćenju.
(2) Visinu boravišne takse, u skladu sa stavom 1. ovog člana, određuje jedinica lokalne samouprave, uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske i Komore samostalnih preduzetnika Republike Srpske.
Član 9
(1) Izuzetno od člana 8. ovog zakona, po okončanju postupka proglašavanja turističkih mjesta u skladu sa zakonom koji reguliše oblast turizma, visina boravišne takse utvrđuje se u zavisnosti od razvrstavanja jedinice lokalne samouprave kao turističkog mjesta, tako da se visina boravišne takse kod ugostitelja koji pruža usluge smještaja u turističkom mjestu utvrđuje u rasponu od 3 KM do 4 KM po svakom ostvarenom noćenju.
(2) Visinu boravišne takse iz stava 1. ovog člana, određuje jedinica lokalne samouprave, uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske i Komore samostalnih preduzetnika Republike Srpske.
Član 10
(1) Sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse uplaćuju se na račun javnih prihoda Republike Srpske.
(2) Obveznik uplate boravišne takse je ugostitelj koji pruža uslugu smještaja.
st. (3)-(8) (brisani)
Član 11
(1) Sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse raspoređuju se tako što:
a) 80% sredstava pripada turističkoj organizaciji grada ili opštine i
b) 20% sredstava pripada TORS-u.
(2) Ukoliko za teritoriju jedinice lokalne samouprave nije osnovana turistička organizacija grada ili opštine i međuopštinska turistička organizacija (u daljem tekstu: MTO), cjelokupan iznos boravišne takse iz stava 1. tačka a) ovog članaZzakona raspoređuju se TORSu.
(3) Ukoliko je osnovana MTO u skladu sa zakonom koji reguliše oblast turizma, prihodi od boravišne takse jedinica lokalne samouprave koje čine MTO, a imaju osnovanu turističku organizaciju grada ili opštine, raspoređuju se tako što 50% sredstava pripada turističkoj organizaciji grada ili opštine, 30% MTO i 20% TORS-u.
(4) Ukoliko je osnovana međuopštinska turistička organizacija u skladu sa zakonom koji reguliše oblast turizma, prihodi od boravišne takse jedinica lokalne samouprave koje čine MTO, a nemaju osnovanu turističku organizaciju grada ili opštine, raspoređuju se tako što 90% pripada toj organizaciji, a 10% TORS-u.
(5) Jedinica lokalne samouprave je obavezna da odredi račun posebnih namjena na koji će se raspoređivati sredstva boravišne takse.
(6) Jedinica lokalne samouprave obavezna je da cjelokupni iznos raspodijeljenih sredstava boravišne takse koja su uplaćena na račun posebnih namjena iz stava 5. ovog člana do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, stavi na raspolaganje turističkoj organizaciji opštine ili grada, odnosno MTO ukoliko su osnovane. https://advokat-prnjavorac.com
Član 12
(1) Sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse, isključivo se koriste za:
a) obezbjeđivanje promotivnog, odnosno informativno-propagandnog materijala kojim se promovišu turističke vrijednosti jedinice lokalne samouprave, odnosno Republike Srpske,
b) obezbjeđivanje i postavljanje turističke signalizacije, unapređenje turističke infrastrukture i suprastrukture i
v) realizaciju ostalih programskih aktivnosti turističkih organizacija na promociji i unapređenju turizma Republike Srpske i jedinica lokalne samouprave u skladu sa zakonom koji reguliše oblast turizma.
(2) Turističke organizacije iz člana 11. ovog zakona obavezne su sredstva boravišne takse koristiti samo za svrhu utvrđenu stavom 1. ovog člana.
(3) Zabranjeno je sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse koristiti za finansiranje troškova materijalnog poslovanja turističkih organizacija iz člana 11. ovog zakona, kao i za isplatu plata i ostalih naknada zaposlenima u turističkim organizacijama.
(4) Turističke organizacije iz člana 11. ovog zakona obavezne su u godišnjem izvještaju o poslovanju kojeg podnose osnivaču/ima posebno iskazati visinu sredstava prikupljenih po osnovu boravišne takse i svrhu trošenja tih sredstava u skladu sa stavom 1. ovog člana.
(5) Ukoliko se utvrdi da su korisnici sredstava iz člana 11. ovog zakona nenamjenski utrošili boravišnu taksu, obavezni su da izvrše povrat sredstava u budžet Republike Srpske.
Član 13
(1) Naplatu boravišne takse vrše ugostitelji koji pružaju usluge smještaja iz člana 3. ovog zakona (u daljem tekstu: davalac usluga).
(2) Davalac usluga naplaćuje boravišnu taksu istovremeno sa naplatom usluge smještaja.
(3) Ako davalac usluga ne naplati boravišnu taksu, dužan je da na svoj teret uplati iznos nenaplaćene boravišne takse.
(4) (brisano)
Član 14
(1) Davalac usluga je dužan da u računu za usluge smještaja posebno iskaže iznos boravišne takse, a u slučajevima iz čl. 5. i 6. ovog zakona da navede osnov oslobađanja od plaćanja boravišne takse, odnosno osnov za plaćanje boravišne takse u umanjenom iznosu, te da dokaze o tome čuva do isteka sljedeće kalendarske godine.
Član 15
(1) Davalac usluga je dužan da nadležnom organu Poreske uprave Republike Srpske do 15. u mjesecu za prethodni mjesec dostavi prijavu o broju korisnika usluga smještaja i iznosu naplaćene boravišne takse.
(2) Podatke iz stava 1. ovog člana davalac usluga dostavlja na posebnoj prijavi.
(3) Ministar finansija, uz saglasnost ministra, propisaće pravilnikom oblik i sadržaj prijave za uplatu boravišne takse iz stava 2. ovog člana.
(4) Fizičko lice kao pružalac ugostiteljskih usluga smještaja obavezno je da podnosi izvještaj o broju ostvarenih noćenja turističkoj organizaciji ili turističkoj agenciji sa kojom ima zaključen ugovor o pružanju usluga, do 15. u mjesecu za prethodni mjesec.
(5) Izvještaj iz stava 4. ovog člana obavezno sadrži broj ostvarenih noćenja i iznos naplaćene boravišne takse.
st. (6) - (9) (brisani)
Član 16
(1) Prikupljena sredstva od naplaćene boravišne takse davalac usluga uplaćuje u roku od pet dana po isteku mjeseca u kojem je izvršena prijava iz člana 15. stav 1. ovog zakona na račun javnih prihoda Republike Srpske.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, davalac usluga koja naplatu boravišne takse obavlja s naplatom usluge pružene na osnovu ugovora sa putničkom (turističkom) agencijom, iznos boravišne takse uplaćuje tri dana nakon naplate računa za pruženu uslugu, a najkasnije u roku od 60 dana od posljednjeg dana boravka osobe u njegovom smještajnom objektu.
Član 17
(1) Nadzor nad namjenskim trošenjem sredstava iz člana 11. stav 1. tačka a) i st. 3. i 4. ovog člana obavlja nadležni organ jedinice lokalne samouprave.
(2) Nadzor nad namjenskim trošenjem sredstava iz člana 11. stav 1. tačka b) ovog zakona, obavlja Ministarstvo trgovine i turizma (u daljem tekstu: Ministarstvo).
(3) U postupku vršenja nadzora organi iz st. 1. i 2. ovog člana mogu zahtijevati izvještaje, podatke, materijale, predračune i druga obavještenja od turističkih organizacija.
(4) Turističke organizacije iz člana 11. ovog zakona obavezne su omogućiti organima iz st. 1. i 2. ovog člana sprovođenje nadzora, kao i dostaviti potpune i tačne izvještaje i podatke kojima se dokazuje namjensko trošenje sredstava javnih prihoda.
(5) Ukoliko u postupku nadzora organi iz st. 1. i 2. ovog člana utvrde nepravilnosti u pogledu trošenja sredstava boravišne takse, preduzeće mjere u svrhu otklanjanja uočenih nepravilnosti, a naročito:
a) odrediti mjere koje se moraju preduzeti radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti i odrediti primjereni rok za njihovo otklanjanje,
b) naložiti pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti odgovornih lica u turističkoj organizaciji MTO i jedinici lokalne samouprave ukoliko se prihodi od boravišne takse ne doznačavaju na račun jedinice lokalne samouprave,
v) naložiti pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti odgovornog lica u jedinici lokalne samouprave ukoliko se cjelokupni iznos raspodijeljenih sredstava boravišne takse koja su uplaćena na račun posebnih namjena iz člana 11. stav 5. ovog zakona, do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, ne stavi na raspolaganje turističkoj organizaciji opštine ili grada, odnosno MTO-u ukoliko su osnovane, i
g) preduzeti i druge mjere u skladu sa posebnim propisima.
(6) Vlada Republike Srpske (u daljem tekstu: Vlada), uz saglasnost nadležnog odbora Narodne skupštine Republike Srpske, može pokrenuti postupak posebne revizije poslovanja turističkih organizacija, u vezi sa načinom trošenja sredstava prikupljenih po osnovu uplate boravišne takse, u skladu sa zakonom koji reguliše oblast revizije javnog sektora Republike.
(7) Ministarstvo će dostaviti izvještaj Vladi o sprovedenom nadzoru o načinu trošenja sredstava iz člana 11. ovog zakona.
Član 18
(1) Nadzor nad primjenom ovog zakona u pogledu ovlašćenja jedinice lokalne samouprave iz čl. 8, 9. i 11. ovog zakona obavlja Ministarstvo.
(2) Poslove evidencije, obračuna i inspekcijske kontrole naplate i uplate boravišne takse obavlja Poreska uprava Republike Srpske.
(3) Inspekcijski nadzor u pogledu evidentiranja broja gostiju u ugostiteljskim objektima za smještaj vrši Republička uprava za inspekcijske poslove putem republičkih, odnosno opštinskih tržišnih inspektora.
Član 19
U pogledu prava i obaveza inspektora Poreske uprave u postupku inspekcijskog nadzora nad kontrolom uplate i naplate boravišne takse primjenjuju se odgovarajući propisi iz oblasti poreskog zakonodavstva.
Član 20
U vršenju inspekcijskog nadzora, tržišni inspektor, pored opštih ovlašćenja propisanih posebnim zakonom, ima pravo i dužnost da:
a) vrši provjeru načina vođenja knjige gostiju davaoca usluga,
b) vrši provjeru ažurnosti i urednosti vođenja knjige gostiju davaoca usluga,
v) pregleda prostorije davaoca usluga radi utvrđivanja stvarnog broja gostiju i tačnosti podataka upisanih u knjigu gostiju i
g) pregleda ugovore, evidencije, isprave i drugu dokumentaciju potrebnu za utvrđivanje broja prijavljenih gostiju u slučajevima organizacije grupnih aranžmana.
Član 21
(1) Novčanom kaznom od 4.000 KM do 20.000 KM kazniće se za prekršaj davalac usluga organizovan kao privredno društvo ako:
a) naplati boravišnu taksu u većem iznosu u odnosu na iznos utvrđen odlukom jedinice lokalne samouprave (član 8. stav 2. i član 9.) i
b) na račun javnih prihoda ne uplati boravišnu taksu u skladu sa članom 16. stav 1. ovog zakona, odnosno ako sredstva boravišne takse ne uplati u roku od tri dana nakon naplate računa, a najkasnije u roku od 60 dana po pruženoj usluzi iz člana 16. stav 2. ovog zakona.
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu novčanom kaznom od 1.000 KM do 4.000 KM.
(3) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se davalac usluga organizovan kao preduzetnik ili fizičko lice novčanom kaznom od 2.000 KM do 8.000 KM.
Član 21a
(brisano)
Član 22
(1) Novčanom kaznom od 1.000 KM do 5.000 KM kazniće se za prekršaj davalac usluga organizovan kao privredno društvo ako:
a) naplati boravišnu taksu u različitom iznosu za domaće i strane državljane (član 4. stav 1.) i
b) ne uplati iznos nenaplaćene boravišne takse (član 13. stav 3.).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu novčanom kaznom od 300 KM do 1.500 KM.
(3) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se za prekršaj davalac usluga kao preduzetnik ili fizičko lice novčanom kaznom od 500 KM do 2.500 KM.
(4) (brisano)
Član 23
(1) Novčanom kaznom od 600 KM do 3.000 KM kazniće se za prekršaj davalac usluga organizovan kao privredno društvo, ako:
a) prilikom obračuna boravišne takse postupi u suprotnosti sa čl. 5. i 6. ovog zakona,
b) u svakom pojedinačnom slučaju ne naplati boravišnu taksu istovremeno sa naplatom usluge noćenja u smještajnom objektu (član 13. stav 2.),
v) iznos boravišne takse i oslobođenja od plaćanja takse posebno ne naznači u računu, odnosno ako ne navede osnov za plaćanje boravišne takse u umanjenom iznosu i dokaze o tome ne čuva do isteka sljedeće kalendarske godine (član 14. stav 1.).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu novčanom kaznom od 200 KM do 1.000 KM.
(3) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se za prekršaj davalac usluga kao preduzetnik ili fizičko lice novčanom kaznom od 300 KM do 1.500 KM.
Član 24
(1) Novčanom kaznom od 500 KM do 2.500 KM kazniće se za prekršaj davalac usluga organizovan kao pravno lice, ako nadležnom organu Poreske uprave do 15. u mjesecu za prethodni mjesec ne dostavi prijavu o broju korisnika usluga smještaja i iznosu naplaćene boravišne takse (član 15. stav 1.).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 100 KM do 500 KM.
(3) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se davalac usluga kao preduzetnik ili fizičko lice novčanom kaznom od 200 KM do 1.000 KM.
(4) Novčanom kaznom od 200 KM do 1.000 KM kazniće se za prekršaj pružalac ugostiteljskih usluga smještaja kao fizičko lice ako turističkoj organizaciji ili turističkoj agenciji sa kojom ima zaključen ugovor o pružanju usluga do 15. u mjesecu za prethodni mjesec ne dostavi izvještaj o broju ostvarenih noćenja (član 15. stav 4).
Član 25
(1) Novčanom kaznom od 2.000 KM do 10.000 KM kazniće se turistička organizacija ako:
a) sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse nenamjenski utroši (član 12. stav 2),
b) sredstva boravišne takse utroši za finansiranje troškova materijalnog poslovanja, kao i za isplatu plata i ostalih naknada zaposlenima u turističkoj organizaciji (član 12. stav 3) i
v) u izvještaju o poslovanju posebno ne iskaže visinu sredstava prikupljenih po osnovu boravišne takse, kao i svrhu trošenja tih sredstava (član 12. stav 4).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u turističkoj organizaciji novčanom kaznom od 1.000 KM do 5.000 KM.
(3) Novčanom kaznom od 4.000 KM do 20.000 KM kazniće se odgovorno lice u jedinici lokalne samouprave ako:
a) visinu boravišne takse ne odredi u rasponu i na način propisan čl. 8. i 9. ovog zakona,
b) ne odredi račun posebnih namjena na koji će se raspoređivati sredstva boravišne takse ukoliko turistička organizacija grada ili opštine posluje u sistemu trezorskog poslovanja u skladu sa posebnim zakonom (član 11. stav 5) i
v) cjelokupni iznos raspodijeljenih sredstava boravišne takse koja su uplaćena na račun posebnih namjena ne stavi na raspolaganje MTO i turističkoj organizaciji opštine ili grada u propisanom roku (član 11. stav 6).
(4) Za prekršaj iz stava 3. tačka v) ovog člana, pored novčane kazne, izriče se i mjera oduzimanja imovinske koristi pribavljene prekršajem.
Član 26
Za prekršaje iz čl. 21. i 22. ovog zakona koji su ponovno učinjeni od strane istog davaoca usluga, u roku od dvije godine od dana pravosnažnosti rješenja o prekršaju. pored novčane kazne, izreći će se i zaštitna mjera zabrane obavljanja ugostiteljske djelatnosti u tom objektu u trajanju od 90 dana do šest mjeseci.
Član 27
Na odnose koji nisu posebno uređeni ovim zakonom, kao što su: prinudna naplata, žalbeni postupak, kamata i druga pitanja, primjenjuju se odredbe zakona kojima se uređuje poreski postupak.
Član 28
(1) Ministar finansij a će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti sljedeće podzakonske akte:
a) pravilnik o načinu vođenja knjige o evidenciji uplaćene boravišne takse (član 14. stav 3.) i
b) pravilnik o obliku, načinu i sadržaju prijave o broju korisnika usluga smještaja i iznosu naplaćene boravišne takse (član 15. stav 3.).
(2) Ministar će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti pravilnik o načinu naplate boravišne takse iz člana 16. stav 3. ovog zakona.
Član 29
Do donošenja podzakonskih akata utvrđenih ovim zakonom, primjenjuju se podzakonski akti doneseni na osnovu Zakona o boravišnoj taksi (“Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/05) ukoliko nisu u suprotnosti sa ovim zakonom.
Član 30
Stupanjem na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o boravišnoj taksi (“Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/05).
Član 31
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srpske".
("Sl. glasnik RS", br. 78/2011, 106/2015 i 107/2024)
Član 1
Ovim zakonom uređuju se: obaveza plaćanja boravišne takse, način utvrđivanja visine boravišne takse, obveznici plaćanja i uplate boravišne takse, način raspoređivanja i korišćenja finansijskih sredstava prikupljenih na osnovu uplate boravišne takse, način kontrole uplate boravišne takse, kao i ostala pitanja u vezi sa boravišnom taksom.
Član 2
Pojmovi koji se koriste u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
a) boravišna taksa je naknada za korišćenje komunalne, saobraćajne i turističke infrastrukture i suprastrukture na području jedinice lokalne samouprave ili u turističkom mjestu, a koju plaća domaći ili strani državljanin koji se izvan svog mjesta prebivališta koristi uslugama noćenja u ugostiteljskim objektima za smještaj,
b) ugostitelj je privredno društvo, preduzetnik ili fizičko lice koje obavlja ugostiteljsku djelatnost,
v) ugostiteljski objekti za smještaj su objekti u kojima se pružaj u usluge smještaj a, ishrane i pića i druge uobičajene usluge u ugostiteljstvu ili samo usluge smještaj a, kao što su: hotel i podvrste hotela, motel, turističko naselje, kamp, pansion, hostel, prenoćište, odmaralište, kuća za odmor, apartman, sobe za iznajmljivanje, objekat seoskog turizma i drugi objekti za pružanje usluga smještaja,
g) turističke organizacije gradova ili opština su javne ustanove osnovane na nivou jedinice lokalne samouprave zadužene za promociju turizma opštine ili grada,
d) međuopštinska turistička organizacija je javna ustanova osnovana na osnovu sporazuma nadležnih organa jedinica lokalne samouprave, za područje tri ili više jedinica lokalne samouprave koje su geografski i regionalno povezane,
đ) Turistička organizacija Republike Srpske je republička javna ustanova zadužena za promociju turizma Republike Srpske (u daljem tekstu: TORS) i
e) turističko mjesto je organizaciona i funkcionalna cjelina sa formiranom turističkom ponudom, prirodnim vrijednostima, kulturnim dobrima i drugim znamenitostima značajnim za turizam, komunalnom, saobraćajnom i turističkom infrastrukturom i drugim sadržajima za smještaj i boravak turista na prostoru jedinice lokalne samouprave (opština ili grad).
Član 3
Domaći ili strani državljanin koji koristi uslugu noćenja u ugostiteljskom objektu za smještaj vrste hotel i podvrste hotela, motel, turističko naselje, kamp, pansion, hostel, prenoćište, odmaralište, apartman, kuća za odmor, soba za iznajmljivanje, objekat seoskog turizma i u drugim objektima za pružanje usluga smještaja evidentira se u knjigu gostiju i plaća boravišnu taksu po svakom ostvarenom noćenju u ugostiteljskom objektu za smještaj.
Član 4
(1) Strani državljani plaćaju boravišnu taksu pod istim uslovima i u istom iznosu kao i domaći državljani.
(2) Boravišna taksa je prihod turističkih organizacija gradova ili opština, odnosno međuopštinske turističke organizacije, ukoliko je osnovana, i TORS.
Član 5
Boravišnu taksu ne plaćaju:
a) djeca do 12 godina starosti,
b) lica upućena na banjsko i klimatsko liječenje, odnosno specijalizovanu rehabilitaciju od strane nadležne ljekarske komisije,
v) osobe sa invaliditetom od najmanje 70%, vojni invalidi od prve do pete kategorije, odnosno civilni invalidi rata od prve do pete kategorije, kao i jedan pratilac navedenih osoba,
g) djeca i omladina sa smetnjama u razvoju koja su potpuno ili djelimično zavisna od pomoći i njege drugog lica, kao i punoljetna lica sa invaliditetom koja su potpuno ili djelimično zavisna od pomoći i njege drugog lica, te lica u pratnji navedenih lica,
d) učenici, studenti i njihovi pratioci koji organizovano borave u ugostiteljskom objektu za smještaj radi izvođenja škole u prirodi, ekskurzija, sportsko-rekreativnih i drugih aktivnosti, republičkih i regionalnih takmičenja u znanju i vještinama i obavezne nastave po programu nadležnog ministarstva i planu i programu visokoškolske ustanove,
đ) strani državljani koji su po međunarodnim konvencijama i sporazumima oslobođeni plaćanja boravišne takse,
e) učenici osnovnih i srednjih škola i studenti koji nemaju prebivalište u opštini ili gradu u kojem se školuju i
ž) osobe koje dolaze u banjske i klimatske centre individualno ili putem turističkih agencija u svrhu liječenja.
Član 6
Boravišnu taksu umanjenu za 50% plaćaju:
a) lica od 12 do 18 godina starosti i
b) lica koja neprekidno borave u objektu za smještaj duže od 30 dana.
v) (brisano)
Član 7
Lica iz čl. 5. i 6. ovog zakona ostvaruju pravo iz navedenih članova ako podnesu dokaz da su ispunjeni uslovi za neplaćanje boravišne takse ili plaćanje boravišne takse u umanjenom iznosu, i to: ličnu kartu, putnu ispravu, člansku kartu potvrdu škole, odnosno obrazovne ustanove, uputnicu ljekarske komisije i druge slične isprave kojima se dokazuje ispunjenost uslova iz čl. 5. i 6. ovog zakona.
Član 8
(1) Visina boravišne takse se utvrđuje u rasponu od 1,5 KM do 3 KM po svakom ostvarenom noćenju.
(2) Visinu boravišne takse, u skladu sa stavom 1. ovog člana, određuje jedinica lokalne samouprave, uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske i Komore samostalnih preduzetnika Republike Srpske.
Član 9
(1) Izuzetno od člana 8. ovog zakona, po okončanju postupka proglašavanja turističkih mjesta u skladu sa zakonom koji reguliše oblast turizma, visina boravišne takse utvrđuje se u zavisnosti od razvrstavanja jedinice lokalne samouprave kao turističkog mjesta, tako da se visina boravišne takse kod ugostitelja koji pruža usluge smještaja u turističkom mjestu utvrđuje u rasponu od 3 KM do 4 KM po svakom ostvarenom noćenju.
(2) Visinu boravišne takse iz stava 1. ovog člana, određuje jedinica lokalne samouprave, uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske i Komore samostalnih preduzetnika Republike Srpske.
Član 10
(1) Sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse uplaćuju se na račun javnih prihoda Republike Srpske.
(2) Obveznik uplate boravišne takse je ugostitelj koji pruža uslugu smještaja.
st. (3)-(8) (brisani)
Član 11
(1) Sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse raspoređuju se tako što:
a) 80% sredstava pripada turističkoj organizaciji grada ili opštine i
b) 20% sredstava pripada TORS-u.
(2) Ukoliko za teritoriju jedinice lokalne samouprave nije osnovana turistička organizacija grada ili opštine i međuopštinska turistička organizacija (u daljem tekstu: MTO), cjelokupan iznos boravišne takse iz stava 1. tačka a) ovog članaZzakona raspoređuju se TORSu.
(3) Ukoliko je osnovana MTO u skladu sa zakonom koji reguliše oblast turizma, prihodi od boravišne takse jedinica lokalne samouprave koje čine MTO, a imaju osnovanu turističku organizaciju grada ili opštine, raspoređuju se tako što 50% sredstava pripada turističkoj organizaciji grada ili opštine, 30% MTO i 20% TORS-u.
(4) Ukoliko je osnovana međuopštinska turistička organizacija u skladu sa zakonom koji reguliše oblast turizma, prihodi od boravišne takse jedinica lokalne samouprave koje čine MTO, a nemaju osnovanu turističku organizaciju grada ili opštine, raspoređuju se tako što 90% pripada toj organizaciji, a 10% TORS-u.
(5) Jedinica lokalne samouprave je obavezna da odredi račun posebnih namjena na koji će se raspoređivati sredstva boravišne takse.
(6) Jedinica lokalne samouprave obavezna je da cjelokupni iznos raspodijeljenih sredstava boravišne takse koja su uplaćena na račun posebnih namjena iz stava 5. ovog člana do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, stavi na raspolaganje turističkoj organizaciji opštine ili grada, odnosno MTO ukoliko su osnovane. https://advokat-prnjavorac.com
Član 12
(1) Sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse, isključivo se koriste za:
a) obezbjeđivanje promotivnog, odnosno informativno-propagandnog materijala kojim se promovišu turističke vrijednosti jedinice lokalne samouprave, odnosno Republike Srpske,
b) obezbjeđivanje i postavljanje turističke signalizacije, unapređenje turističke infrastrukture i suprastrukture i
v) realizaciju ostalih programskih aktivnosti turističkih organizacija na promociji i unapređenju turizma Republike Srpske i jedinica lokalne samouprave u skladu sa zakonom koji reguliše oblast turizma.
(2) Turističke organizacije iz člana 11. ovog zakona obavezne su sredstva boravišne takse koristiti samo za svrhu utvrđenu stavom 1. ovog člana.
(3) Zabranjeno je sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse koristiti za finansiranje troškova materijalnog poslovanja turističkih organizacija iz člana 11. ovog zakona, kao i za isplatu plata i ostalih naknada zaposlenima u turističkim organizacijama.
(4) Turističke organizacije iz člana 11. ovog zakona obavezne su u godišnjem izvještaju o poslovanju kojeg podnose osnivaču/ima posebno iskazati visinu sredstava prikupljenih po osnovu boravišne takse i svrhu trošenja tih sredstava u skladu sa stavom 1. ovog člana.
(5) Ukoliko se utvrdi da su korisnici sredstava iz člana 11. ovog zakona nenamjenski utrošili boravišnu taksu, obavezni su da izvrše povrat sredstava u budžet Republike Srpske.
Član 13
(1) Naplatu boravišne takse vrše ugostitelji koji pružaju usluge smještaja iz člana 3. ovog zakona (u daljem tekstu: davalac usluga).
(2) Davalac usluga naplaćuje boravišnu taksu istovremeno sa naplatom usluge smještaja.
(3) Ako davalac usluga ne naplati boravišnu taksu, dužan je da na svoj teret uplati iznos nenaplaćene boravišne takse.
(4) (brisano)
Član 14
(1) Davalac usluga je dužan da u računu za usluge smještaja posebno iskaže iznos boravišne takse, a u slučajevima iz čl. 5. i 6. ovog zakona da navede osnov oslobađanja od plaćanja boravišne takse, odnosno osnov za plaćanje boravišne takse u umanjenom iznosu, te da dokaze o tome čuva do isteka sljedeće kalendarske godine.
Član 15
(1) Davalac usluga je dužan da nadležnom organu Poreske uprave Republike Srpske do 15. u mjesecu za prethodni mjesec dostavi prijavu o broju korisnika usluga smještaja i iznosu naplaćene boravišne takse.
(2) Podatke iz stava 1. ovog člana davalac usluga dostavlja na posebnoj prijavi.
(3) Ministar finansija, uz saglasnost ministra, propisaće pravilnikom oblik i sadržaj prijave za uplatu boravišne takse iz stava 2. ovog člana.
(4) Fizičko lice kao pružalac ugostiteljskih usluga smještaja obavezno je da podnosi izvještaj o broju ostvarenih noćenja turističkoj organizaciji ili turističkoj agenciji sa kojom ima zaključen ugovor o pružanju usluga, do 15. u mjesecu za prethodni mjesec.
(5) Izvještaj iz stava 4. ovog člana obavezno sadrži broj ostvarenih noćenja i iznos naplaćene boravišne takse.
st. (6) - (9) (brisani)
Član 16
(1) Prikupljena sredstva od naplaćene boravišne takse davalac usluga uplaćuje u roku od pet dana po isteku mjeseca u kojem je izvršena prijava iz člana 15. stav 1. ovog zakona na račun javnih prihoda Republike Srpske.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, davalac usluga koja naplatu boravišne takse obavlja s naplatom usluge pružene na osnovu ugovora sa putničkom (turističkom) agencijom, iznos boravišne takse uplaćuje tri dana nakon naplate računa za pruženu uslugu, a najkasnije u roku od 60 dana od posljednjeg dana boravka osobe u njegovom smještajnom objektu.
Član 17
(1) Nadzor nad namjenskim trošenjem sredstava iz člana 11. stav 1. tačka a) i st. 3. i 4. ovog člana obavlja nadležni organ jedinice lokalne samouprave.
(2) Nadzor nad namjenskim trošenjem sredstava iz člana 11. stav 1. tačka b) ovog zakona, obavlja Ministarstvo trgovine i turizma (u daljem tekstu: Ministarstvo).
(3) U postupku vršenja nadzora organi iz st. 1. i 2. ovog člana mogu zahtijevati izvještaje, podatke, materijale, predračune i druga obavještenja od turističkih organizacija.
(4) Turističke organizacije iz člana 11. ovog zakona obavezne su omogućiti organima iz st. 1. i 2. ovog člana sprovođenje nadzora, kao i dostaviti potpune i tačne izvještaje i podatke kojima se dokazuje namjensko trošenje sredstava javnih prihoda.
(5) Ukoliko u postupku nadzora organi iz st. 1. i 2. ovog člana utvrde nepravilnosti u pogledu trošenja sredstava boravišne takse, preduzeće mjere u svrhu otklanjanja uočenih nepravilnosti, a naročito:
a) odrediti mjere koje se moraju preduzeti radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti i odrediti primjereni rok za njihovo otklanjanje,
b) naložiti pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti odgovornih lica u turističkoj organizaciji MTO i jedinici lokalne samouprave ukoliko se prihodi od boravišne takse ne doznačavaju na račun jedinice lokalne samouprave,
v) naložiti pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti odgovornog lica u jedinici lokalne samouprave ukoliko se cjelokupni iznos raspodijeljenih sredstava boravišne takse koja su uplaćena na račun posebnih namjena iz člana 11. stav 5. ovog zakona, do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, ne stavi na raspolaganje turističkoj organizaciji opštine ili grada, odnosno MTO-u ukoliko su osnovane, i
g) preduzeti i druge mjere u skladu sa posebnim propisima.
(6) Vlada Republike Srpske (u daljem tekstu: Vlada), uz saglasnost nadležnog odbora Narodne skupštine Republike Srpske, može pokrenuti postupak posebne revizije poslovanja turističkih organizacija, u vezi sa načinom trošenja sredstava prikupljenih po osnovu uplate boravišne takse, u skladu sa zakonom koji reguliše oblast revizije javnog sektora Republike.
(7) Ministarstvo će dostaviti izvještaj Vladi o sprovedenom nadzoru o načinu trošenja sredstava iz člana 11. ovog zakona.
Član 18
(1) Nadzor nad primjenom ovog zakona u pogledu ovlašćenja jedinice lokalne samouprave iz čl. 8, 9. i 11. ovog zakona obavlja Ministarstvo.
(2) Poslove evidencije, obračuna i inspekcijske kontrole naplate i uplate boravišne takse obavlja Poreska uprava Republike Srpske.
(3) Inspekcijski nadzor u pogledu evidentiranja broja gostiju u ugostiteljskim objektima za smještaj vrši Republička uprava za inspekcijske poslove putem republičkih, odnosno opštinskih tržišnih inspektora.
Član 19
U pogledu prava i obaveza inspektora Poreske uprave u postupku inspekcijskog nadzora nad kontrolom uplate i naplate boravišne takse primjenjuju se odgovarajući propisi iz oblasti poreskog zakonodavstva.
Član 20
U vršenju inspekcijskog nadzora, tržišni inspektor, pored opštih ovlašćenja propisanih posebnim zakonom, ima pravo i dužnost da:
a) vrši provjeru načina vođenja knjige gostiju davaoca usluga,
b) vrši provjeru ažurnosti i urednosti vođenja knjige gostiju davaoca usluga,
v) pregleda prostorije davaoca usluga radi utvrđivanja stvarnog broja gostiju i tačnosti podataka upisanih u knjigu gostiju i
g) pregleda ugovore, evidencije, isprave i drugu dokumentaciju potrebnu za utvrđivanje broja prijavljenih gostiju u slučajevima organizacije grupnih aranžmana.
Član 21
(1) Novčanom kaznom od 4.000 KM do 20.000 KM kazniće se za prekršaj davalac usluga organizovan kao privredno društvo ako:
a) naplati boravišnu taksu u većem iznosu u odnosu na iznos utvrđen odlukom jedinice lokalne samouprave (član 8. stav 2. i član 9.) i
b) na račun javnih prihoda ne uplati boravišnu taksu u skladu sa članom 16. stav 1. ovog zakona, odnosno ako sredstva boravišne takse ne uplati u roku od tri dana nakon naplate računa, a najkasnije u roku od 60 dana po pruženoj usluzi iz člana 16. stav 2. ovog zakona.
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu novčanom kaznom od 1.000 KM do 4.000 KM.
(3) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se davalac usluga organizovan kao preduzetnik ili fizičko lice novčanom kaznom od 2.000 KM do 8.000 KM.
Član 21a
(brisano)
Član 22
(1) Novčanom kaznom od 1.000 KM do 5.000 KM kazniće se za prekršaj davalac usluga organizovan kao privredno društvo ako:
a) naplati boravišnu taksu u različitom iznosu za domaće i strane državljane (član 4. stav 1.) i
b) ne uplati iznos nenaplaćene boravišne takse (član 13. stav 3.).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu novčanom kaznom od 300 KM do 1.500 KM.
(3) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se za prekršaj davalac usluga kao preduzetnik ili fizičko lice novčanom kaznom od 500 KM do 2.500 KM.
(4) (brisano)
Član 23
(1) Novčanom kaznom od 600 KM do 3.000 KM kazniće se za prekršaj davalac usluga organizovan kao privredno društvo, ako:
a) prilikom obračuna boravišne takse postupi u suprotnosti sa čl. 5. i 6. ovog zakona,
b) u svakom pojedinačnom slučaju ne naplati boravišnu taksu istovremeno sa naplatom usluge noćenja u smještajnom objektu (član 13. stav 2.),
v) iznos boravišne takse i oslobođenja od plaćanja takse posebno ne naznači u računu, odnosno ako ne navede osnov za plaćanje boravišne takse u umanjenom iznosu i dokaze o tome ne čuva do isteka sljedeće kalendarske godine (član 14. stav 1.).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu novčanom kaznom od 200 KM do 1.000 KM.
(3) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se za prekršaj davalac usluga kao preduzetnik ili fizičko lice novčanom kaznom od 300 KM do 1.500 KM.
Član 24
(1) Novčanom kaznom od 500 KM do 2.500 KM kazniće se za prekršaj davalac usluga organizovan kao pravno lice, ako nadležnom organu Poreske uprave do 15. u mjesecu za prethodni mjesec ne dostavi prijavu o broju korisnika usluga smještaja i iznosu naplaćene boravišne takse (član 15. stav 1.).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 100 KM do 500 KM.
(3) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se davalac usluga kao preduzetnik ili fizičko lice novčanom kaznom od 200 KM do 1.000 KM.
(4) Novčanom kaznom od 200 KM do 1.000 KM kazniće se za prekršaj pružalac ugostiteljskih usluga smještaja kao fizičko lice ako turističkoj organizaciji ili turističkoj agenciji sa kojom ima zaključen ugovor o pružanju usluga do 15. u mjesecu za prethodni mjesec ne dostavi izvještaj o broju ostvarenih noćenja (član 15. stav 4).
Član 25
(1) Novčanom kaznom od 2.000 KM do 10.000 KM kazniće se turistička organizacija ako:
a) sredstva prikupljena po osnovu boravišne takse nenamjenski utroši (član 12. stav 2),
b) sredstva boravišne takse utroši za finansiranje troškova materijalnog poslovanja, kao i za isplatu plata i ostalih naknada zaposlenima u turističkoj organizaciji (član 12. stav 3) i
v) u izvještaju o poslovanju posebno ne iskaže visinu sredstava prikupljenih po osnovu boravišne takse, kao i svrhu trošenja tih sredstava (član 12. stav 4).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u turističkoj organizaciji novčanom kaznom od 1.000 KM do 5.000 KM.
(3) Novčanom kaznom od 4.000 KM do 20.000 KM kazniće se odgovorno lice u jedinici lokalne samouprave ako:
a) visinu boravišne takse ne odredi u rasponu i na način propisan čl. 8. i 9. ovog zakona,
b) ne odredi račun posebnih namjena na koji će se raspoređivati sredstva boravišne takse ukoliko turistička organizacija grada ili opštine posluje u sistemu trezorskog poslovanja u skladu sa posebnim zakonom (član 11. stav 5) i
v) cjelokupni iznos raspodijeljenih sredstava boravišne takse koja su uplaćena na račun posebnih namjena ne stavi na raspolaganje MTO i turističkoj organizaciji opštine ili grada u propisanom roku (član 11. stav 6).
(4) Za prekršaj iz stava 3. tačka v) ovog člana, pored novčane kazne, izriče se i mjera oduzimanja imovinske koristi pribavljene prekršajem.
Član 26
Za prekršaje iz čl. 21. i 22. ovog zakona koji su ponovno učinjeni od strane istog davaoca usluga, u roku od dvije godine od dana pravosnažnosti rješenja o prekršaju. pored novčane kazne, izreći će se i zaštitna mjera zabrane obavljanja ugostiteljske djelatnosti u tom objektu u trajanju od 90 dana do šest mjeseci.
Član 27
Na odnose koji nisu posebno uređeni ovim zakonom, kao što su: prinudna naplata, žalbeni postupak, kamata i druga pitanja, primjenjuju se odredbe zakona kojima se uređuje poreski postupak.
Član 28
(1) Ministar finansij a će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti sljedeće podzakonske akte:
a) pravilnik o načinu vođenja knjige o evidenciji uplaćene boravišne takse (član 14. stav 3.) i
b) pravilnik o obliku, načinu i sadržaju prijave o broju korisnika usluga smještaja i iznosu naplaćene boravišne takse (član 15. stav 3.).
(2) Ministar će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti pravilnik o načinu naplate boravišne takse iz člana 16. stav 3. ovog zakona.
Član 29
Do donošenja podzakonskih akata utvrđenih ovim zakonom, primjenjuju se podzakonski akti doneseni na osnovu Zakona o boravišnoj taksi (“Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/05) ukoliko nisu u suprotnosti sa ovim zakonom.
Član 30
Stupanjem na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o boravišnoj taksi (“Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/05).
Član 31
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srpske".